„Co słychać wśród Podhalan” od 14 grudnia 2018 r.

Ostatnie zebranie Prezesów i Dyrektorów w tym roku

Ostatnie w tym roku zebranie Dyrektorów i Prezesów Kół ZPPA odbędzie się w ten piątek 14 grudnia 2018 roku w Domu Podhalan o godz. 7: 30 wieczorem.

W czasie zebrania uroczyście zapalimy choinkę przed Domem Podhalan, złożymy sobie życzenia. W imieniu Prezesa Józefa Cikowskiego i Zarządu Głównego prosimy o liczne i punktualne przybycie. Omawiane będą również bieżące sprawy związane z gospodarką w Domu Podhalan.

Z góralskim pozdrowieniem

Helena Studencka - Sekretarz Generalny ZPPA

 

Już tą niedzielę „Ostatni Górale” w Domu Podhalan

Związek Podhalan w Północnej Ameryce, Zarząd Główny serdecznie zaprasza na pra- premierę Filmu „Ostatni Górale” reżyserii Filipa Lufta, w niedziele 16 grudnia br. o godz. 3: 00 po południu do Domu Podhalan 4808 S. Archer Ave. Chicago   

Bilety: dorośli $ 15.00 dzieci $ 8.00 w Domu Podhalan i w Shop & Save Market w Bridgeview, lub „Online” Facebook; „Ostatni Górale”

Ilość miejsc ograniczona.   

 

Prezes Koła Nr. 42 Białka Tatrzańska, Marian Łukaszczyk, wraz z zarządem, serdecznie zaprasza wszystkich Białczan, oraz całą Polonie, na Msze Św. w intencji wszystkich żywych oraz wszystkich zmarłych członków Koła Białka Tatrzańska, a w szczególności za dusze Śp. Józefa Bafii, założyciela i długoletniego prezesa koła, w czwartą rocznicę śmierci.  Msza Św. zostanie odprawiona w niedzielę, 16 grudnia, 2018 o godz. 12: 00 w południe w kościele Ojców Cystersów w Willow Springs (na Górce) 

  

MISJE ŚWIĘTE W PARAFII ŚW. KAMILA

Wspólnota parafialna wraz proboszczem Ojcem Wacławem Lechem zapraszają wszystkich chętnych wiernych do udziału w tradycyjnych, polskich Misjach świętych w parafii św. Kamila, 5426 S. Lockwood Ave., przy lotnisku Midway.  Te parafialne misje święte rozpoczną się w niedzielę 16 grudnia i trwać będą przez cały tydzień do soboty 22 grudnia. W niedzielę: godz. 7: 30 i 10: 30 rano i 7: 00 wieczorem.

W dniach tygodnia: godz. 10: 30 rano i 7: 00 wieczorem. Przewidywane są nauki stanowe dla dzieci w niedzielę o 10: 30 rano, oraz w tygodniu dla kobiet, mężczyzn, małżeństw oraz osób i starszych i chorych.

Misje przeprowadzi Ojciec Rafał Myszkowski, z zakonu Karmelitów, pracujący na Ukrainie.  

Informacje można uzyskać przez telefon parafii, rano lub wieczorem: 773–767-8183. Parafialne misje w Stanach należą do rzadkości, dlatego wszystkich zapraszamy!

  1. Wacław Lech - Proboszcz

''Polamer’’ w Domu Podhalan!!

Polamer i Radio ZPPA 1030

''Polamer’’ w Domu Podhalan!!

 

9 grudnia 2018 roku w siedzibie Związku Podhalan - 4808 S Archer Ave, Chicago, IL 60632.odbyło się otwarcie punktu przyjmowania paczek firmy ''Polamer''.

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan otwarty będzie w dniach:

Środa - od godz. 2.oo do godz. 7.oo wieczorem

Piątek - od godz. 4.oo do godz. 7.oo wieczorem

Niedziela - od godz. 12.oo do godz. 4.oo wieczorem

 

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan ma ułatwić przesłanie paczek do rodzin w Polsce, wszystkim tym, którzy mieszkają w Chicago w okolicach ulic Pułaski i Archer.

Zapraszamy.

Uroczystą wstęgę przecięli i otwarcia dokonali prezes firmy ''Polamer’’ Walter Kotaba i prezes Związku Podhalan Józef Cikowski.

Współpraca ZPPA i Polameru, od wielu lat układa się bardzo dobrze - powiedział Walter Kotaba - dzisiejsze otwarcie punktu przyjmowania paczek w Domu Podhalan, jest dowodem jeszcze lepszej współpracy. Niezmiernie cieszy fakt, że Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce będzie nadawać swój program również na falach Polskiego Radia, którego jestem właścicielem.  Bardzo cenię organizację ZPPA i bardzo się cieszę z tej rozwijającej się między nami współpracy. 

Prezes Józef Cikowski wyraził swoje zadowolenie mówiąc - nasi klienci będą mogli skorzystać z usług Polameru, a tym samym odwiedzą Dom Góralski w Chicago, gdzie w Białej Izbie będą mogli skorzystać z naszej góralskiej, doskonałej kuchni lub napić się góralskiej herbatki. Zapraszamy.

Zapraszam także do słuchania nowego programu Radia Związku Podhalan.

 

Życzenia Świąteczne

Życzenia Prezesa Związku Podhalan w Północnej Ameryce Józefa Cikowskiego

 

''Na scyńście, na zdrowie, na to Boze Narodzenie, na tyn Nowy Rok.

Coby siy Wam darzyło, mnożyło.......

       

Wigilijny wieczór, najpiękniejszy wieczór w tradycji polskiego Bożego Narodzenia, wieczór, w którym drżącą ze wzruszenia ręką, łamiemy się białym opłatkiem, składając sobie życzenia. Wieczór, w którym gasną spory, a Bóg się rodzi w człowieku.

Zgromadzeni przy wigilijnym stole, spożywając dary nieba, śpiewamy kolędy.

Nasze polskie - najpiękniejsze!

"Anioł pasterzom mówił, Chrystus się wam narodził.....''

I ja, jako prezes Związku Podhalan Północnej Ameryki - pragnę złożyć Wam życzenia.

Niech Boża Dziecina pobłogosławi każdą Polską Rodzinę, tu w Ameryce, w Polsce i w każdym zakątku Ziemi, gdziekolwiek mieszkają.

Nie zmarnujmy ani jednej okazji do tego, aby czynić dobro dla innych w tym niezwykłym czasie, gdy Jezus przychodzi na świat! Niech Jego narodzenie przyniesie Wam dużo szczęścia, zdrowia, miłości, wzajemnego zrozumienia i życzliwości na każdy dzień 2019 Roku!

Szczególnie piękne życzenia składam dzieciom i młodzieży zgromadzonej przy Związku Podhalan w Ameryce. Jestem z Was dumny, bo wiem, że godnie nas kiedyś zastąpicie. Muzykantom, których muzyka raduje nasze góralskie serca. Pocztom sztandarowym, w których tkwi siła i jedność.

Życzę Wam wiary w to, że wszystko, co robicie ma sens.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego 2019 Roku!!!

Szczęść Boże.

Prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce: Józef Cikowski

wraz z całym Zarządem Głównym.

 

 ”Cicha noc, Święta noc......”

Na scynście, na zdrowie, na to Boze Narodzenie na tyn Nowy Rok. Co by sie Wom darzyło, mnożył, cobyście byli zdrowi, weseli, jako w niebie Janieli. Haj!

Zdrowych, radosnych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie rodzinnym oraz wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2019 dla Zarządu Głównego Związku Podhalan w Ameryce Północnej, wszystkich naszych rodzin, sponsorów oraz przyjaciół życzą; dzieci, rodzice, na czele z kierowniczką Bożeną Mąka i zarządem Szkółki Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA.

 

Radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. W gronie najbliższych osób, w miłości, radości i ciepłej atmosferze. Sukcesów w pracy i wytrwałości w realizacji planów. Nowy Rok- 2019 niech przyniesie pełno radosnych chwil i spełni najskrytsze marzenia.

Dla wszystkich członków Koła ich Rodzin, Przyjaciół, Bratnich Kół, Zarządu Głównego, Mediom, całej Polonii, oraz Rodakom w Polsce

życzy Wiesława Kula prezes Koła Nr.25 Parafii Harklowa

 

Z okazji Świat Bożego Narodzenia, Prezes Klubu Babia Góra, Anna Palenik, wraz z całym zarządem, składamy życzenia dla Orawian, całego Związku Podhalan w Polnocnej Ameryce, Zarządu Głównego, Prezesa oraz Polonii.

Zdrowych Weselnych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2019.

 

Kiebyś się Jezusku na Podhalu rodził

Tobyś se po Tatrach z Góralami chodził

Zdrowych, Radosnych Świąt Bożego Narodzenia, Pomyślności, szczęścia i

Błogosławieństwa Bożego w nadchodzącym Nowym Roku 2019 dla Członków, wszystkim Dzielanom, Zarządowi Głównemu ZPPA, bratnim Kołom Podhalańskim,

wszystkim Góralom oraz sympatykom i przyjaciołom życzy

Stefan Dziąba – prezes Koła Nr 75 Dział wraz całym Zarządem

 

 

 

 

 

''Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce''

''Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce''

Od 9 grudnia 2018 roku na stacji ''Polskiego Radia’’ 1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 FM

Możecie słuchać nowego programu Radia Związku Podhalan.

Nadajemy w każdą niedzielę od godz. 12.30 do 1.30 po południu.

Dużo dobrej góralskiej muzyki, poezja i opowiadania w gwarze góralskiej, informacje o tym, ‘‘Co słychać wśród Podhalan'' i wiele więcej!

Zapraszamy do słuchania Radia ZPPA.

 

Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce nadaje już nieprzerwalnie 31 LAT!!

Programu Radia Związku Podhalan w Ameryce Północnej na stacji WPNA 1490 AM

możecie dalej słuchać w niezmienionej formie w niedzielę od godz. 1.30 do 3.30 po południu.

 

Dla informacji - jest to radio, które działa przy organizacji ZPPA.

Nie jest radiem prywatnym, autorskim. Zapraszamy do współpracy.

Po więcej informacji prosimy dzwonić -

Helena Studencka  708 745-2883

 

''RADIO ZWIAZKU PODHALAN W POŁNOCNEJ AMERYCE''

Helena studencka

NADAJE swój program w każdą niedzielę:

- Polskie Radio -1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1

od godz. 12: 30 do 1: 30 po południu.

Powtórka programu w każdy poniedziałek o godz. 10: 00 pm i 2: 00 nad ranem.

- WPNA 1490 AM od godz. 1.30 do godz. 3.30 po południu.

ZAPRASZAMY do słuchania i do współpracy z Radiem Związku Podhalan w Ameryce.

 

 

„Co słychać wśród Podhalan” od 9 grudnia 2018 r.

III Festiwal

„Tradycja na codzień”

Koło Nr. 66 Dębno Podhalańskie serdecznie zaprasza wszystkich górali i całą polonie na III Festiwal „Tradycja na codzień” w niedzielę 9 grudnia 2018r. o godz. 2: 00 po południu, do Domu Podhalan przy 4808 S. Archer Chicago.

Celem Festiwalu „Tradycja na codzień” jest przekazanie wielkiego bogactwa tradycji rzemieślniczej oraz twórczości ludowej Podhala, która wciąż jest kultywowa tu na ziemi Amerykańskiej.

Odbędzie się prezentacja rzemieślników, którzy ubogacają naszą kulturę, naszą tradycje góralską i tworzą nowe pomysły.

Swoje tradycje oraz szczegóły wykonywanych zawodów przekażą nam: muzycy, instruktorzy tańca śpiewu i grania na instrumentach, Juhasi co grają na rogach, bacowie, ludwisarz, kaletnicy, lutnicy, cieśle, snycerze czyli rzeźbiarze, kowal, krawiectwo męskie portki cuchy, krawiectwo damskie gorsety i spódnice, haftowanie, korole, literatura, przędzenie wełny, robienie masła, krężanie kapusty.

Nie zabraknie również tradycyjnej kuchni podhalańskiej: kołaczy, gałusek ze skwarkami i bryndzą, baranina z kotła i wiele więcej.

Patronat nad Festiwalem „Tradycja na codzień” przejął Konsulat Generalny Rzeczypospolite Polskiej w Chicago oraz Związek Podhalan w Północnej Ameryce

Serdecznie wszystkich zapraszamy.

Za Zarząd Koła 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna.

Wice prezes ZG ZPPA ds. Gospodarczych

 

Zarząd Koła Nr. 29 Gronków serdecznie zaprasza na zebranie w niedzielę 9 grudnia br. na godz. 1: 30 po południu do Domu Podhalan. Obecność jest bardzo ważna, będą omawiane przygotowania do Opłatka

Prezes Franciszek Kowalczyk

 

Zarząd Kola Nr. 58 Ząb serdecznie zaprasza wszystkich członków Koła, parafian, znajomych i przyjaciół na Mszę Św. w intencji żywych i zmarłych członków Koła oraz ich rodzin. Msza Św. bedzie odprawiona w niedzielę 9 grudnia 2018r. o godz. 2: 00 po południu w kościele Incarnation Catholic Parish przy 5757 W. 127th. St. Crestwood IL.

Po Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek przy sali przykościelnej.

Prezes Krzysztof Bukowski wraz z Zarządem

 

„Ostatni Górale” w Domu Podhalan

Związek Podhalan w Północnej Ameryce, Zarząd Główny serdecznie zaprasza na pra- premierę Filmu „Ostatni Górale” reżyserii Filipa Lufta, w niedziele 16 grudnia br. o godz. 3: 00 po południu do Domu Podhalan.   Bilety: dorośli $ 15.00 dzieci $ 8.00.

Do nabycia „Online” Facebook; „Ostatni Górale”   https://www.facebook.com/events/319452141977190/

lub w Domu Podhalan

Będzie przygotowany specjalny program z tej okazji !!!

 

MISJE ŚWIĘTE W PARAFII ŚW. KAMILA

Wspólnota parafialna wraz proboszczem Ojcem Wacławem Lechem zapraszają wszystkich chętnych wiernych do udziału w tradycyjnych, polskich Misjach świętych w parafii św. Kamila, 5426 S. Lockwood Ave., przy lotnisku Midway.  Te parafialne misje święte rozpoczną się w niedzielę 16 grudnia i trwać będą przez cały tydzień do soboty 22 grudnia. W niedzielę: godz. 7: 30 i 10: 30 rano i 7: 00 wieczorem.

W dniach tygodnia: godz. 10: 30 rano i 7: 00 wieczorem. Przewidywane są nauki stanowe dla dzieci w niedzielę o 10: 30 rano, oraz w tygodniu dla kobiet, mężczyzn, małżeństw oraz osób i starszych i chorych.

Misje przeprowadzi Ojciec Rafał Myszkowski, z zakonu Karmelitów, pracujący na Ukrainie.  

Informacje można uzyskać przez telefon parafii, rano lub wieczorem: 773–767-8183. Parafialne misje w Stanach należą do rzadkości, dlatego wszystkich zapraszamy!

  1. Wacław Lech - Proboszcz