Koło nr 81 Bustryk

 

W 2018 r. w Domu Podhalan odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze w Kole Nr. 81 Bustryk.

Wybory przeprowadził i przysięgę odebrał prezes ZPPA Józef Cikowski

Zarząd Koła Nr 81 Bustryk:

Kapelan Koła: Ks. Paweł Komperda.

Prezes: Anna Zalińska

Wiceprezes: Jacek Zaliński

Wiceprezes: Katarzyna Mulica

Sekr. Protokółowy: Zofia Bednarz

Skarbnik: Anna Rusnak

Sekr. Finansów Halina Letkowski

Chorąży: Paweł Zaliński, Wojciech Jarosz i Andrzej Nędza.

Marszałek: Robert Rusnak

Dyrektor: Anna Zalińska

Komisja rewizyjna: Cudzich Barbara i Maria Dzierzęga i Czesław Gąsienica

Rada gospodarcza: Iza Zalińska Zofia Dziadkowiec, Ewa Gąsienica i Bronisław Bobak

Podziękowanie dla wiceprezeski Anny Petuchów za 12 letnią pracę i pełnienie funkcji, Julianowi Molek za 12 letnie pełnienie funkcji chorążego oraz Mari Molek za pełnienie 3 letniej pełnienie funkcji skarbnika/

Serdecznie dziękuję sponsorom, donatorom, zarządowi koła i członkom za współpracę i pomoc, oraz wszystkim, którzy popieracie nasze imprezy.

Bóg Wam Zapłać.

Za zarząd koła Anna Zalińska –Prezes.

 

Kalendarz w Kole Nr 81 Bustryk ZPPA na 2016 Rok

 

1). W dniu 7-go lutego w niedzielę o godz. 10:30 przed południem 2016 r. w kościele św. Kamila pod adresem 5434 S. Lockwood Ave, Chicago, 

zostanie odprawiona Msza św. w trzecią rocznicę śmierci za śp. Stanisława Pająka

 

2). Piknik Koła Nr 81 Bustryk ZPPA. 

 

Zarząd Koła Bustryk serdecznie zaprasza całą Polonię i brać góralską, sympatyków, oraz z sąsiednich wiosek a zwłaszcza Bustrycanów na PIKNIK w Slovenian Catholic Mission, 14246 Main St. Lemont Il.

Piknik rozpocznie się Mszą św. w niedzielę 10 lipca 2016r. o godz. 11:00 przed południem. Mszę św. odprawi kapelan Koła Ks. Paweł Komperda

Zapewniamy obficie zaopatrzoną kuchnię

Dla dzieci balon oraz wiele innych atrakcji.

Będą również konkursy i niespodzianki oraz bogata loteria fantowa.

Zabawa przy zespole „Mańcorz Band”

Konkurs i pokaz układania „klapnioków i kop” (jak na Podhalu).

 

3).  Uroczysty Bankiet Koła Nr 81 Bustryk ZPPA.

 

Zarząd Koła Nr 81 Bustryk ZPPA serdecznie zaprasza na Uroczysty Bankiet z okazji 10-lecia istnienia Koła Bustryk.

Bankiet odbędzie się 2 - go października 2016 Roku

Już dziś zawiadamiamy że będzie wydawana Księga Pamiątkowa.

Więcej informacji będzie podane później.

 

Po informację prosimy dzwonić:

tel: (773) 735 - 2031 cel. (773) 443-8575.

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Już dziś Was  wszystkich zapraszamy

 

Anna Zalińska -prezes wraz z całym zarządem.

wzor

Poświęcenie sztandaru i bankiet w Kole Nr 81 Bustryk ZPPA

 Koło Nr 81 Bustryk ZPPA w niedzielę 18 listopada 2007 roku, odbyło się, poświęcenie sztandaru w Kościele u M. Boskiej Częstochowskiej w Cicero. Chcieliśmy podziękować ks. Proboszczowi Radkowi Jaszczuk za udostępnienie kościoła gdzie została odprawiona Msza św. Dziękujemy również proboszczowi z naszej Parafii ks. Kazimierzowi Sołtysik i kapelanowi Koła Pawłowi Komperda, wszystkim lektorom, księżom za odprawienie uroczystej Mszy św. z poświęceniem Sztandaru. Chcieliśmy podziękować Głównemu Zarządowi na czele z Prezesem St. Zagata i za piękne przemówienie. Wszystkim sztandarowym z wielu kół i także Józefowi Pępkowi z G.Z. Chorążemu.

 

Muzyce góralskiej w składzie Józef Korkosz, Władysław Styrczula - Maśniak, Adam Stafiera, Robert Rusnak, Władysław Graca i Władysław Dziadkowiec. Chrzestni sztandaru; Iza i Jacek Zaliński, Anna i Stanisław Petuchów, Maria i Julian Molek, Zofia i Jan Zapotoczny, Zofia i Jan Łowisz, Janina Laya, Maria Zenon, Monika i Tadeusz Leja.

 

Witojcie syćka

 

Ziemio Podhalańsko

 

Tynskno nom za Tobom,

 

Pragliby my tutok

 

Stworzyć takom samom

 

A roki tak lecom

 

Nom tyż przemineno

 

Już półtora roku

 

Jako się zaceno

 

Dziś my uroczyście

 

Sztandar poświęcili

 

Dej Boze by my z nim

 

Hlube przynosili

 

Błogosław tym syćkim

 

Co się tu zebrali,

 

Dej by my sceśliwie,

 

ten Bankiet spędzili.

 

Hymny odśpiewali: Justyna Gąsienica, Michał Dzierzęga, Karolina Bzdyk Królowa ZPPA i Kamila Fudala. Wszystkim tym, co byli na bankiecie: z innych kół oraz naszym członkom, a zwłaszcza gościowi z Polski Przewodniczącemu Rady Gminy w Poronine Janowi Jarząbek, oraz gościom na bankiecie a byli nimi: Ks. Kazimierz Sołtysik - proboszcz parafii Ząb, O. Wacław Lech - kapelan ZPPA, Ks. Andrzej Godlewski - wice kapelan ZPPA, Ks. Paweł Komperda - kapelan Koła, Przewodniczący Rady Gminy Poronin - Jan Jarząbek, Józef Gil - Honorowy Prezes ZPPA, Stanisław Zagata - prezes ZPPA, Karolina Bzdyk - królowa ZPPA, Jan Skupień - wieloletni korespondent ZPPA, Andrzej Gędłek - radio Na Góralską Nutę i Stanisław Gil - wieloletni chorąży Zarządu Głównego ZPPA oraz Józef Bafia - prowadzący bankiet, za co mu bardzo dziękujemy. Wszystkim tym, którzy zakupili gwóźdź do sztandaru, które to zrobił znany Stanisław Kulawiak, a sztandar wyszyła ręcznie, Bożena Kowalczyk. Dziękujemy sponsorom: Małgorzacie i Franciszkowi Lassak, Janinie Laya, Ed,s Photo Video-Helegdom, Wiesławie Duda, oraz wszystkim członkom, koła, którzy się dołożyli, w jaki sposób finansowo, chrzestnym sztandaru, donatorom, oraz wszystkim, którzy złożyli dawki na nasz kościół w Zębie. Na dzień dzisiejszy uzbieraliśmy $7.810.  Podajemy do wiadomości, że można składać dawki na kościół, ponieważ jest konto otwarte i można dzwonić pod numer tel.(773)- 443- 8575 do Anny Zalińskiej. Należą się podziękowania Zofii i Ludwikowi Mrowca za przyjęcie i gościnność, Ks. Kazimierza Sołtysik, oraz Izie i Jackowi Zalinskiemu za przyjęcie Jana Jarząbka z polski, którzy to zaszczycili swoją obecnością na naszym Poświęceniu i bankiecie. Piękny występ dali nasi Bustrycanie i gościnnie był z nami Stanisław Bobak  z Sierockiego i Paweł Stopka prezes koła Parafii Ząb. Występ, przygotowała Honorata Jarosz.

 

Wpłynęły gratulacje i podziękowania o treści jak:

 

1).Starostwo Powiatowe: Szanowana Pani Anna Zalińska Koło Nr 81 ZPPA, Z okazji poświęcenia sztandaru Koła Nr 81 - Bustryk Związku Podhalan Ameryki Północnej. Na ręce Pani Prezes Składam serdeczne gratulacje dla wszystkich członków Koła oraz życzenia wszelkiej pomyślności w- szerzeniu tradycji podhalańskiej, zadowolenia z pracy oraz dalszych sukcesów i powodzenia zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym - z Wyrazami szacunku: Starosta Tatrzański mgr inż. Andrzej Gąsienica-Makowski oraz Wicestarosta Tatrzański mgr inż. Andrzej Skupień.

 

2.Gmina Poronin: „Nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodną ziemią, Choćbyś na końcu świata się znalazł...", Szanowna pani Prezes Anna Zalińska Zarząd i Członkowie Koło Bustryk Nr 81 przy Związku Podhalan z Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, List Gratulacyjny: W uroczystym dniu Pierwszej Rocznicy działalności Waszego koła - reprezentując Samorząd Gminy Poronin - pragniemy dołączyć do grona tych, którzy z tej doniosłej okazji kierują w Waszą stronę serdeczne gratulacje, podziękowania i wyrazy uznania oraz najlepsze życzenia. Gratulujemy znaczących osiągnięć w wielkim dziele krzewienia i rozwijania kultury Skalnego podhala na amerykańskiej ziemi, umacniania więzi z ukochanym Bustrykiem i Ojczyzną oraz ukazywania jej piękna, tradycji i dorobku. Z głębi serca dziękujemy za widoczne i stałe wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych w trosce o rozwój „starej Ojczyzny" - ziemi Waszych ojców i matek. Serdecznie życzymy, aby radosny nastrój Waszego Święta rozlał się na każdy dzień Waszego życia i pracy, aby służyło zdrowie i sprzyjała wielka pomyślność oraz umacniała się nieustająca duma i satysfakcja z każdego działania podejmowanego dla Waszego szczęścia i rozkwitu ojczystej ziemi oraz Waszej „nowej Ojczyzny" - za oceanem. W imieniu Samorządu Gminy Poronin: Przewodniczący rady Gminy Poronin Jan Jarząbek oraz Wójt Gminy Poronin, Bronisław Stoch..

 

3.Od Związku Podhalan O/Bustryk Do Ochotniczej Straży Pożarnej RP Bustryk: Szanowna Pani Anna Zalińska Zarząd i Członkowie Koło Nr 81 Bustryk przy Związku Podhalan w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, List Gratulacyjny: W Pierwszą Rocznicę działalności Waszego koła przesyłamy serdeczne gratulacje, podziękowania i wyrazy uznania oraz najlepsze życzenia. Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć w rozwijaniu kultury podhalańskiej na amerykańskiej ziemi. Z głębi serca dziękujemy z ciągłe wspieranie naszych inicjatyw na terenie sołectwa Bustryk. Serdecznie życzymy z okazji Waszego Święta dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji z waszych działań dla ojczystej ziemi oraz Waszej „nowej Ojczyzny" - za oceanem. W imieniu Sołectwa Bustryk: Prezes OSP Bustryk Andrzej Jarząbek oraz Prezes ZP O/Bustryk Barbara Sikoń.

 

4.Od Wojciecha Lasak - Honorowy Naczelnik OSP Ząb: Hyj tam spod tater, Spod łojcystyk tater, Hyj poduchuje holny wiater, Hyj poduchuje leci z nowinom, Bustrycańskiemu kołu za wodom rocek minom. Z okazji poświęcenia Sztandaru KOŁA BUSTRYK NR 81 W Ameryce Północnej, Składamy wszystkim w tym dniu szczególnym, najlepsze życzenia, zdrowia, szczęścia i sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym z pożytkiem dla ojczyzny i Stanów Zjednoczonych - składa Honorowy naczelnik OSP Ząb Wojciech Lassak „Marysiok" z żoną.

 

5.Od Synów Profesora Franciszka Łukaszczyka: Serdeczne gratulacje pięknej uroczystości poświęcenia sztandaru koła Nr 81 Bustryk przy ZPPA w USA. To piękna i podniosła uroczystość, z której my jako synowie Profesora Franciszka Łukoszczyka wielkiego Syna ludu Podhalan urodzonego w Bustryka, jesteśmy bardzo dumni i wzruszeni. My życzymy dalszych sukcesów i owocnej pracy dla koła Bustryk i ZPPA. My chcemy niedługo odwiedzić koło Nr 81 Bustryk w Chicago i wspólnie realizować program dla uczczenia pamięci wielkiego uczonego i lekarza dr. Franciszka Łukaszczyka. Przypominam, że Centrum Onkologii w Bydgoszczy nosi Jego Imię a w Warszawie istnieje ulica Franciszka Łukaszczyka. Serdecznie pozdrawiamy Panią, Koło Bustryk i Wszystkich Gości. Jacek i Maciej Łukaszczykowie.

 

5.Od Związku Podhalan w Kanadzie oddział Alberta: Kochani i drodzy Bracia Górale! Serdeczne życzenia wszystkim Gaździnom i Gazdom z koła nr 81 Bustryk ZPPA z okazji poświęcenia Waszego Sztandaru. To wytrwała praca i zapał w organizowaniu wszystkich w jedna bratnia rodzinę związkową pozwala Wam dzisiaj świętować ten ważny dla Was dzień. W imieniu całego Związku Podhalan tu w Edmonton i moim własnym chcemy wyrazić radość i dumę z tego, żeście kochani bracia Podhalanie z koła Bustryk spuściznę naszych ojców nie zaprzepaścili, ale ze wartości te jeszcze pomnażacie, dowodem tego jest wasz sztandar. Składamy wam najserdeczniejsze podziękowanie za Wasz wkład do naszej wspólnej podhalańskiej sprawy, życzymy zarazem dalszych wspaniałych sukcesów i owocnej pracy. Z góralskim pozdrowieniem Prezes ZP w Kanadzie oddział Alberta Wojciech Chlebek wraz z członkami.

 

6.Od Koła Nr 58 parafii Ząb im. ks. Ludwika Mizery: List gratulacyjny: Z okazji pierwszej rocznicy istnienia Waszego koła oraz poświęcenia sztandaru pragnę w imieniu zarządu koła nr 58 parafii Ząb im. ks. Ludwika Mizery i swoim własnym przekazać Wam najserdeczniejsze gratulacje, słowa uznania oraz najlepsze życzenia. Dziękuję za Waszą pracę w dziele krzewienia kultury góralskiej na amerykańskiej ziemi, za utrzymywanie kontaktu ze swą stara Ojczyzną oraz wspieranie wielu ważnych poczynań organizowanych przez kościół i inne organizacje społeczne w Waszej Ojczystej miejscowości. Życzę wielu sukcesów w funkcjonowaniu Waszego koła, szczerej satysfakcji z dokonań i dalszego utrwalania więzi z Ojczyzną. W imieniu wspólnoty koła nr 58 parafii Ząb Paweł Stopka prezes koła.

 

7.Od byłego prezesa Związku Podhalan Henryka Janika:

 

Drodzy członkowie Kola Bustryk. W imieniu własnym, Komitetu Edukacji oraz Redakcji „Podhalanina", serdecznie Was witam w tym tak ważnym i niecodziennym wydarzeniu, jakim jest poświęcenie sztandaru. Pragnę na rece prezeski Anny Zalinskiej złożyć podziękowanie za zaproszenie  na tą dzisiejszą  uroczystość, jednocześnie  gratuluję Wam, ze w tak krótkim okresie działalności Koła już możecie się poszczycić sztandarem. Życzę Wam, abyście pod tym poświęconym

 

dzisiaj, sztandarem jednoczyli się, dbali o dobro kultury i tradycji podhalańskiej. Idźcie z tym sztandarem przez życie dumni z wysoko uniesionym ukazując swoją siłę, wiarę i przywiązanie do swojej rodzinnej miejscowości Bustryk, Podhala i Polski. Szczęść Wam Boże.

 

8.Od ks. Tadeusza Dzieszko: Pani Anna Zalińska wraz z Całym Zarządem koła Nr 81 Bustryk ZPPA, Składam szczere i serdeczne gratulacje z okazji uroczystości poświęcenia sztandaru Waszego koła i zorganizowania uroczystego bankietu. Przy okazji wyrażam moją wdzięczność za wieloletnią współprace i życzliwość, z jaką się spotkałem, kiedy byłem proboszczem parafii pw. MB Częstochowskiej w Cicero. Pozdrawiam ks. Kazimierza Sołtysik z Zębu i życzę abyście mogli dokonać wiele dobrego dla rodzinnych i bliskich stron ukochanego Waszego Podhala. Łączę się z wami duchowo ks. Tadeusz Dzieszko proboszcz kościoła św. Konstancji.

 

9.Od Związku Podhalan O/Bustryk i Ochotniczej Straży Pożarnej RP Bustryk, Dla Szanowny Pan Stanisław Faltyn. Podziękowanie: Zachowując w pamięci Pańskie liczne gesty kierowane w stronę swej dawnej ojczyzny i znaczące wsparcie finansowe wielu naszych działań, kierujemy w Waszą stronę serdeczne podziękowanie za otwartość, życzliwość oraz wymierną pomoc, której doświadczamy. Pozostając dla pańskiej postawy z najgłębszym szacunkiem życzymy wszelkiej pomyślności i zdrowia w imieniu Sołectwa Bustryk. Z poważaniem Barbara Sikoń- prezes ZP O/Bustryk i Andrzej Jarząbek-prezes OSP Bustryk.

 

9.W uznaniu zasług dla Gminy Poronin Sz.P. Anna Zalińska zostaje wyróżniona medalem „Zasłużony dla Gminy Poronin" Przewodniczący Kapituły mgr Bronisław Stoch. Legitymacja nr 113/2007, Poronin, dnia 19.07.2007r.

 

10.Zarzad Ochotniczej Straży Pożarnej w Bustryku nadaje godność Honorowego Członka OSP Bustryk dla Sz.P. Anny Zalińskiej za wieloletnią współpracę i wspieranie naszej jednostki OSP - prezes Andrzej Jarząbek.

 

Dziękuję bardzo za wyróżnienie medalem, Przewodniczącemu Kapituły mgr Bronisławowi Stoch oraz Zarządowi OSP Bustryk na czele z Prezesem A. Jarząbkiem oraz wszystkim, którzy przesłali życzenia i gratulacje dziękuje zarząd koła wraz z członkami prezes Anna Zalińska.

 

 

 

Historia Koła nr 81 Bustryk ZPPA.

 

W dniu 18 marca 2006r. zostało zaprzysiężone 50 mieszkańców wsi Bustryk przez Józefa Bafię z Komitetu Rozwoju ZPPA. Przez kilka lat wstecz raz w roku zbierali się mieszkańcy Bystryku i składali datki pieniężne na; samochód strażacki, na zespół dziecięcy „Zawrat", na remizę OSP i sztandar OSP oraz na zakup działki, itd. Jak tu nie wspomnieć 19 lutego 2006 w Domu Podhalan odbyły się posiady, a zarazem pożegnanie sołtysa naszej wsi Józefa Rafacza i tak mieszkańcy wypowiedzieli się o założeniu Koła przy Związku Podhalan. Na tym spotkaniu zebrano 2360$ na potrzeby swojej wioski.

 

Następnym wydarzeniem w Kole były prymicje ks. Pawła Komperdy, który to został naszym kapelanem Koła. Prymicje odbyły się 21 maja 2006r. w kościele św. Brunona.

 

Natomiast 20 maj 2006r. był dniem święceń kapłańskich w Katedrze, Ks. Paweł jest rodowitym Bustrycanem.

 

Zarząd Koła zorganizował pierwszą zabawę taneczną w sobotę 24 czerwca 2006 w Domu Podhalan.

 

W D. Podhalan 7go października 2006 odbyła się druga zabawa koła nr 81 Bustryk ZPPA.                      Pierwszy opłatek w Kole nr 81 Bustryk w Domu Podhalan w niedzielę 7go stycz. 2007r.oraz Mikołaj dla dzieci i zebrano do kapelusza około $1.000 dla Halinki Madej .

 

Wybory w Kole; sobota 17go marca 2007 roku.

 

W Domu Podhalan 14go kwietnia 2007 r. odbyła się pierwsza święconka, a zarazem spotkanie z Proboszczem, parafii Ząb ks. K. Sołtysikiem, na którym zebrano $12.350 na remont kościoła w Zębie.

 

Wyjazd członków Koła do kapelana ks. Pawła Komperda na parafię Lake Willa, i tam spotkaliśmy się z dawnymi działaczami z koła nr 5 Władysława Zamojskiego.

 

I Piknik w Kole; pierwszego lipca 2007r w Pionier Wood.

 

II Piknik w Kole 3go września 2007r., na którym przeprowadzono zbiórkę pieniężną na pogorzelców z Leszczyn na rodzinę Karciarz, którym to dom spłoną doszczętnie i uzbierano $1.571w Slovenian Catholic Mision w Lemont. Przekazano do ZPPA na rozbudowę Domu Podhalan $1.000. Nasze Koło wspiera i pomaga charytatywnie; itp.

 

GWOŻDZIE NA SZTANDAR

 

1). ZPPA Prezes Stanisław Zagata

 

2). Kapelan ZPPA O Wacław Lech

 

3). Kapelan Koła # 81 Bustryk Ks. Paweł Komperda

 

4) Ks. Kazimierz Sołtysik z naszej Parafi Ząb

 

5) Ks.Tadeusz Dzieszko

 

6) Odział Bustryk Związku Podhalan w Polsce-Barbara Sikoń

 

7)OSP Bustryk -Prezes Andrzej Jarząbek

 

8) Józef Rafacz Sołtys Wsi Bustryk

 

9)Bronisław Stoch-Wójt Gminy Poronin

 

10)Jan Jarząbek Przew. Rady Gminy w Poroninie

 

11)Aldona Henryk Janik-były Prezes ZPPA

 

12)Jan Skupień-Zastępca Sekretarza Protokółowego

 

13) Walter Tokarz Honorowy Korespondent ZPPA

 

14) Maria i Stanisław Bachleda - była wiceprezeska ZPPA

 

15) Zw. Podhalan w Kanadzie Odział Alberta -Watra-Prezes Wojciech Chlebek

 

16) Koło # 6 im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera Prezes -Stanisław Trojaniak

 

17) Koło nr 19 Andrzeja Ducha Knapczyka, prezes Feliks Leśnicki

 

18) Koło #20 Literacko- Dramatyczne- Prezes Władysław Pawlikowski

 

19) Koło #21 Czarny Dunajec-Prezes Maria Komorowska

 

20) Koło #23 Odrowąż Podhalański im. Jakuba Zachemskiego- Prezes St.Kulawiak

 

21) Koło nr 24 Szaflary, prezes Janina Duda

 

22) Koło nr 25 Harklowa, prezes Wiesława Kula

 

23) Koło #37 Groń Leśnica-Prezes Wiesław Wilczek

 

24) Koło# 40 Biały Dunajec-Prezes Andrzej Gędłek

 

25) Koło #41 Wróblówka-Prezes Fr. Bielański

 

26) Koło # 42 Białka Tatrzańska -Prezes Józef Bafia

 

27) Koło nr 43 Chochołów- Prezes Stanisław Kruczak

 

28) Koło#45 Poronin -Prezes Wojciech Dorula

 

29) Koło nr 53 Parafii Klikuszowa- Prezes Krystyna Kowalczyk

 

30) Koło #58 Ząb -Prezes Paweł Stopka

 

31) Koło nr 65 Ciche- Dolne- Prezes Władysława Kowalczyk

 

32) Koło #69 Skrzypne-Prezes Jan Mrowca

 

33) Koło nr 71 Nowe Bystre-Prezes Andrzej Para

 

34) Koło #82 Piekielnik-Prezes Józef Maciasz Broda

 

35) Koło #83 Podczerwone-Prezes Bolesław Jarończyk

 

36) Anna Zalińska- Prezeska Koła #81 Bustryk

 

37) Anna i Stanisław Petuchów: Anna- wiceprezeska

 

38) Iza i Jacek Zaliński: Jacek -wiceprezes

 

39) Honorata i Bronisław Jarosz: Honorata -sekr. protokółowa

 

40) Zofia i Jan Zapotoczni: Zofia sekr. finans.

 

41) Zofia i Jan Łowisz: Zofia sekr. prot.

 

42) Barbara i Jan Cudzich: Jan -zastępca dyrektora

 

43) Zofia i Stanisław Body: Stanisław-chorąży

 

44) Kasia i Stanisław Zaliński- Stanisław-chorąży

 

45) Andrzej Dzierzga: marszałek

 

46) Maria i Julian Molek : Maria-komisja rewizyjna

 

47) Janina i Bronisław Bobak: Bronisław-komisja rewizyjna

 

48) Maria i Wojciech Dzięrzęga: Wojciech-komisja rewizyjna

 

49) Bożena Kowalczyk

 

50) Stanisław Faltyn -(Honorowy sponsor wioski Bustryk)

 

51) Janina i Andrzej Zaliński (z Polski)

 

52) Janina Laya.

 

53) Bobak Wojciech.

 

54) Anna i Wojciech Staszel

 

55) Małgorzata i Jan Palenica

 

56) Grażyna i Andrzej Jarosz

 

57) Maria i Janusz Cikowski

 

58) Janina i Wojciech Stasik

 

59) Janina i Andrzej Bobak

 

60) Aniela i Franciszek Bobak

 

61) Anna Kazimierz Komperda

 

62) Elżbieta i Jacek Komperda

 

63) Maria Zeman

 

64) Maria i Andrzej Gocął

 

65) Zofia i Jan Bobak

 

66) Maria i Jan Łuszczek

 

67) Aneta i Andrzej Petuchów

 

68) Maria Petuchów i Andrzej Bafia

 

69) Bernadeta i Wojciech Jarosz

 

70) Monika i Tadeusz Leja

 

71) Czesława i Walenty Milon

 

72) Janina i Stanisław Jamrych

 

73) Janina i Władysław Rzadkosz

 

74) Maria i Stanisław Nędza

 

75) Janina i Jan Takuśka

 

76) Krystyna i Piotr Repa

 

77) Maria Sądelska

 

78) Halina i Piotr Tylka

 

79) Grażyna i Stanisław Stopka

 

80) Zofia i Andrzej Bednarz

 

81) Helena i Jan Domagała

 

82) Magdalena i Marian Rzadkosz

 

83) Bożena i Janusz Antoł

 

84) Józef Rychtarczyk

 

85) Ewa i Czesław Gąsienica

 

86) Krystyna i Stanisław Dzięrzęga

 

II ZBIÓRKA PIENIĘDZY 11-18-2007

 

1).Zofia i Jan Zapotoczny $1000

 

2).Anna Zalińska i śp. Jan $1000

 

3).Zofia, Janina i Wojciech Stasik $500

 

4).Anna i Kazimierz, ks. Paweł Komperda $300

 

5).Izabela, Jacek i Andrzej Zalińscy $300

 

6).Halina i Władysław Zaliński, Maria i Józef Kułach $300

 

7).Elżbieta i Jacek Komperda $300

 

8).Zofia i Jan Łowisz $200

 

9).Anna i Stanisław Petuchów $200

 

10). Zofia i Piotr Stopka $200

 

11).Janina i Jan Takuśka $200

 

12).Anna i Franciszek Strama-Kanada $200

 

13).Helena i Władysław Jarząbek-Kanada $200

 

14).Dorota i Stanisław Łuszczek-Kanada $200

 

15).Antonina i Józef Kula-Kanada $200

 

16).Stanisław Jarosz-Kanada  $200

 

17).Zofia i Jan Kula-Kanada  $200

 

18).Teresa Jarząbek-Wolski-Kanada  $100

 

19).Ks. Tadeusz Dzieszko $170

 

20).Katarzyna Mulica $100

 

21).Władysław Bukowski-Tylka  $100

 

22). Bronisław i Krystyna Małkuch $100

 

23).Stanisław Tatar $100

 

24).Monika i Tadeusz Leja $100

 

25).Halina i Piotr Tylka $100

 

26).Janina i Władysław Rzadkosz $100

 

27).Maria Petuchów i Franciszek Bafia $100

 

28)Zofia i Franciszek Bobak(Duchow) $100

 

29).Anna i Robert Rusnak $100

 

30).Anna i Julian Molek $100

 

31).Władysław Graca(Mańcorz) $100

 

32).Antonina i Franciszek Nędza $100

 

33).Anna i Andrzej Jarząbek $100

 

34)Andrzej Dzierzga $100

 

35).Maria i Franciszek Bafia $60

 

36).o. Wacław Lech $50

 

37)Anna Bobak $50

 

38).Maria i Stanisław Dzierzęga $50

 

39).Janina i Władysław Dziadkowiec $50

 

40).Bożena Kowalczyk $50

 

41).Helena i Jan Domagała $30

 

Wiersz powiedziała Anna Petuchów:

 

Witojcie barz piyknie

goście i znajomi,

coście dziś, tu ku nom

przecie,się zjechali

Radość w sercak nasyk

wielkom  przezywomy

bo sztandar, dlo koła

z Anną, Świętom momy

Wyboccie, że troche

pieśni, słowa zmienię

ale, bedzie miała

takie, same, brzmienie

Bustryku, cyn Annie

dzięki, nieustannie

o pomoc, przeżywoj

wiernie, się jej trzymoj

Bo ona, tam w Zębie

w kościołku, króluje

dobrze, się proboscom

nasym z śniom gazduje

Ks. Ludwik Mizera

dużo nagazdowoł

wychował, kapłanów

i siostry, wychowoł

Jozusia Lasoka

i Antoła, Jasia

dwok braci Kubusi, Wojtusia i Stasia

Papieża Jedrusia, on tyz z parafii,

nawraco ludziska het na obcej ziemi.

Trzy siostry zokonne

jedna to Stoch Zosia,

drugo Antoł Zosia

i Naglak Bronciusia

Oni za Pardyla

księdza wyświącani

ale za Mizere

w łasce powołani

Zaś Paweł Komperda,

to owoc, Pardyla

choć go wyświenciła

tu, już, obco, ziemia

Wystawiył, ksiądz Pardyl

wsród grobów, kaplice

by modlitwom otrzeć

pożegnanio lice

I sope, gazdowskom

zamienił na sale

i płot, wkoło zrobiył

fajny, kuty w skale

A kie bog, zakońcy

nase bytowanie

na cmentorzu w Zębie

wcemy, leżeć panie

Bo, to tam, nojcieplej

słonecko, przygrzewo

i wiaterek w sosnak

piekne, pieśni śpiywo

Teroz, ksiądz Kazimierz

robi po swojemu

już tam, w nogi zimno,

nie będzie nikomu.

Baby już, nie, bedom

pletły w rajtkach, łocka

bo piękno, gładziućko

jest, nowo posodzka

Tak bardzo, by pragnon

dach wyremontować

żeby nie zaceno

 

kie, na głowy kapać

No i plebanije

wystawić tyz trzeba,

by księdzo wygodnie mogli

ciągnąć, lud do nieba

My będziemy skladać

dular do dulara

żeby Św. Ąnna

piyknie wkoło miała

Bo z tego syćkiego

przecie, honor momy

wsyndyj częsść dulara

nasego widzimy.

Razem, my ze Zębem

przez roki trzymali

nasom parafije

i wioski wspierali.

Przyjechoł odwiedzić

nas sołtys, Fudalcyk

zrobciyz, koło Bustryk

bedzie, wielki zaszczyt

Już półtora roku

koło Bustryk momy,

od dziś pod sztandarem

z honorem, stoimy.

Trochek Wom o syćkim

przecie powiedziała

cas teroz, na Bustryk

byk go, opisała

Piękny, jest nas Bustryk

całe Okarmusy

Sierockie Zagrody,

pod lasem Jarosy

Tak piękne w dziedzinak

nasyk som uboce

kie sie myśli o nik

jaz, serdusko płace.

Zbacuje, kiyrdelki

łowiycek, po polak

myślem, Bustryk, piykno

to wioska, podhola

Dziś cujym, jak fajnie

słonecko tam, grzeje

wrócimy, siy tamok

takom, mom nadzieje

Bo my, serca swoje

przeciy, zostawiyli

tam my, Baciarów,

Bustrycanów słysyli

I straż, się w Bustryku

tyż godnie rozwijo,

grupe chłopców, dziywcąt

pod opiekom, trzymo

I zespół goralski

śpiywo i tańcuje

po krainak świata

Bustryk ukazuje.

Ludzi, tyz odwoznyk

Bustryk przecie zrodziył

bo Łukaszczyk Franciszek Tady

z Bustryku pochodzył.

Także, w sporciy było

słychno, o Bustryku

Józek Łuszczek wygroł

biegi przy potoku

To były mistrzostwa

kochani światowe

jego imiy w ksiegach

na świecie wpisane

Wioska, Bustryk downo

z pasterstwa, słynyna

ale nom godnego

bace urodziła.

Momy go, ze sobom

tu na, łobcyj ziymi

niek nos, wspiero radom,

modlitwami, swymi,

Niek nos, napomino

prosto, po ojcowsku

żebymy śli dzielnie

ku bogu, ku scynściu

Drogi kapelanie

tu o Tobie mowa

boś ty jest nojmłodso,

 

Bustryku ozdoba

I członkowie koła

to som ludzie młodzi

Hanusia Zalinsko

opieke prowadzi

Doradzi jak matka

żeby dobrze było,

by się, młodym ludziom

slebodnie tu zyło

Kielo, domy rady

wcemy, się udzielać

kozdego w niescęściu

w potrzebie wspomogać

Dej nom, Panie Boże

wse,kupy sie, trzymać

by ludziom, pokozać

jak to, trza, gazdować

Życe byście ten  dzień

z radościom przezyli,

i wse o Bustryku,

mile wspominali. dej nom Boże haj. Napisała; Stanisława Szczechowicz, za co jej bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy się przyczynili, w jaki sposób, Bóg Wam Zapłać. Spisała Anna Zalińska.

 

 

 

Wyjazd członków Koła Bustryk #81 do parafii “Księcia Pokoju” w Lake Villa.

 

 

 

W niedzielę 27-go maja 2007r. w godzinach popołudniowych wyjechaliśmy autobusem i kilkoma samochodami od Domu Podhalan na parafię gdzie nasz kapelan Koła ks. Paweł Komperda spełnia misje duszpasterską. O godzinie 3 po południu została odprawiona Msza św. przez ks. Pawła Komperdę i ks. Arka Falana. Ksiądz Paweł wygłosił kazanie głęboko wzruszające, była to jego druga Msza swięta w języku polskim,- w pierwszą rocznicę ks. prymicji, przypadło to w Zielone Świątki a zarazem tu w Ameryce, Dzień Wszystkich Świętych. Należą się podziękowania, którzy to czytali czytania Janina Stasik i Paweł Stopka prezes Koła Parafi Ząb oraz bardzo ładnie odśpiewał psalmy i modlitwę wiernych. Piękne dary przygotowała znana w środowisku góralskim Janina Laya dziękujemy jej bardzo. Na zakończenie Mszy św. zarecytowała wiersz wiceprezeska naszego Koła Anna Petuchów, pt. „Przyseł już czas.”

 

Księdzu kapelanowi Koła #81 Bustryk na pierwszą rocznicę wyświęcin.

 

Hej, kochany księże Pawle – nas miły sąsiedzie,

 

śwarny Orle młody Skalnego Podhala –

 

(na razie – boś brunet –corne Twoje pióra)…

 

przyseł już cas – hej wiera nie bedzies się biedził,

 

Ani mordował uparcie naukom po skołach,

 

już przysła downo cekano ta kwila,

 

co se bedzies śpiewoł Chorał po Kościołak

 

pasący owiecki – jak juhas po holak!

 

Stały się scytom rzecywiztościom

 

twoje pragnienia i snop serca marzeń

 

ze zamiast na hole – w sałas za upłazem

 

tuś przyseł w Kościół i z wielkom radościom…

 

zamiast białej cuski, przywdziołes Ornaty

 

stanon przed Ołtarzem – drugom Kalwariom…

 

i hymn pokwalny Bogu – zaspiewoł Gloria –

 

a my koło Tobie jak owce, rogate kurnuty!

 

Bóg doł fajny cas – zesły się tys tłumy

 

ludzi, ze syćkik wierchów, dolin parafie –

 

z nieba sycka przyfurkli swięci janiołowie

 

coby wysłuchać Mse – Twojej piyrsyj sumy!

 

A Bóg naprowdziwsy zeseł ku nom z nieba

 

na Twoje – jakby to pedzieć –zaklęć mozne słowa

 

i pod skromne postacie On Wielki śie schował –

 

w trudzie rolnika. Chłopa – Kawałku chleba.

 

Hej, bedzies już zawse na wieki Kapłanem

 

a my Boze jak zawse – dalekim sąsiadem

 

z twoik kapłańskik pociórzy o Amen.

 

Napisał Andrzej Skupień Florek z Białego Dunajca

 

Obecne były poczty sztandarowe z Kół Parafii Ząb, z Koła Biały Dunajec i z Koła Dział.

 

Mszę św. przyozdobili śpiewem Honorata Jarosz, Ela Bachleda i Paweł Stopka,oraz

 

muzyka góralska w składzie; Józef Korkosz, Władysław Takuśki, Robert Rusnak, Władysław Graca, Stanisław Pająk. Po Mszy św. odmówiono Majówkę.

 

Po Majówce ks. P. Komperda podziękował wszystkim zgromadzonym za przybycie tak z Chicago jak rodzinie, oraz jego parafianom; poloni, amerykanom, oraz innym narodowościom i wszystkich tak zaprosił na salę na poczęstunek góralski i bigos. Było by tu o czym pisać ale, nie da się ponieważ łzy z oczu spływały niektórym’’ niektórzy młódzi, pełen sił, zdrowi nie rozumią ,ludzi w podeszłym wieku ,zdala od naszej Organizacji Związku Podhalan, od muzyki ,tańca, śpiewu, od kultury podhalańskiej, od strojów, to zwłaszcza tu to mogli zobaczyć, przez kilka godzin pobytu nas tam zgromadzonych.

 

Jak tu nie wspomnąć, tydzień przed wyjazdem, po rozmowie z prezesem Zw. Podhalan St. Zagatą, dając mi telefon aby zaprosić na tę Mszę św. Prezesa Koła #5 Wł. Zamojskiego ZPPA i przyszło kilku członków; żona Prezesa Władysława Wożniak- Irena, ponieważ Prezes był chory i nie mógł być z nami obecny, wspominała; do Koła należą około 50 lat , a mąż Prezesem Koła jest 30 lat. Władysława lat 91 żona, Jakuba Klęczan, który to ma lat 89 a do tego Koła należą ponad 50 lat a około 40 lat jest sekretarzem finansowym w tym Kole. Udzieliliśmy Jakubowi mikrofonu bardzo dużo nam naopowiadał tak, za tyle lat przynależności do koła # 5 np., że na 75-leciu ZPPA było ich 6 członków i gzie się ich stół znajdował itd., że ich Koło było gospodarzami Sejmu ZPPA pamięta jak by to dzisiaj było. Na dzień dzisiejszy mają 18 członków w Kole. Co roku kilku z nas odchodzi na drugi świat…. zanarzekając. Kazano mi zawieść do Chicago pozdrowienia a zwłaszcza, dla Zarządu Głównego ZPPA i dyrekcji, do wszystkich Kół bratnich żeby podtrzymywali polskość a zwłaszcza góralszczyznę. Pragnę podziękować Prezesowi Koła #5 W. Wożniak, że aż tyle ludzi zaprosili na tę Mszę świętą i mogli być z nami. Był i taki temat, że radio ZPPA nie dociera do Lake Willa i nie mają żadnych wiadomości. Zadawali nam pytania wielu ludzi np. jedna amerykanka, jaki sport uprawiamy? po naszym występie, tańca oraz podskoków. Wiele ludzi podchodziło z gratulacjami ściskając rękę np. finansowa sekr. z Grupy a zarazem delegat na sejm w ZNP Christine Tarchała. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do Mszy św. i wyjazdu szczególnie Zofii i Janowi Łowisz i rodzicom ks. Annie i Kazimierzowi Komperda.

 

Spisała Anna Zalińska.