Koło nr 47 Klub Narciarski "Tatry"

     Na datę powstania Klubu Narciarskiego Tatry przyjmuje się dzień 25 marca 1973 roku, kiedy to z inicjatywy Andrzeja Macha spotkało się 20 entuzjastów narciarstwa. Na zebraniu przyjęto oficjalną nazwę Klub Narciarski „Tatry” i wybrano pierwszy zarząd klubu, na czele którego stanął Andrzej Mach. Zarząd opracował Statut Klubu, który z małymi poprawkami obowiązuje do dzisiaj. W tym samym roku klub został zarejestrowany w urzędzie stanu Illinois.

Do programu klubu wprowadzono zawody zimowe, tzw. Puchar Klubu, latem organizowano Spartakiadę Klubową, a w późniejszym czasie także turnieje tenisowe. System punktacji za poszczególne zawody umożliwiał nominację „Sportowca Roku”. W 1980 do programu wprowadzono także biegi narciarskie.

Pod koniec lat 80. klub liczył stu członków. Po siedmiu latach poświęcenia się pracy na rzecz klubu Andrzej Mach zrezygnował ze stanowiska prezesa. Nowy zarząd wybrany w 1980 roku nie sprostał zadaniom i klub „Tatry” przeżywał trudne chwile. Na zebraniu w 1981 roku powołano nowy zarząd, a prezesem klubu został Grzegorz Mikołajczyk. Już w następnym sezonie (1982 r.) drużyna klubu „Tatry” zdobyła pierwsze miejsce w regionalnych zawodach o Puchar Grand Marnier Challenge. Pasmo sukcesów z lat 80. uwieńczyło wygranie National Jeep Ski Challenge. W skład wspólnej reprezentacji klubu „Tatry” i „Eagles” wchodzili: Andrzej Gąsienica, Józef Harmata, Stanisław Hendrzak, Dorota Kwiatek, Yara Mlasna, Małgorzata Ustupski. W 1982 roku klub wstąpił do Chicago Metropolitan Ski Council (CMSC) i od tej pory brał udział w zawodach międzyklubowych. Zawodnicy klubu odnosili wiele sukcesów.
W 1983 r. klub obchodził 10. rocznicę swego powstania. Wkrótce po okolicznościowym bankiecie odbyły się wybory nowego zarządu. Prezesem został jeden z założycieli i długoletni działacz Stanisław Kozioł. To spowodowało rozłam w klubie, część ludzi odeszła i założyła własny klub o nazwie „Eagles”. Nowy zarząd pokonał trudności, na nowo rozwijało się narciarstwo klasyczne, założona została sekcja skoków narciarskich, w której skakali m.in. Józef Marek, Jacek Gąsienica Mraczelnik, Janusz Guńka. Ludwik Hajnos zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo USA wśród juniorów.

Rozwój klubu nastąpił w latach 1987–1988, kiedy prezesem był Stanisław Bachleda. Do klubu przystąpili Adam Trzebunia, Jerzy i Andrzej Gąsienica, którzy okazali się najlepszymi zawodnikami nie tylko w klubie, ale w całym związku CMSC (ponad 90 klubów). W 1988 roku Klub „Tatry” został przyjęty do Związku Podhalan w Ameryce Północnej, jako Koło nr 47. Rok później prezesem klubu został Kazimierz Kaczor. Klub, wzmocniony przez nowych narciarzy: Bronisława Trzebunię, Monikę Sykut, Artura Romanowskiego, Dorotę Kwiatek przez 8 kolejnych lat zajmował miejsce w trójce najlepszych, zdobywając w sezonie ponad 100 medalowych miejsc. W 1993 r. wspólna reprezentacja Klubu „Tatry” i „Eagles” odniosła największy dotychczasowy sukces wygrywając Amatorskie Mistrzostwa Klubów USA tzw. Jeep Ski Club Challenge. Klub „Tatry” zdobył I miejsce w USA w klubowych zawodach NASTAR.
W 1997 r. Andrzej Mach ponownie został prezesem klubu, funkcję tę pełnił do 1999 r. Po nim na stanowisko prezesa wybrany został Bolesław Kułach, który prezesował do 2002 r. Sam świetny narciarz, rozpowszechniał wśród członków profesjonalne przygotowanie do sezonu zimowego. Treningi na śniegu weszły na stałe do kalendarza, a efekty przyszły bardzo szybko. Klub „Tatry” po raz pierwszy w historii wygrał zawody CMSC w klasyfikacji klubowej.
Od roku 2002 do chwili obecnej prezesem jest Piotr Chowaniec. Dzięki współpracy całego zarządu, Klub „Tatry” rozwija się we wszystkich dziedzinach. Spartakiady letnie, prowadzone przez Stanisława Kiernoziaka stoją na bardzo wysokim poziomie i startuje w nich rekordowa ilość uczestników. Turnieje tenisowe, które organizuje Bronisław Orawiec to gwarancja dobrego tenisa ziemnego. Ważną funkcję korespondenta prasowego pełnił Andrzej Sykut. Komitet Imprez z Dorotą Zastrow na czele, ma receptę na udane, wspaniałe imprezy. Co roku, z klubowymi (i nie tylko) dziećmi spotyka się Święty Mikołaj. Wygrane dwa lata z rzędu z olbrzymią przewagą nad pozostałymi klubami zawody CMSC świadczą dobitnie o ciągłym podnoszeniu poziomu zawodników klubu i jego rozwoju. Bardzo ważną rzeczą jest współpraca z młodzieżą; klub dzięki rodzinnej tradycji ma olbrzymie zaplecze. Już dzisiaj na trasach wszystkich zawodów organizowanych przez klub widać nastolatków i dzieci w wieku 6–7 lat. Wielu z nich startuje w zawodach CMSC, zdobywając dla klubu punkty, a dla siebie - doświadczenie. Na przestrzeni 30 lat działalności Klubu „Tatry” urząd prezesa sprawowało 7 osób: Andrzej Mach (pełnił tę funkcję dwukrotnie, łącznie 9 lat), Grzegorz Mikołajczyk (3 lata), Stanisław Kozioł (4 lata), Stanisław Bachleda (2 lata), Kazimierz Kaczor (8 lat), Bolesław Kułach (3 lata), Piotr Chowaniec od 2002 r.

makieta_img_236

Prezesi Klubu „Tatry”.
Jedną z wielu działalności klubu jest organizacja Mistrzostw Polonii w Narciarstwie Alpejskim. W roku 1987 na „spotkaniu gwiazdkowym” redaktor „Sport Review” Wiesław Książek zaproponował organizację zawodów narciarskich dla Polonii pod patronatem redakcji.

Pierwsze zawody pod nazwą Narciarski Festiwal Polonijny odbyły się 14 lutego 1988 w Holiday Park. Startowało w nich ponad 60 zawodników. Podczas trzecich zawodów w 1990 roku w Wilmot Mtn. (WI) Związek Podhalan ufundował Puchary Przechodnie dla zwycięzców. Po pewnym czasie zawody zaczęły odbywać się pod nazwą „Mistrzostwa Polonii w Narciarstwie Alpejskim”, wprowadzono Puchar Rodzinny i podział na grupy wiekowe. Kolejnym doskonałym posunięciem była idea zorganizowania Międzynarodowych Mistrzostw Polonii w Narciarstwie Alpejskim w Kolorado. Z pomysłem organizacji tych zawodów zwrócili się do Bolesława Kułacha Andrzej Gędłek i Andrzej Pitoń. W pierwszych mistrzostwach w Copper Mtn. startowało 25 zawodników. Z biegiem czasu na imprezę zaczęli przyjeżdżać narciarze spoza Illinois i Kolorado, w tym z Polski i Kanady.

Do grona szczególnie pomocnych w organizacji wszystkich zawodów, nie tylko narciarskich, ale i lekkoatletycznych, dyskotek i pikników należą: Janusz Kotelon, Bolesław Kułach, Stanisław Kiernoziak, Henryk Sobański, Bronisław Orawiec, Lucyna Giera, Dorota Zastrow, Agnieszka Szyzdek, Natalia Janik, Magdalena Chowaniec, Julian Pawłowski, Helena Bachleda, Hanna Trzebunia i inni.
Z okazji 75-lecia ZPPA życzymy całemu Zarządowi i wszystkim tym, którym nie jest obojętna przyszłość związku dalszych sukcesów w nieustającej pracy nad krzewieniem kultury góralskiej wyniesionej z domów podhalańskich, pracy, której efekty ocenią dopiero przyszłe pokolenia.

makieta_img_237