Koła nr 78 Zagórzanie Mszana Dolna i okolice

     Nazwę naszego koła zaczerpnęliśmy z położenia geograficznego Mszany Dolnej, która leży na terenie określanym Zagórzami. Malowniczo położona Mszana Dolna leży po drugiej stronie Turbacza, 12 km od Rabki-Zdrój. Od podnóża Tatr, Zakopanego i całego Skalnego Podhala dzieli nas około 50 km, ale uważaliśmy, że jesteśmy jedną wielką góralską rodziną i stąd naszą wolą było istnieć pod patronatem Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Zakładając koło pragnęliśmy też, aby było tak, jak powiedział Władysław Orkan „ Nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodną ziemią, choćbyś na końcu świata się znalazł”. Stało się to w dużej mierze za przyczyną Marii i Władysława Wojdyłów, pomysłodawców utworzenia koła. Dnia 15 grudnia 2002 roku w sali Domu Podhalan zebrało się 60 osób z Mszany Dolnej i okolicznych miejscowości, takich jak: Mszana Górna, Kasinka Mała, Łostówka, Łętowe, Glisne, Niedźwiedź i Lubomierz. Zebraniu przewodniczył prezes Związku Podhalan Henryk Mikołajczyk, który powitał gorąco wszystkich przybyłych i przedstawił Komitet Rozwoju Nowych Kół w składzie: Franciszek Kowalczyk i Helena Jarosz. Następnie w oparciu o konstytucję Związku Podhalan przedstawił cele i zadania kół, po czym przystąpiono do wyboru i zaprzysiężenia pierwszego w dziejach koła zarządu. W jego skład weszli: prezes – Antoni Szynalik, wiceprezesi: Tadeusz Kamiński i Agata Klejka, sekretarz protokołowy – Lidia Bijatowska, sekretarz finansowy – Anna Chorągwicki, skarbnik – Maria Jarosz, komisja rewizyjna: Krystyna Kulig, Edward Kuczaj i Lucyna Zima, dyrektorzy: Stanisław Jarosz i Roman Karpierz.

 

makieta_img_417

 

Podstawowym zadanie naszego koła jest udzielanie pomocy potrzebującym w Mszanie Dolnej i okolicznych miejscowościach. Start nie był dla nas łatwy, ze względu na brak funduszy i sponsorów, wszyscy jednak z ochotą i energią przystąpili do pracy. Głównym źródłem pozyskania pieniędzy było urządzanie zabaw. Pomimo braku doświadczenia, pierwsza zorganizowana 15lutego 2003 roku zabawa, w której uczestniczyło ponad 300 osób, była wielkim sukcesem towarzyskim i finansowym. Do dnia 6 czerwca 2004 roku zorganizowaliśmy już trzy takie imprezy. Dzięki uzyskanym z zabaw funduszom byliśmy w stanie udzielić do tej pory pomocy straży pożarnej w Mszanie Dolnej, wszystkim parafiom i matkom-wdowom. Wsparliśmy także budowę kościoła Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej. Mogliśmy tego dokonać dzięki wkładom sponsorów, takich jak: PLL LOT, Alta Travel, państwo Podbański, Bogdan Bosak, Bobak Sausage Co, Joe&Frank Deli, Niles Beauty Salon, państwo Kunda, Maria Borys, Anna Jachymiak, DOMA Shipping, Mid America Bank, Polamer, Markski., A.W. Ustupski, Ted Jewelers, A. Morawa, a przede wszystkim najwierniejszy i najhojniejszy – Górski Bakery.
Pod przewodnictwem Władysława Tokarza prezes Antoni Szynalik wraz z zarządem spisali konstytucję Koła nr 78 Zagórzanie Mszana Dolna i okolice. W dniu 6 czerwca 2004 roku został poświęcony sztandar naszego koła, na którym z jednej strony jest wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej na niebieskim tle, na drugiej zaś orzeł na czerwonym tle. Sztandar był zaprojektowany przez prezesa Antoniego Szynalika i zaakceptowany przez cały zarząd.

 

 

makieta_img_419

 

Nowy Zarząd Koła Nr 78 „Zagórzanie" Mszana Dolna i okolic: 

Prezes - Antoni Szynalik

Wiceprezes - Tadeusz Kamiński

Wiceprezeska - Agata Klejka

Sekretarz Protokólowy - Krystyna Morawa

 Sekretarz Finansowy - Anna Chorągwicki

Skarbnik - Maria Jarosz

Komisja Rewizyjna; Edward Kuczaj, Lucyna Zima.

Dyrektorzy; Stanisław Jarosz, Roman Karpierz.

Komitet Imprez: Stanisław Szynalik, Maria Wojdyła, Krzysztof Klimek, Izabella Szynalik, Mieczysław Jarosz, Franciszek Chorągwicki.

   

Koło działa wzorowo jest mocnym ogniwem w strukturach organizacyjnych naszego Związku Podhalan. Praca Koła jest wszechstronna. Prawdziwie rodzinna atmosfera panująca w Kole, sprzyja osiągnięciom i sukcesom tak ogólnym jak i osobistym.

Kolo w krótkim czasie dorobiło się sztandaru dzięki aktywności członków zarządu i członków Koła.
Koła Nr. 78 „Zagórzanie" Mszana Dolna  wysłała do Polski już około 30 tysięcy dolarów w ramach pomocy szkołom, kościołom z miejscowości reprezentowanych w Kole.

Koło działa od 5 lat. Dobrze układająca się współpraca z Zarządem Głównym ZPPA ma wpływ na owocną działalność Koła