Koło nr 51 Ostrowsko

    

  

Opłatek Koła nr 51 Ostrowsko.

            Dnia 26 stycznia 2008 r. na małej Sali w Domu Podhalan odbył się Uroczysty Opłatek Ostrowian.

            Gromadnie przybyłych gości powitała i życzenia im złożyła prezeska Koła pani Garbacz. Życzenia noworoczne zebranym złożył również prezes ZPPA - Stanisław Zagata, Królowa ZPPA - Karolina Bzdyk oraz sekr. gen. ZPPA - Andrzej Warniuk. Opłatek i jadło poświęcił, a zebranych pobłogosławił kap. Koła ks. Józef Zuziak. W części artystycznej wystąpił regionalny zespół dziecięcy. Wieczór upłynął w prawdziwie serdecznej, rodzinnej atmosferze.

 


 

 

 Najserdeczniejsze życzenia i pomyślnych obchodów 75-lecia Związku Podhalan w Północnej Ameryce składają zarząd i członkowie Koła nr 51 Ostrowsko. Koło nr 51 Ostrowsko istnieje 14 lat. W dniu 10 czerwca 1990 roku odbyło się pierwsze spotkanie parafian z Ostrowska zamieszkałych w Ameryce Północnej. Na spotkaniu zapadła decyzja o założeniu koła. 24 czerwca 1990 r. zaprzysiężono członków i nowo wybrany zarząd w składzie: Zdzisław Domalik – prezes, Jan Pach i Irena Blair – wiceprezesi, Czesława Pach – sekretarka protokołowa, Stanisława Kozieł – sekretarka finansowa, Andrzej Byrdak – skarbnik, Stanisława Luberda, Stefania Czerwiński i Zdzisław Domalik – komisja rewizyjna. makieta_img_261

W szeregi Związku Podhalan zostaliśmy przyjęci 7 lipca 1990 roku. Celem koła Ostrowsko jest kultywowanie naszych tradycji oraz pomoc finansowa rodakom parafii Ostrowsko, położnej w malowniczej dolinie Dunajca u podnóża Gorców. Na początku naszej działalności pomogliśmy w rekonstrukcji i malowaniu pięknego kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Polonia zamieszkała w Ameryce ufundowała też sztandar dla jednostki OSP w Ostrowsku. Jednym z założeń koła jest także służenie pomocą finansową i wsparciem w nagłych wypadkach losowych np. zgon, pożar, choroba itd. Pomagamy też przy renowacji naszej siedziby – Domu Podhalan w Chicago. W ostatnich latach wspomogliśmy też budowę stadionu sportowego w Ostrowsku, który służy nie tylko zespołom sportowym, ale i całej społeczności. Zimą można tam korzystać z lodowiska i uprawiać inne sporty zimowe. Jest to miejsce, gdzie miło można spędzić czas. Udzielamy także pomocy finansowej naszej jednostce straży pożarnej. Zakupiono nowy samochód strażacki ze specjalistycznym wyposażeniem. Na 5-lecie koła ufundowany został sztandar Koła nr 51 Ostrowsko pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Nazwiska ofiarodawców wypisane są na gwoździach sztandaru.

Dzięki aktywnej pracy oraz zrozumieniu możemy nawzajem sobie pomagać, a czeka nas jeszcze sporo pracy. Obecny zarząd naszego koła działa w składzie: Zdzisław Domalik – prezes, Irena Blair i Tadeusz Byrdak – wiceprezesi, Czesława Pach – sekretarka finansowa, Maria Byrdak – sekretarka protokołowa, Stanisław Zagata – dyrektor, Andrzej Byrdak – skarbnik, Stanisława Luberda, Michalina Górka, Anna Garbacz i Józef Kopeć – komisja rewizyjna, Robert Domalik i Tadeusz Garbacz – marszałkowie, Janusz Pajerski- chorąży.

 

makieta_img_263