Spotkanie z prezydentem w Millenium Park Chicago

W sobotę 19 maja 2018 roku, kilka tysięcy Polonusów przybyło do Millenium Park, aby spotkać sią z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i jego Małżonką.

Wśród licznie zgromadzonych, najliczniejszą i najbardziej widoczna i barwną grupą, byli chicagowscy Górale - członkowie ZPPA, którzy przybyli nie tylko z okolic Chicago, ale także z różnych miejsc w USA, między innymi z Arizony, Michigan i Wisconsin.

W tym ponad 40 pocztów sztandarowych.

 Już podczas roboczych spotkań z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, zapewniano nas, że Pan Prezydent podejdzie do każdego sztandaru. Zważywszy na ograniczony czas wizyty, nie bardzo w to wierzyliśmy. Ale słowa dotrzymał!

W Millenium Park było ogółem 96 sztandarów.

Do śródmieścia Chicago, Górale dojeżdżali autobusami z różnych  miejsc.

Listę uczestników: członków ZPPA, artystów i pocztów sztandarowych, odbiór zaproszeń a także przydział do autobusów i miejsce odjazdu, sporządził wiceprezes Zdzisław Dorula. To była ciężka i odpowiedzialna praca.

 

W Millenium Park wystąpili także nasi góralscy artyści, którzy połączyli się jeden wielki zespół i pokazali, jaką siłę stanowią.  Zaprezentowali przepiękny program artystyczny dwukrotnie - przed przybyciem Pary Prezydenckiej a także w czasie ich obecności na scenie. Ta liczna grupa składała się z członków zespołu Szkółka Pieśni i Tańca, Siumni, Wanta i Ślebodni w USA. Za całość była odpowiedzialna Karolina Walkosz Strzelec. Muzykę góralską - składającą się z wielu doskonałych muzyków - poprowadził kapelmistrz Marek Bukowski.

Brawo nasza piękna, utalentowana i patriotyczna MŁODZIEZ!!

Wszyscy byliśmy zachwyceni Waszą postawą.

Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu, szczególnie serdecznie powitał licznie przybyłych na spotkanie - chicagowskich Górali.

 

Zgromadzeni w centrum Chicago Polacy z wielką uwagą wysłuchali przemówienia Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, który podziękował Polonii za tak liczne przybycie, ale także za wszelką pomoc na przestrzeni wielu lat, kiedy Polska walczyła o niepodległość. Szczególnie w okresie Solidarności. To między innymi dzięki wam, Polska dziś jest państwem suwerennym - podkreślił.

Proszę abyście zawsze byli razem, w Stanach Zjednoczonych, abyście wspierali Polskę, po to żeby amerykańscy politycy czuli, że Polonia, ma wielką siłę polityczną. Abyście nadal byli z nami, wspierali Ojczyznę swoich dziadków, swoich rodziców, żebyście byli z Polską.

Przemówienie Prezydenta Andrzeja Dudy nagradzane było licznymi brawami.

Podczas spotkania Prezydent RP odznaczył najbardziej zasłużonych działaczy polonijnych, między innymi O Józefa Zuziaka - honorowego kapelana ZPPA i Anielę Bartoszek - zasłużoną nauczycielkę - góralkę.

Wielkim wyróżnieniem dla absolwentów szkół polonijnych, było wręczenie podpisanych przez Pana Prezydenta RP dyplomów i świadectw.

Po tym historycyzm spotkaniu, oprócz wspomnień - pozostały setki przepięknych, pamiątkowych fotografii. Dla potomnych.

Dziękujemy Parze Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej: panu Andrzejowi Dudzie i Agacie Kornhauser Duda.

Jako Zarząd Główny ZPPA, dziękujemy Polsko Słowiańskiej Unii Kredytowej, która sponsorowała autobusy. Dziękujemy licznym pocztom sztandarowym, które przez wiele godzin cierpliwie oczekiwały na przyjazd Pary Prezydenckiej, dziękujemy wszystkim prezesom, dyrektorom członkom ZPPA za tak liczną obecność.  Ale szczególne podziękowanie kierujemy do naszej roztańczonej i rozśpiewanej młodzieży, za to, że tak pięknie reprezentowała Związek Podhalan w Ameryce Północnej. Dziękujemy kapeli góralskiej, którą poprowadził Marek Bukowski - kapelmistrz ZPPA, a której piękne granie rozchodziło się po chicagowskim śródmieściu.

Dziękujemy za setki przepięknych zdjęć, które wykonali Małgorzata i Edward Helegdowie.

Podziękowanie kierujemy na ręce Zdzisława Doruli i Heleny Studenckiej, którzy z ramienia Zarządu Głównego wykonali ''kawał dobrej roboty'' w przygotowaniu spotkania członków ZPPA z Prezydentem RP w Millenium Park.

Bóg Zapłać.

Prezes ZPPA - Józef Cikowski

Zarząd Główny ZPPA

Setki pięknych zdjęć z wizyty Pary Prezydenckiej w Chicago, wykonał Edward Helegda.

(oprac. Helena Studencka)