X Lecie reaktywowania Koło Nr 4 „Morskie Oko "

Bankiet Jubileuszowy połączony z zabawą odbył się w sobotę 28 kwietnia 2018 r. w Domu Związkowym PNA „The Historic Polish National Alliance Hall przy 10211 Conant, Hamtramck, MI. o godz. 7: 30 wieczorem.

Zalążek Koła Nr 4 „Morskie Oko " był już przed oficjalnym zarejestrowaniem Związku Podhalan w Ameryce. Koło zostało założone w 1927 roku. Detroit było w tym czasie miastem przemysłowym. Bardzo silnie był rozwinięty przemysł motoryzacyjny, samochodowy. Dlatego dużo emigrantów z Polski i Podhala, znalazło pracę i swoje miejsce właśnie w Detroit. Nic, więc dziwnego, że górale gromadzili się w kole, pielęgnując podhalańskie tradycje.

Na jubileuszowe uroczystości do Detroit przybyli przedstawiciele Zarządu Głównego w Chicago - prezes Józef Cikowski, skarbnik Maria Skiba z małżonkiem i marszałek Tomasz Radecki, który pochodzi z Detroit i był jednym z inicjatorów reaktywowania koła Nr 4 Morskie Oko.

Do tańca grał zespól „Oni" z nowym programem na ceperską i góralską nutę. Gościnnie wystąpił zespól reprezentacyjny „Siumni” działający przy ZG ZPPA w Chicago, którzy przybył wraz z kapelą góralską specjalnie na ten Jubileusz.

 

Prezes Cikowski powiedział miedzy innymi:

''Witam wszystkich bardzo serdecznie na waszej uroczystości tu w Detroit, gdzie od wielu lat emigrowali Polacy.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Bardzo się cieszę ze jestem tu z wami, wraz z członkami mojego zarządu, z młodzieżą z zespołu reprezentacyjnego Związku Podhalan ''Siumni''. I dziękuje bardzo za zaproszenie. Dziś obchodzicie uroczyście 10 lecie reaktywowania Kola Nr 4 w Detroit.

Ale początki waszego kola sięgają czasów odległych, czasów, gdy tworzyły się struktury Związku Podhalan w Ameryce.

To świadczy o tym, że tu była silna i liczna grupa podhalańskich górali, którzy nie zapomnieli o tym gdzie urośli i tu na obczyźnie założyli koło Związku Podhalan w Detroit, jeszcze wcześniej niż powstał Związek Podhalan w Ameryce. Chwalą im za to.

Wielka to dla mnie radość - jako prezesa Związku Podhalan w Ameryce, że koło w Detroit - jedno z pierwszych kol, dalej prowadzi swoja działalność w krzewieniu kultury naszych ojców, kultury podhalańskich górali. Dziś jesteśmy wśród was, aby razem celebrować wasz jubileusz.

Mam nadzieje, że współpraca nasza będzie się układać bardzo dobrze, ze wzajemnie będziemy się wspierać w tej naszej góralskiej działalności, że członkowie kola w Detroit, będą często odwiedzać Chicago i naszą góralską chałpę.

Bardzo was zapraszam na wszystkie nasze uroczystości, które organizujemy w Domu Podhalan.

Jesteście zawsze mile widziani wśród licznej góralskiej braci w Chicago.

A dziś życzę wam wspanialej zabawy, i jeszcze wielu jubileuszy.

Szczęść Wam Boże na dalsze lata.

Tak trzymać.''

Helena studencka