„Co słychać wśród Podhalan” od 3 Maja 2018 r. Związek Podhalan w Północnej Ameryce

 

 

 

Parada 3 Maja 2018

Nr. 77-85

Jak co roku spotykamy się pod Domem Podhalan o godz. 9: 00 rano w dniu 5 maja. Bardzo proszę o ewentualne zgłoszenia tych, co jeszcze tego nie zrobili, abyśmy mogli zamówić odpowiednią liczbę autobusów.

Proszę dzwonić: 

Zdzisław Dorula- 708 269 0479

Stanisław Sarna - 708 205 3502

Józef Cikowski - 707 715 6006

Z poważaniem: Helena Studencka

 

Henryk Janik były Prezes ZPPA, Redaktor Naczelny „Podhalanina”, działacz Związku Podhalan Północnej Ameryki Wice Marszałkiem tegorocznej Parady 3 Majowej.

Gratulacje!!!

 

 

Szanowni Państwo,

 

W dniu 5 maja, w sobotę, polskie Chicago obchodzi 127 rocznicę Deklaracji Polskiej Konstytucji 3 Maja. Zapraszamy do śródmieścia Chicago do Grant Parku gdzie odbędzie się Parada 3 Maja i Wielki Koncert Konstytucyjny w Ogrodzie Chopina.

Ten dzień jednoczy nas wszystkich i w Polsce i na świecie, a obchody Dnia Konstytucji w Chicago kontynuują tradycję manifestowania naszej Polskości gdziekolwiek jesteśmy.

Ogród Chopina mieści się przy 11th St. i Michigan Ave.

Wstęp wolny!

Koncert Konstytucyjny rozpocznie się o godz. 2: 00 po południ, bezpośrednio po

Paradzie 3 Maja, która rozpoczyna się o 11: 30 przed południem wzdłuż Columbus Drive. Liczne parkingi są dostępne w okolicy po $10-12.

 

TOPR Zaprasza

Wiosna chociaż nieśmiało ale coraz bardziej realniej pokazuje, że już stoi za progiem że już jest tuz tuż, dlatego też Klub TOPR Chicago ogłasza Wszem i Wobec że sezon watr i pikników należy już rozpoczynać i w związku z tym ogłaszamy, co nastepuje :

WIOSENNA RATOWNICZA WATRA ZWANA, JAKO „MAJÓWKA PO PARADZIE” ODBĘDZIE SIE 5 MAJA  2018.

Termin, jaki ustaliśmy zbiega się podobnie jak w roku ubiegłym z chicagowskimi obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-cio Majowej wiec po paradzie zapraszamy do nas, nie zabraknie jadła wszelakiego do upieczenia na ogniu, jak również cieplej strawy, oraz owianego legenda po obu stronach Atlantyku – NAPOJU RATOWNIKOW. Bedzie głośno, będzie muzycznie, będzie się działo, dlatego zapraszamy wszystkich naszych znajomych, znajomych naszych znajomych będziemy z Wami aż do ostatniego gościa przybywajcie tłumnie.  Wszystko to odbędzie się w sobotę 5-go maja 2018 r.

Cel jest ten sam jak zawsze - wspieranie ratownictwa w Polsce.

Miejsce watry ogrody Opactwa Sióstr Benedyktynek w Oak Forest przy 5900 147th St.. Zaczynamy o godz. 6: 00 wieczorem.

Donacja od osoby $ 15.00 dzieci do lat 12 za darmo.

ZAPARASZAMY

Po szczegółowe informacje prosimy dzwonić – 773 875 4288 ( Jacek)

„Majówka” 

Komitet Edukacji ZPPA zaprasza całą brać podhalańską oraz Polonię na „Majówkę, która odbędzie się w niedzielę 20 maja o godz. 3.00 po południu 2018 r. przy kapliczce Matki Bożej Jaworzyńskiej w ogrodzie Domu Podhalan 4808 S Archer Ave.

Majówka rozpocznie się procesją. Maj jest miesiącem maryjnym, w którym w polskiej religijności tradycyjnie oddaje się cześć Maryi przez modlitwę i śpiew.

            Będzie śpiewana Litania Loretańska, która jest główną częścią nabożeństwa, oraz Pieśni Maryjne i "Pod Twoja obronę…", gdzie od dawna mamy wielką ufność do Matki Bożej, wierzymy, że wielu w trudnych sytuacjach życiowych modlitwa ta pomogła rodzinie.

Na Podhalu do dziś jest kultywowany zwyczaj odprawiania przy kapliczkach nabożeństw majowych, podczas których zebrani śpiewają Litanię do Matki Bożej i Pieśni Maryjne. Tradycja minionych stuleci jest nadal żywa.

            Zapraszamy Podhalan w strojach regionalnych, poczty sztandarowe, muzykę góralską, zespoły oraz duchowieństwo.

Po informację prosimy dzwonić: (773) 443 8575

Stanisław Zagata –przewodniczący prezydium.

 

Recital Poetycki Św. Jan Paweł II.

Komitet Edukacji ZPPA serdecznie zaprasza Polonię i Podhalan na recytacje, deklamacje poezji św. Jana Pawła II, poezji własnej i innych autorów związanej z Świętym. Zapraszamy na chwile wspomnień i refleksji ze spotkań z papieżem Polakiem, dzisiaj ze św. Janem Pawłem II. Każde tego rodzaju spotkanie głęboko zapada w serca i umysły jego uczestników. Mamy nadzieję, że ósme z kolei spotkanie z poezją, którą dziękujemy Bogu za dar świętości ofiarowany naszemu rodakowi –Bożego będzie szczególnie wzniosłym spotkaniem.

Nasza wspólna uroczystość odbędzie się w niedzielę, dnia 20 maja 2018r

o godz. 3.30 po południu w Domu Podhalan przy 4808 S. Archer Ave.

Zapraszamy poetów, recytatorów, zespoły teatralne, taneczne, muzyczne, artystów śpiewaków, muzykantów. Prosimy przynieść swoje zdjęcia z Ojcem Św. Ze względu na ograniczony czas wiersz powinien mieścić się na jednej str. papieru o formacie 8.5”x 11”.Utwory oraz proponowane wystąpienie prosimy przysyłać pocztą e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwonić na nr. tel. (773) 443 8575, do 10 maja 2018r. Planowany program: wspólne odśpiewanie ulubionej pieśni św. Jana Pawła II pt. „Barka” Przypomnienie drogi życiowej i poezji Świętego, recytacja wierszy, występy zespołów teatralnych, zespołów pieśni i tańca, przeżycia i refleksje ze spotkań z Ojcem Św. Janem Pawłem II, prezentacja zdjęć z Papieżem Polakiem, Śpiewanie pieśni bliskich Świętemu i nam wszystkim, wspólne zdjęcie, wywiady, wspomnienia, refleksje mające na celu przybliżyć nam postać św. Jana Pawła II.

Na zakończenie odmówimy modlitwę do św. Jana Pawła II z prośbą o wstawiennictwo Bogu Rodzicy Dziewicy u swojego Syna Jezusa za nami wszystkimi.

Podczas programu można będzie nabyć „kremówki papieskie”

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny. 

Stanisław Zagata przewodniczący prezydium K. E.

  

Kalendarz Polonijny - Obchody 100 lecia Niepodległości.

Związek Podhalan w Północnej Ameryce.

   

 1. 19 Sierpień 2018 r

     Uroczysta msza św. za Ojczyznę w Munster Indiana w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej wraz z Ojcami Karmelitami.

     Po mszy św.

     '' Droga do wolności'' - program z udziałem zespołów Związku Podhalan - Szkółka Pieśni i Tańca i Siumni.  A także z udziałem uczniów ze szkoły polskiej w Munster Ind.

     ( To coroczna msza św. odpustowa, która gromadzi 2 - 3 tysiące osób)

 

 1. 10 i 11 listopada 2018 r

    XXXVI Festiwal ''Na góralską Nutę'' - w tym roku poświęcony 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

    Program przygotują wytypowane zespoły - niepodległościowy montaż słowno - muzyczny - przedstawiony w pierwszym i drugim dniu festiwalu

 

Kalendarz Wydarzeń w ZPPA na Rok 2018

13) 5 maja - Parada 3 Maja

14) 20 maja - Recital poetycki św. Jan Paweł II - majówka.

15) 1 lipca - Piknik ZPPA w Munster Indiana u Ojców Karmelitów, Msza Sw. 12:00

16) 11 - 12 sierpnia - Pielgrzymka piesza.

17) 19 sierpnia - Odpust Podhalański.

18) 23 września - Wybór Królowej ZPPA

19) 21 Październik - Konkurs Par Tanecznych

20) 27 Październik.    - Różaniec ulicami miasta

21) 10 - 11 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę. 

  

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Dorula

 

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia do godz. 10: 00 wieczorem.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się standardów i schematów ogłoszeń.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org w Photo Gallery, muszą w jakiś sposób dostarczyć mi osobiście zgrane na CD. Natomiast, jeśli nie będzie więcej niż 10 zdjęć można przesłać @mailem

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

Zaproszenia, artykuły i ogłoszenia polonijne:

Zebranie sprawozdawczo wyborcze w Kole Nr. 20 Literacko- Dramatyczne im. Kazimierza Przerwy Tetmajera przy ZPPA

W dniu 18 lutego 2018r w Domu Podhalan odbyło się zebranie sprawozdawczo wyborcze tego koła. Przysięgę odebrał Zdzisław Dorula –wiceprezes ZPPA d/s kultury..

Zarząd Koła

Honorowy prezes: Zofia Bukowska Kasjanowa

Prezes: Grażyna Baran Cikowski

Wiceprezes: Maria Gromska

Wiceprezes: Zofia Słodyczka

Sekr. Protokółowy: Maria Madetko

Skarbnik i Sekr. Fin.:            Wojciech Staszel              

Dyrektor: Andrzej Warnik

Zastępca Dyrektora: Maria Madetko

Korespondent: Anna Zalińska

Chorąży: Grzegorz Gromski.

Marszałek: Józef Bednarz

Kapelmistrze: Władysław Baran i Jan Słodyczka

Komisja rewizyjna: Janina Chraca-Bednarz, Władysława Ustupska i Elżbieta Kubera

Komitet imprez: Lech Kubera, Helena Baran, Anna Scisłowicz, Maria Fiuta, Elżbieta Oliwkiewicz -Allen.

Na tym zebraniu było omawiane o wydawaniu książki z okazji 70 -lecia istnienia koła.

Podziękowanie dla byłego wiceprezesa Józefa Maciasza -Brody za wieloletnie pełnienie funkcji.

Grażyna Baran Cikowski -prezes serdecznie dziękuje sponsorom, donatorom, zarządowi koła i członkom za współpracę i pomoc, oraz wszystkim, którzy popierają nasze imprezy.

Bóg Wam Zapłać.

Tekst i zdjęcia: Anna Zalińska korespondent koła Literacko Dramatycznego.

 

Już ukazał się nowy numer “Tatrzańskiego Orła/The Tatra Eagle”

W bieżącym numerze “Tatrzańskiego Orła/The Tatra Eagle” (Vol.71 No.1) na czytelników czeka sporo interesujących pozycji z okazji Stulecia Odrodzenia Państwa Polskiego n.p. artykuł prof. Tadeusza Gromady, “Podhale and the Rebirth of Poland”, na stronie tytułowej niezwykły drzeworyt Władysław Skoczylasa “Śpiący Rycerz”, tekst “Czy już czas? “O zaśpionyk rycerzak” wg. Kazimierza Przerwy-Tetmajera, i “Uśpiony rycerz Giewontu” wg. Adama Pacha. W tym numerze wprowadzono nową rubrykę przygotowaną przez Janinę Gromadę- Kedroń p.t. “Za mojej pamięci …” z niezwykle ciekawymi wspomnieniami z dawnych lat przesłanymi przez czytelników “Tatrzańskiego Orła”, m.i. nieznany tekst o Andrzeju Knapczyku-Duchu. Dodatkowo znajdziemy w tym wydaniu hołd poświęcony naszemu “Tatrzańskiemu Orłowi” z Zębu, Kamilowi Stochowi, obecnie najlepszemu skoczkowi na świecie. Na koniec dla rozweselenia czytelników “Humor spod Giewontu”.  Roczna prenumerata: $20. Można zamówić pisząc do Janiny Gromada-Kedroń (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) lub do

Prof. Tadeusza Gromady (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) współredaktorzy “Tatrzańskiego Orła/The Tatra Eagle”

Adres pocztowy : Tatra Eagle Press, 31 Madison Ave., Hasbrouck Heights, N.J. 07604

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 150
 21. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Józef Sarna $ 150
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 23. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 24. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 26. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 27. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 29. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 30. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 31. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 32. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 33. Joe Ligas $ 300
 34. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 100
 35. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100
 36. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 37. Franciszek Polak $ 100
 38. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 39. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 40. Bożenka Kowalczyk $ 100

 

Donacje na Rok 2018 dla Radia ZPPA

 1. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 2. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Srana $ 300
 3. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 300
 4. Koło Nr 40 Biały Dunajec Prezes Jan Król $ 300
 5. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 6. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
 8. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Grzegorz Sarna $ 200
 9. Kazimierz Kopeć $ 200
 10. Koło Nr 4 Morskie Oko Prezes Tadeusz Palac $ 200
 11. Koło Nr 65 Ciche Dolne Prezes: Bolesław Tyrała $ 150
 12. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 13. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 14. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 15. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 16. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
 17. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
 18. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
 19. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
 20. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” $ 100
 21. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 22. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
 23. Koło Nr 20 Literacko – Dramatyczne Prezeska Grażyna Baran $ 50