Jozefinki Muzykanckie 2016

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.
„Co słychać wśród Podhalan” od 1 kwietnia 2017 roku. Drukuj Email


nowe-logo


I Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej


2017-04-konkurs gawedy

wzor

Zarząd Główny ZPPA serdecznie zaprasza do udziału w I Konkursie Poezji i Gawędy Góralskiej, w niedzielę 2 kwietnia 2017 roku w Domu Podhalan o godz. 3: 00 po południu. Wiersz lub gawęda - obowiązkowo w gwarze góralskiej, nie dłuższa niż 4-5 minut. Zapraszamy serdecznie dzieci, młodzież, dorosłych wszystkich, którym bliska jest góralska gwara i poezja. Zapraszamy do współpracy instruktorów zespołów góralskich, nauczycieli polskich szkół, rodziców.

Zgłoszenie nadsyłać na adres email - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

lub dzwonić 708-745-2883

albo 4808 S Archer Ave, Chicago Ill 60632

Helena Studencka

Założeniem programowym konkursu jest propagowanie i kultywowanie gwarowej recytacji i gawędziarstwa na ziemi Amerykańskiej.

Regulamin Konkursu:

1.Konkurs obejmuje swoim zasięgiem gwarę używaną na terenie: Podhala, Spisza, Orawy i Pienin.

2.Każdy występujący może uczestniczyć w konkursie recytatorskim, jak i gawędziarskim.

3.Występujący w konkursie może recytować tylko jeden wiersz, opowiedzieć jedną gawędę lub wiersz i gawędę.

4.Występujący w konkursie musi być ubrany w tradycyjnym stroju regionu, który reprezentuje.

5.Konkurs zostanie przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych:

•Dzieci do lat 12-tu

•Młodzież 13 lat - 18 lat

•Dorośli 19 lat wzwyż

6.Oceny recytatorów i gawędziarzy dokona jury wg następujących kryteriów:

•Dobór repertuaru w/g wieku 1-5 pkt

•Czystość gwary 1-5 pkt

•Poziom wykonania, aktorstwo 1-5 pkt

•Opanowanie pamięciowe tekstu 1-5 pkt

•Ogólny wyraz artystyczny i oryginalność stroju 1-5 pkt

7.Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy, a laureaci 1-szych, 2-ich i 3-ich miejsc otrzymają upominki książkowe, ufundowane przez ZPPA, i nagrody upominki przyznane w zależności od środków pozyskanych od sponsorów.

Regulamin opracował: 02/26/2017

Marian Bryja

 


 

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce oraz Stowarzyszenie Artystów i Dziennikarzy „Akcja dla Polski”

- z okazji ustalonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2017 Rokiem Kościuszki -zapraszają na wystawę reprodukcji słynnego dzieła Jana Styki i Wojciech Kossaka

„PANORAMA RACŁAWICKA”.

2017-03-panorama raclawicka

Oryginał tego monumentalnego dzieła - o długości 120 m i wysokości 15 m – wystawiony został we Lwowie w roku 1897 na 100 Rocznicę bitwy pod Racławicami, a od czerwca 1985 r. jest eksponowany we Wrocławiu..

Reprodukcja „Panoramy Racławickiej” wykonanej w Chicago, o długości 14 m i wysokości 2 m prezentowana będzie w Dużej Sali Domu Podhalan w soboty i niedziele: 25 i 26 marca, 1 i 2 kwietnia, oraz 8 i 9 kwietnia br.

W sobotę 1 kwietnia o godzinie 5 po południu odbędzie się specjalna uroczystość z okazji 223 Rocznicy bitwy pod Racławicami, w której wojsko polskie - z udziałem chłopów małopolskich i górali - pod dowództwem Tadeusza Kościuszki, pokonało wojska rosyjskie.

Uroczystość tę zaszczycą przedstawiciele instytucji i organizacji polonijnych oraz mediów, a uatrakcyjnią góralskie zespoły artystyczne.

Wystawa „Panoramy Racławickiej” wzbogacona zostanie reprodukcjami słynnych obrazów naszych wielkich malarzy (Styka, Kossakowie, Matejko), przedstawiających postać Tadeusza Kościuszki w różnych sytuacja i okresach jego patriotycznej działalności.

Zaprezentowany zostanie również obraz głównej części drugiej panoramy Jana Styki „Golgota”, której oryginał o wymiarach 60 x 15 m, jest eksponowany od 1951 roku w Forest Lawn Memorial Park w Glendale k/Los Angeles - California, dzieła o fascynującej historii, uznawanego za największy na świecie obraz o tematyce religijnej.

A zatem będzie to wydarzenie wyjątkowe, na które serdecznie zapraszamy!

Serdecznie Zapraszamy.

 article_separator

Walne zebranie Kola Nr 53 Parafii Klikuszowa, odbędzie się w niedziele 2 kwietnia o godz.: 3: 00 po południu w Domu Podhalan. Zapraszamy wszystkich członków naszego kola, naszej parafii. Jest to zebranie sprawozdawczo -wyborcze, na którym zostaną przeprowadzone wybory nowego zarządu. Zaczęliśmy już drugie 25-lecie istnienia Kola Nr 53 Parafii Klikuszowa, potrzebni są młodzi ludzie, aby to dalej prowadzić, potrzebne są nowe plany na dalsze lata działalności kola. Zwracamy się z prośbą o liczny udział naszych parafian, członków kola oraz wszystkich, którzy chcieliby zostać członkami naszego kola.

Serdecznie Wszystkich zapraszamy.

Zarząd Kola Nr 53 Parafii Klikuszowa Krystyna Kowalczyk-Prezes.

article_separator

Droga Krzyżowa

Związek Podhalan w Północnej Ameryce, parafia Św. Alberta Wielkiego w Burbank oraz Parafia St. Louis de Montfort w Oak Lawn zapraszają wszystkich do udziału Drodze Krzyżowej. Po raz pierwszy w tych okolicach Droga Krzyżówa będzie w sobotę 8 kwietnia br. i rozpocznie się o godz. 6: 30 wieczorem na parkingu przy kościele św. Louis de Montfort (Ridgeland Ave. koło Joe and Frank Market)

To piękne nabożeństwo pasyjne zakończymy uroczyście w kościele św. Alberta Mszą Świętą. Bardzo prosimy o przyniesienie ze sobą lampionów, świec lub pochodni.  

Respectfully, Fr. Mariusz Nawalaniec (Pastor), Fr. Lesław Prebendowski (Associate Pastor), Fr. Wojciech Oleksy (Associate Pastor) and Fr. James Beath (Associate Pastor).

Bardzo prosimy, o ile jest to możliwe o ogłoszenia tej informacji na antenie waszego radia. Naszą wdzięczność wyrażamy w modlitwie.

article_separator

Koszyczek Wielkanocny 2017

Radio “Na Góralską Nutę” wraz z Kołem Nr 40 Biały Dunajec im. Andrzeja Skupnia-Florka serdecznie zaprasza na Konkurs Koszyczka Wielkanocnego.

Jak co roku na organizatorzy zapraszają wszystkie polonijne dzieci z rodzicami lub opiekunami na poświęcenie Darów Bożych w Sobotę Wielkanocną 15 kwietnia 2017 roku na godz. 1: 30 po południu do Domu Podhalan.

Jest to już 27-my Konkurs Koszyczka Wielkanocnego, podczas, którego wszystkie dzieci i goście zapoznają się polskimi tradycjami wielkanocnymi.

Organizatorzy oraz Sponsorzy przygotowali wiele nagród i niespodzianek dla dzieci.

Najpiękniej i najciekawiej udekorowane Koszyczki Wielkanocne będą nagrodzone.

W tym roku uroczystego poświęcenia dokona jego ekscelencja ks. bp. Andrzej Wypych oraz kapelan Zarządu Głównego ZPPA o. Jacek Palica.

W czasie trwania Koszyczka Wielkanocnego pani Joanna Tkacz pokarze dzieciom technikę zrobienia pisanek. Można będzie również podziwiać małe owieczki i Bacówkę Wojciecha Jędrola. Będzie to wspaniała okazja do utrwalenia tego na pamiątkowej fotografii.

Sponsorzy konkursu: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Konsulat RP w Chicago, Związek Podhalan w Północnej Ameryce, Koło Biały Dunajec, Dom Podhalan, Handzel Assosiate, EJ Deli, Redyk Travel, Forest View Bakery, F&W Business Solutions, Olimpia Bakery, Kołatek Bakery, Shop & Save Market, Zofia’s Sweet Tables, Witek Bakery.

Rodzicu zachowaj stare dobre tradycje świąteczne przekazując je swoim dzieciom.

Jeszcze raz zapraszają Radio Na Góralską Nutę oraz Koło Nr 40 Biały Dunajec.

article_separator

„Bal charytatywny Królowej ZPPA“

Królowa ZPPA Sylvia Kozielec serdecznie zaprasza na „Bal Królowej”, który odbędzie się w sobotę 22 kwietnia 2017 r. w Domu Podhalan 4808 S. Archer Ave.

Rozpoczęcie o godz. 6: 00 wieczorem. W programie występ artystyczny Zespołu "Siumni" i "Gronik”. Loteria fantowa oraz wiele niespodzianek. Do tańca przygrywać będzie zespół "Kumaraci" i góralska kapela. Donacja $ 25 od osoby. Mile widziane stroje regionalne. Dochód z Balu przeznaczony na cele charytatywne. Zwracam się z prośbą do Kół, biznesów i osób prywatnych o sponsorstwo.

Po informację i rezerwację proszę dzwonić: (708) 674 2773 / Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Serdecznie zaprasza Sylvia Kozielec Królowa ZPPA na rok 2016/17.

2017-03- logo poronin

Jubileusz 30-lecia Koło Nr 45 Poronin im. Zofii Gracy

Koło Nr. 45 Poronin im. Zofii Gracy w sobotę 29 kwietnia br. obchodzić będzie piękny Jubileusz 30-lecia istnienia tu na ziemi amerykańskiej. Jako jego członkowie, górale z podhalańskiej miejscowości Poronin, jesteśmy dumni z tego, że ludzie wywodzący się z naszych stron z pięknego Podhala z Polski, już od 30 lat tu w ojczyźnie Waszyngtona, gdzie przyszło nam dziś żyć i pracować, mamy swoją organizację, swoje Koło Poronin przy Związku Podhalan w Ameryce. Wypada nam odpowiednio uczcić ten Jubileusz, pragniemy się spotkać ze wszystkimi Poronianami oraz braćmi góralami z całego Podhala, którzy są nam przyjaźni i dobrze nam życzą, najpierw na uroczystej mszy świętej w kościele św. Daniela, następnie na jubileuszowym bankiecie w Domu Podhalan. Planujemy również wydać Pamiętnik z tej okazji. Będzie nam bardzo miło i zachowamy naszą wdzięczność dla tych wszystkich, którzy będą uczestniczyć wraz z nami w tych wydarzeniach. Potrzebujemy, więc waszej pomocy i poparcia poprzez zakup biletów na bankiet i uczestnictwo w nim oraz złożenia życzeń w księdze –Pamiętniku. W zamian za to będziemy Was serdecznie gościć w czasie tych uroczystości, poza tym otrzymacie na pamiątkę naszą księgę Pamiętnik 30–lecia.

 

KONTRAKT REKLAMOWO – OGŁOSZENIOWY

Do Księgi Pamiątkowej z okazji 30 Lat KOŁA 45 PORONIN

STRONY KOLOROWE

Cała strona  $ 100.00

½  strony   $   75.00

¼  strony   $   50.00

 

Wszystkie materiały ze zdjęciami prosimy przesyłać do 22-go kwietnia 2017 r. na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Czeki, money orders, prosimy wystawiać na adres:

KOŁO PORONIN – 5208 S. Kolin, Chicago, IL 60632

Tel: 773 418-1262

Zofia Bobak Ustupska-Prezes

article_separator

Kalendarz Wydarzeń w ZPPA na Rok 2017

 

Kwiecień 8 -7 Rocznica Tragedii Smoleńskiej i 77 Rocznica Zbrodni Katyńskiej

Kwiecień 15 -Msza Rezurekcyjna w Munster Indiana

Kwiecień 23-Wybór Zbójnika

Kwiecień 30 -Msza Podhalańska

Maj 6 -Parada 3-go Maja

Maj 14 -Dzień Matki

Maj 21 -Recital Poetycki Św. Jan Paweł II

Czerwiec 17 -Bankiet Radia ZPPA 30-lecie

Lipiec 2 -Piknik ZPPA

Sierpień 13 -Piesza Pielgrzymka Polonijna

Sierpień 20 -Odpust Podhalański w Munster IN

Wrzesień 2-3-4 -Sejm ZPPA

Wrzesień 24 -Wybór Królowej

Październik 22 -Konkurs Par Tanecznych

Listopad 11-12 -Festiwal na Góralską Nutę

Grudzień 30 -Opłatek ZPPA

 

 article_separator

Informacje i Artykuły:

GÓRALSKI - ŻEŃSKI KWARTET SMYCZKOWY

"DZIADOŃKI"

Nie tylko utalentowane, ale i piękne!!

 

Muzyka góralska "Dziadonki" to zespól składający się z czterech utalentowanych muzycznie dziewczyn. Zespól powstał 4 lata temu z inicjatywy Moniki Pawlikowski - Staszel

Obecny skład: Monika Pawlikowska - Staszel – skrzypce, prym.

Kasia Marusarz - basy,

Gosia Marusarz - skrzypce: sekund,

Królowa ZPPA 2017 - Sylwia Kozielec - skrzypce: prym i sekund.

Nazwa pochodzi od przydomku Bronisławy Koniecznej -” Dziadonki" - z Bukowiny Tatrzańskiej.

To niezwykle utalentowane panie - takiego żeńskiego kwartetu nie ma na terenie Chicago. Od najmłodszych lat tańczą, śpiewają i grają. Pierwsze kroki stawiały w Domu Podhalan w Chicago.

Monika Pawlikowska - Staszel pochodzi ze sławnego rodu Pawlikowskich.

Córka Władysława Pawlikowskiego - prywatnie położna. Odbiera porody w domu. To piękne powołanie, bo trudno to nazwać zawodem. Monika sama niedługo będzie mamą. Życzymy dla Rodziców i synka - wszystkiego najlepszego.

Gosia Marusarz - solistka zespołu Siumni, prywatnie uczy się w UIC w kierunku farmacji.

Sylwia Kozielec - zaczynała w zespole Gronik, obecnie tańczy w zespole Siumni, studiuje biologie w UIC - przyszła lekarka.

Kasia Marusarz - wróciła, jako instruktor do Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym ZPPA, gdzie stawiała pierwsze kroki.  Pracuje dla Uniwersytetu of Chicago w departamencie optymologii i dermatologii.

"Dziadońkom" - naszemu wspaniałemu góralskiemu kwartetowi smyczkowemu, życzymy wielu wspaniałych koncertów, radości ze wspólnego grania, sukcesów w życiu osobistym.

Helena Studencka

article_separator

Władysław Fudala i jego szkółka "Zawrat".

 

"Józefinki Muzykanckie" to okazja, aby zwrócić uwagę na naszych podhalańskich artystów - muzykantów, nauczycieli. Jest ich naprawdę wielu. A dziś przedstawię sylwetkę Władysława Fudali - znanego muzykanta, stolarza.  Kierownika szkółki muzycznej "Zawrat".

HS, Czym dla ciebie jest muzyka?

Władysław Fudala - muzyka dla mnie to wielka potrzeba, potrzeba grania, potrzeba przekazywania tych muzykanckich tradycji dla młodych. W moim domu grał tata - Jasiek.  Pewnego dnia nastroił skrzypce, włożył mi do ręki i powiedział: "Jak bedzies wcioł, to bedziys groł. A jak nie, to choćbyk tu slyncoł nad tobą trzy dni, to nic z tego nie bedziy." Nie tak jak dziś, dzieci wymagają nauki i poświecenia. Jestem w USA już 22 lata. Gram właściwie od samego początku, bo przyleciałem w poniedziałek, a w sobotę grałem już ze sp. Staszkiem Pająkiem na Szkółce Pieśni i Tańca w Domu Podhalan. Swoja szkółkę założyłem dopiero około 10 lat temu. Na początku uczyłem grać pojedynczych uczniów, ale z czasem przybywało ich coraz więcej i tak powstała szkółka "Zawrat".

Próby mamy w Janosiku w środę. Szkółka liczy 26 uczniów. To bardzo trudna praca z dziećmi współczesnymi, w których rękach ciągle są telefony i nieodłączny Facebook. Trzeba to kochać, trzeba być przekonanym, o słuszności tego, co się robi, trzeba mieć dużo cierpliwości. Największym bledem jest brak systematyczności w graniu. Na próbie grają, mama zadowolona, instruktor tez, ale przez cały tydzień rożnie z tym bywa

 

HS - Dziś 19 Józefinki Muzykanckie.

WF - To dobrze, ze najpierw spotykamy się na uroczystej mszy Sw i wspólnie wszyscy gramy na chwale Bogu. No a potem scena Domu Podhalan i prezentacja umiejętności, kunsztu muzykanckiego. Każdy prymista ma swój własny styl, właściwie dla przeciętnego słuchacza niezauważalny. To wielka radość moc uczestniczyć w tej pięknej imprezie. Radość dla najmłodszych przede wszystkim, ale i dla tych starszych również.

Na początku był Przegląd Kapel i Prymistów.

Regulamin był taki, ze trzeba było wygrać 3 razy pod rząd konkurs prymisty - żeby wygrać "złobcoki".

- Jo wygroł 2 razy, a potem już były Józefinki Muzykanckie i nigdy tyk złobcoków jek  nie wygoł.  Najbardziej był zawiedziony sp. Staszek Pająk.

To dobrze, ze to zmienili, bo mlody muzykant przez 3 lata może zrobić ogromne postępy.

 

HS - Co robisz na codzień?

WF - Pochodzę ze Starego Bystrego. Na codzień jestem stolarzem. Te stolarskie tradycje przekazał mi tata, który robił różne rzeczy z drewna. Miedzy innymi ołtarze dla kościołów, w Krakowie, w Niepołomicach a nawet w Częstochowie u Matki Boskiej Jasnogórskiej tez są jego prace. Moim największym dziełem jest niestety nieistniejący już piękny "Szałas" na Archer Ave. Wszystko, co było zrobione z drewna i w środku i na zewnątrz, to moja robota. Bardzo lubię obróbkę drewna, rzeźby i ozdobniki w stylu podhalańskim. Czuje się bardzo związany z tradycjami podhalańskimi. Są one treścią mojego życia.

 

Wszystkim moim Rodakom - Podhalanom tu w Chicago i w Polsce, członkom ZPPA i wszystkim muzykantom życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych.

HS - Dziękuję. Bardzo za rozmowę.

Helena Studencka.

article_separator

"Tam gdzie są wasi bracia, tam gdzie są wasze dążenia, wasza praca, wasze miłości, tam jest miejsce waszego codziennego spotkania z Chrystusem"

WIELKOPOSTNY "PODHALANSKI” DZIEŃ SKUPIENIA

 

To piękna tradycja organizowania Dnia Skupienia w Wielkim Poście przez Ojców Karmelitów Bosych z Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej w Munster, Indiana.   Członkowie i przyjaciele Związku Podhalan Ameryki Północnej, Zarząd, prezesi i dyrektorzy spotykają sie na wspólnej modlitwie. Dzień skupienia to czas wyciszenia wewnętrznego, czas refleksji i zastanowienia nad zyciem każdego człowieka.  Tegoroczny Wielkopostny Dzień Skupienia odbył się w niedzielę 26 marca 2017 roku.

Spotkanie rozpoczęło się Drogą Krzyżową w parku klasztornym o godz. 10: 30 rano, która poprowadził O Paweł Porwit, który jest Misjonarzem w Rwandzie.

W południe została odprawiona msza św. z kazaniem rekolekcyjnym, w którym O Paweł nawiązał do swojej pracy misyjnej w Afryce. Msze Sw celebrowali kapelani ZPPA O Jacek Palica, O Wacław Lech (były kapelan). W przedsionku kościoła uczestnicy mogli obejrzeć wystawę poświęconą Rwandzie i pracy misyjnej z mieszkańcami dalekiej Afryki. O godz. 3.00 po południu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i różaniec poprowadził O Bartlomiej Stanowski.

Tradycyjnie w programie przewidziano czas na krótki posiłek, czas na refleksje pod pomnikiem Sw Jana Pawła II, spacer w pięknych ogrodach przyklasztornych.

Bóg zapłać.

Helena Studencka

 article_separator

Skład nowego zarządu Koła Nr 42 Białka Tatrzańska

Kapelan: O. Bartłomiej Stanowski

Prezes: Marian Łukaszczyk

Wiceprezes: Józef Nowobilski

Wiceprezeska: Anna Skupień

Dyrektor: Krzysztof Wąsowicz

Zastępca dyrektora: Stanisław Nowobilski

Sekretarz protokółowy: Angelika Kipta

Sekretarz finansowy. Maria Liptak

Skarbnik: Andrzej Trybuła

Chorąży: Józef Nowobilski, Jan Trybuła, Tadeusz Dąbrowski, Jan Nowobilski, Adam Trybuła.

Rada Gospodarcza; Maria Kowalczyk, Tina Plewa, Peter Łukaszczyk, Anna Waliczek, Helena Goryl

Komitet Imprez: Maria Nowobilska, Krzysztof Stasik, Katarzyna Naglak, Józef Waliczek, Marek Bafia, Józef Goryl, Stanisław Goryl

Komisja Rewizyjna: Krystyna Nowobilski, Marian Waliczek, Jadwiga Łukaszczyk, Józef Łętowski

article_separator

"Józefinki Muzykanckie" 2017 - święto wszystkich góralskich muzykantów.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Msza Św. z udziałem licznych kapel góralskich kościele Sw Kamila, w niedziele 19 marca o godz. 1.45 po południu.

Msze Sw odprawił kapelan ZPPA O Jacek Palica. Wokół ołtarza tradycyjnie zgromadziły się liczne poczty sztandarowe.

Msze Sw zaszczycił swoja obecnością konsul RP w Chicago Konrad Zieliński.

To jedna z najpiękniejszych mszy Sw w środowisku podhalańskim. Kościół rozbrzmiewa przepiękną muzyką w wykonaniu całej rzeszy góralskich muzykantów w przedziale wiekowym od 4 do 84 lat. Piękna tradycja jest przynoszenie w darach do ołtarza zapalonych świec i wspominanie muzykantów, którzy odeszli już na "niebiańskie polany". Świece przynoszą rodziny i przyjaciele zmarłych.

Nie zabrakło życzeń i tradycyjnego "Życzymy, życzymy..."  dla wszystkich Józefów, których patronem jest Sw Józef.

Słowa wdzięczności i wielkiego uznania skierował do zgromadzonych muzykantów prezes Józef Cikowski.

"To dzięki Wam Dom Podhalan rozbrzmiewa muzyka, to w muzyce góralskiej tkwi sedno góralskich talentów tanecznych i śpiewaczych. Dziękuję Wam i proszę jednocześnie, abyście jak najczęściej byli w Domu Podhalan."

Józefinki Muzykanckie to święto wszystkich muzykujących.

Od wielu lat, muzykanci najpierw gromadzą się w kościele, na wspólnej modlitwie, a potem przenoszą się do Domu Podhalan, gdzie do późnych godzin koncertują kapele góralskie w różnych składach.

Tak było i w tym roku.

Uroczystość rozpoczął wice prezes d/s kultury Zdzisław Dorula wraz z prezesem ZPPA Jozefem Cikowskim.

Pięknym akcentem była gra na rogu i piszczałkach indiańskich Andrzeja Krzeptowskiego - Bohaca.

Całość poprowadził Marian Bryja.

1), Jako pierwsze wystąpiły dzieci ze szkółki - “Zawrat “ - która prowadzi od ponad 10 lat Władysław Fudala.

2) Muzyka góralska " Kurniawa” w składzie:

Kuba Rychtarczyk

Krzysiek Zubek

Kuba Kulawiak

Marcin Las

Maciej Staszel

Instruktorem jest Krzysztof Zubek

Kierownik: Stanisław Kulawiak

3) Zespół “GRONIK”

Zespół istnieje ponad 12 lat

Władysław Pawlikowski, był założycielem pierwszej szkółki muzycznej w Chicago, która wystąpiła na pierwszym Festiwalu “Na Góralską Nutę” w 1983 roku.

Kierownik: Władysław Pawlikowski

Instruktorzy: Władysław Pawlikowski, Monika Staszel & Mateusz Staszel

4) Po występie zespołu muzycznego "Gronik" popisowy koncert dala Rodzina Pawlikowskich w składzie - Władysław Pawlikowski, Bogdan Pawlikowski, Monika Pawlikowska Staszel i Mateusz Staszel. Na scenie pojawili się się także najmłodsi 6 - letni Tomek i 3 letnia Weroniczka - utalentowane wnuki Władysława Pawlikowskiego.

5) " Dziadonki" - żeńska muzyka góralska w składzie:

Kasia i Gosia Marusarz. Monika Pawlikowska - Staszel. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec.

6) Prawdziwi "wirtuozi" nutek góralskich - żywiołowość, piękno i śpiew -

"Pojasie i Ślebodni” - w składzie:

Eugeniusz i Zdzisław Leśnicki, Andrzej Bryja, Dawid Walus, Piotr Waliczek, Andrzej Szymczyk, Adrian Chrobak, Andrzej Golak, Zdzisław Basiorka, Sebastian Zaborski.

7) Muzyka zespołu Siumni:

Łukasz Gawron, Leon Byrdak, Zdzisław Basiorka, Daniel Garbacz, Wojtek Kwak, Adam Stafiera, Michał Dzielski.

Muzykantom w przepięknym śpiewie, pomogły solistki z zespołu Siumni.

8) Muzyka "Ślebodni w USA"-

Piotr Waliczek, Dawid Walus, Adrian Chrobak.

9) Muzyka góralska w składzie-

Robert Rusnak, Jan Marusarz, Władysław Fudala,

Leopold Kulach,

Czesław Kaczmarczyk,

Karol Kowalczyk.

"Józefinki Muzykanckie" to prawdziwa uczta duchowa dla wszystkich miłośników muzyki góralskiej. Sala gromkimi oklaskami nagradzała popisy licznych kapel, które wystąpiły na scenie Domu Podhalan. Zakończeniem tegorocznego święta muzyki był wspólny śpiew wszystkich uczestników, a także zgromadzonych gości.

Dziękujemy sponsorom.

Montrose Deli - Halina i Stanisław Urbaniakowie. Antonina Pawlikowska, Józef Cikowski, Anna i Józef Zon, Stanisława i Władysław Czarniak, Zofia i Stanisław Kulawiak, Małgorzata i Zdzisław Dorula, Maria Gocał.

Dziękujemy tym, którzy pracowali:

Członkowie Komitetu Imprez - Bronisława Maciusiak, Katarzyna Pająk, Stanisława Czarniak, Wiesława i Józef Kula, Władysława Karwaczka, Stanisław Waksmundzki, Maria Bafia, Anna Zon, Maria Madetko.

 

Członkowie Zarządu Głównego w osobach: prezes Józef Cikowski, wice prezes Zdzisław Dorula, wice prezeska Zofia Bobak Ustupska, skarbnik Józef Zon, sekretarz generalny Helena Studencka, korespondent Wojciech Dorula,

Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom, miłym gościom a także wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania tegorocznej imprezy.

Najlepsze życzenia dla Józefów.

Z poważaniem:

Helena Studencka

article_separator

KANGUR - międzynarodowy konkurs matematyczny - w DOMU PODHALAN.                                                                        

Matematyka to matka wielu nauk oraz podstawa niemal wszystkich zawodów. Znajomość matematyki wyrabia logiczne myślenie i ułatwia człowiekowi życie. Z myślą, aby lepiej przygotować uczniów do życia, profesorowie Australii zaczęli promować matematykę przez organizowanie zawodów matematycznych zwanych KANGUR. Dziś Kangur Matematyczny jest znany niemal na całym świecie i w bieżącym roku było ponad 6 milionów z 76 krajów zapisanych do tego konkursu, gdzie każdy w ojczystym języku rozwiązywał takie same zadania w dniu 16 marca br., czyli zawsze w 3ci czwartek marca.

W USA przed dwudziestu laty Math Kangaroo zapoczątkowała Maria Omelanczuk, chicagowska Polka, która rozpoczęła ten konkurs w Chicago z małą grupka polskich studentów. Konkurs ten jest coraz bardziej popularny i obecnie ponad 28 tysięcy było zgłoszonych do konkursu w 42 stanach, w 532 ośrodkach testowania, a jednym z nich od wielu lat jest Dom Podhalan, który jest jednym ze sponsorów, przez udostepnienie sali na 75 minutowy test. Z roku na rok rośnie liczba chętnych do udziału w tej olimpiadzie matematycznej, ale smutnym jest fakt, ze coraz mniej jest uczestników w Domu Podhalan, obecnie jedynym ośrodku na południowej stronie Chicago i przylegających przedmieść. W bieżącym roku jedynie dwie polskie rodziny zapisały trojkę dzieci.

Od dłuższego czasu Dom Podhalan jest na mapie ośrodków z wieloma nagrodami studentów dzięki... Chińczykom, którzy chętnie i ambitnie uczestniczą w Kangurze. Z Domu Podhalan jeden z wieloletnich zawodników zdobywający najwyższe miejsca w konkursach, w nagrodę był jednym z 7 studentów z USA na bezpłatnym międzynarodowym obozie matematyczno-przyrodniczym w Zakopanem z wycieczkami do Krakowa, Wieliczki itp. W ubiegłym roku, ten sam Elbert Du, Chińczyk z 11 klasy, otrzymał tysiąc dolarów stypendium oraz wiele wartościowych elektronicznych rzeczy.

Bardzo gorąco zachęcam do zapisywania polskich a w szczególności góralskich dzieci do udziału zawodach matematycznych Kangur, a w przyszłości dzieci będą za to wdzięczne. Następny test za rok, ale już teraz należałoby poćwiczyć testy na poziomie swojej klasy i sprawdzić odpowiedzi, które z innymi informacjami sa na stronie internetowej www.mathkangaroo.org. Wiem, ze mamy zdolne, bystre dzieci, które stać zdobywać nagrody i równocześnie lepiej przygotować się do szybkiego rozwoju techniki i świata.

Zachęcam do obejrzenia strony internetowej (odszukajcie nas w Domu Podhalan) oraz proszę pamiętać o rejestracji do Math Kangaroo po rozpoczęciu roku szkolnego az do 15 grudnia, bo przy braku polskich uczestników, coraz mniej entuzjastycznie poświęcam swój czas na konkurs dla obcokrajowcowi.

Aniela Bartoszek-Manager, wolontariuszka konkursu Math Kangaroo.  (z Kola Maruszyna)

 article_separator

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Dorula

Na stronie internetowej www.zppa.org  jest aktualna lista Prezesów i Dyrektorów.

Proszę uprzejmie, abyście się z nią zapoznali i powiadomili nas o ewentualnych pomyłkach lub potrzebnych uzupełnieniach.

Dziękujemy za współpracę.

Helena Studencka

Wojciech Dorula

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się standardów i schematów ogłoszeń.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org  w Photo Gallery, muszą w jakiś sposób dostarczyć mi osobiście zgrane na CD. Natomiast, jeśli nie będzie więcej niż 10 zdjęć można przesłać @mailem

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA 

 

 1. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 2. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 3. Koło Nr 34 Zakopane prezeska Janina Urbas $ 300
 4. Kazimierz Kopeć $ 300
 5. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 6. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 8. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 9. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 10. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 11. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 12. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 13. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 14. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 15. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 16. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 17. Barbara i Stanisław Guńka $ 100

 

Donacje na spłatę pożyczki Domu Podhalan

 

 1. 1. Radio ZPPA $ 10.000
 1. Koło Nr 30 Ciche  $ 5000
 2. Koło Nr 27 Witów  $ 5000
 3. Koło Nr 55 Ratułów $ 5000
 4. 48. Koło Nr 21 Czarny Dunajec  $ 4000
 5. Monika Kois - Królowa ZPPA 2015/2016  -   $ 3000
 6. Koło Nr 37 Gron Leśnica  $  2500
 7. Koło Nr 71 Nowe Bystre    $ 2500
 8. Koło Nr 45 Poronin     $ 2500
 9. Maria i Stanisław Rafacz Koło Nr 55 Ratułów  $ 2000
 10. Koło Nr 75 Dział $ 2000
 11. Koło Nr 58 Ząb  $ 2000
 12. Koło Nr 35 Maruszyna  $ 2000
 13. Koło Nr 52 Czerwienne  $ 2000
 14. Koło Nr 25 Harklowa $ 2000
 15. Janina i Józef Bednarz  $  2000
 16. Koło Literacko Dramatyczne  $ 1000
 17. Koło Nr 82 Piekielnik   $ 1000
 18. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska  $ 1000
 19. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska   $ 1000
 20. Wydział Podhalanek  $ 1000
 21. Koło Nr 19 Ducha Knapczyka  $ 1000
 22. Koło Nr 34 Zakopane  $ 1000
 23. Koło Nr 69 Skrzypne  $ 1000
 24. Koło Nr 76 Krauszów  $ 1000
 25. Koło Nr 41 Wróblówka  $ 1000
 26. Koło Nr 29 Gronków  $ 1000
 27. Zespól "Hyrni"  $ 1000
 28. Zofia i Tadeusz Szwajnos  $ 1000
 29. Marzanna, Marcin i Maria Madetko  $ 1000
 30. Zofia i Józef Małysz  $ 1000
 31. Koło Nr 50 Pieniny   $ 500
 32. Stanisław Wrobel  $ 360
 33. Helena i Stanisław Studencki $ 250
 34. Andrzej Grela Piekielnik  $ 240
 35. Zofia i Józef Ligas Czarny Dunajec $ 200
 36. Helena i Władysław Jarosz Czarny Dunajec  $ 200
 37. Wacław Ustupski Koło Hubertus  $ 120
 38. Władysław Kois Ratułów  $ 120
 39. Stanisław Waksmundzki Waksmund  $ 120
 40. Beata Kojda  $ 120
 41. Jadwiga i Wojciech Stypula  $ 120
 42. Maria i Stanisław Komorowski Czarny Dunajec  $ 110
 43. Antonina Morawa Ratułów   $ 100
 44. Anna Bobak Ciche  $ 100
 45. Andrzej Mrozek Maruszyna  $ 100
 46. Bogdan Bosak Babia Góra  $ 100
 47. Danuta Hansen Skrzypne  $ 100
 48. Józef Zoń Dębno Podhalańskie   $ 100
 49. Barbara i Jan Leja Czarny Dunajec   $ 100
 50. Maria i Jan Harbut Czarny Dunajec  $ 100
 51. Halina i Edward Staszel Czarny Dunajec    $ 100
 52. Zofia i Tadeusz Gancarczyk Czarny Dunajec   $ 100
 53. Marek Klimowski Czarny Dunajec  $ 100
 54. Elzbieta i Jacek Figura Czarny Dunajec  $ 100
 55. Wojciech Cikowski Czarny Dunajec  $ 100
 56. Aniela Landowska Wróblówka   $ 100
 57. Halina i Jan Kowalczyk  $ 100
 58. Witold Laburda Pieniny  $  60
 59. Bronisława Chlebek Czarny Dunajec       $ 50
 60. Zofia i Jan Ligas Czarny Dunajec        $ 50
 61. Ryszard Sojka Czarny Dunajec        $ 50
 62. Zofia Zaborska Czarny Dunajec       $ 50
 63. Zofia Malinowska Czarny Dunajec       $ 50
 64. Maria i Franciszek Cieśla Czarny Dunajec   $ 50
 65. Anna Komperda Krauszów  $ 50
 66. Krystyna Kowalczyk Klikuszowa   $ 50
 67. Anna i Józef Gąsior Czarny Dunajec  $ 40
 68. Maria Madetko Ciche Dolne  $ 30
 69. Bronisława Maciusiak Chochołów    $ 30
 70. Maria Komorowska Czarny Dunajec   $ 30
 71. Helena Jarosz Czarny Dunajec  $ 30
 72. Henryk Mikołajczyk Pieniny  $ 30
 73. Wacław Szczech Krauszów   $ 30
 74. Józef Bednarz Czerwienne  $ 30
 75. Piotr Jachymiak Ludźmierz   $ 30
 76. Maria Bryja Czarny Dunajec   $ 30
 77. Aniela Cikowska Czarny Dunajec  $ 30
 78. Stanisława Sobol Czarny Dunajec   $ 30
 79. Maria Gocał “ Podhalanki"  $ 30
 80. Irena Blair Ostrowsko $ 20
 81. Janina Laya Czarny Dunajec  $ 20
 82. Janina Luka Czarny Dunajec  $ 20
 83. Władysława Biel Czarny Dunajec  $ 20
 84. Jan Mąka Kluszkowce   $ 10

Komunikaty Reklamy i Ogłoszenia:

Śp. Teresa Marusarz

Po długiej i ciężkiej chorobie pożegnała się z tym światem przeżywszy zaledwie 45 lat Śp. Teresa Marusarz, córka Marii i Jana Marusarz, Koło Nr 45 Poronin ZPPA.

Ostatnie pożegnanie będzie w Zarzycki Funeral Home w Willow Springs, w piątek 31 marca 2017 od godz. 3: 00 po południu do godz. 9: 00 wieczór. Msza święta pogrzebowa w sobotę 1 kwietnia br. o godz. 9: 30 rano w Kościele „Na Górce” w Willow Springs. Pogrzeb na cmentarzu Zmartwychwstawania Pańskiego w Justice. Pogrążeni w bólu i rozpaczy rodzice, rodzeństwo Ania, Halinka i Andrzej z rodzinami oraz szerokie grono przyjaciół.

Koło Nr 45 Poronin z prezeską Zofią Ustupską Bobak, ZG ZPPA z prezesem Józefem Cikowskim na czele oraz cala wspólnota podhalańska składa na ręce rodziny wyrazy głębokiego współczucia i kondolencje.

Niech odpoczywa w pokoju Amen.

Od Państwa Helegdów Ed’s Photo- Video

Okres Świąteczny to czas spotkań z Rodzinami i Przyjaciółmi. Ale nie tylko w domach

Nadchodzi czas spotkań Mikołajkowych i opłatków w Kolach ZPPA.

Dlatego chcemy zaproponować nasze usługi fotograficzne na pięknych tłach świątecznych nowo zamówionych żadne koszty dla kola czy zespołu a pamiątki będą piękne

Prosimy dzwonić po rezerwacje i po więcej informacji

do Ed’s Photo Video

Małgosia Helegda 630.243-1295

 

Kiedy ten specjalny dzień nadejdzie chcesz, aby wszystko było perfekcyjne

Szczególnie w Filmowaniu i fotografowaniu

Bądź pewien ze serwis Ed’s Photo Video nie zawiedzie Ciebie i Twoja rodzinę

Upamiętnimy każda uroczystość czy to Chrzciny, Komunia, Wesele, Bankiety przy użyciu najnowszych KAMER HD 4K

Specjalizujemy się w fotografii Portretowej dla dzieci i zdjęć grupowych u Ciebie u nas w studio czy w plenerze Zarezerwuj Swój dzien.

Zadzwoń, Pytaj o szczegóły Ed’s Photo Video 773 544-4133 lub 630.243.1295

 

Zapraszamy do korzystania z Usług Małgosi i Edwarda Helegda Ed’s Photo and Video tak do zdjęć jak i videa czy to wesela- chrzciny a nawet bankiety Góralskie pikniki, które później można oglądnąć na naszej stronie związkowej jak i na FB. Upamiętniajcie wasze imprezy przecież to historia, która zawsze cieszy a tym bardziej jak dobrze zrobiona oni Czekaja na wasze telefony zawsze cos EXTRA OD NICH DOSTANIECIE.

Małgosia i Edward Helegda Ed’s photo Video serdecznie dziękuje tym, którzy już skorzystali i tym, którzy zadzwonią telefon 773-544-4133 2x

 

Tłumacz przysięgły Katarzyna Jankowska zaprasza do swojego biura tłumaczeń PLUS przy 28 West Lake Street w Addison.

Tel: 630-607-0460

Biuro wykonuje tłumaczenia specjalistyczne i prawnicze dokumentów składanych w sądach oraz urzędach w USA i Polsce, które wymagają tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego. Pomaga w uznawaniu rozwodów, rejestracji urodzeń i małżeństw, potwierdzania polskiego obywatelstwa. Wykonuje tłumaczenia ustne w sądach, urzędach. Więcej szczegółów na stronie tumaczwChicago.com lub telefonicznie: 630-607-0460.

Katarzyna Jankowska jest wpisana na listę tłumaczy przysięgłych Ministra Sprawiedliwości, jest także tłumaczem posiadającym akredytację Amerykańskiego Stowarzyszenia Tłumaczy ATA.

PRACA:

 

West Liberty Foods poszukuje pracowników.

Firma oferuje stale zatrudnienie i możliwość awansu.

West Liberty Foods znajduje sie w Bolingbrook przy 750 South Schmidt Road.

Aplikacje przyjmowane są cala dobę w biurze zakładu.

Mogą być napisane w jeżyku polskim, angielskim lub innym.

West Liberty Foods jest jak wielka rodzina. Pracownicy są dumni, ze dla tej firmy pracują, gdyż dba ona o każdego pracownika i jego rodzinę.

Zapraszamy.

Wstąp w szeregi West Liberty Foods.

 

There is something to be said about being proud of who you work for! Just ask the people who've been with West Liberty Foods for years! They'll tell you it's because West Liberty Foods is like family. At West Liberty Foods they take care of their community and their family. You will have steady employment and opportunities for advancement!  West Liberty Foods is located in Bolingbrook at 750 South Schmidt Road where applications can be picked up day or night at the security desk in multiple languages, various positions and shifts available.  West Liberty Foods is an equal opportunity employer.

Tel: Edward Ligas President 630 727 5921