Jozefinki Muzykanckie 2016

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.
Wizyta Marszalka Senatu i Orkiestry Wojska Polskiego im gen. Józefa Wybickiego Drukuj Email

"Patriotyzm to jest jak słyszysz polski hymn i dreszcz jest pomiędzy ciałem a koszulką twojego ciała a czasami łza uroni się też.....bo tu w Chicago Polska jest tak daleko, ale ciągle w sercach tysięcy emigrantów - Polaków...."

17 września 1939 roku Armia Czerwona uderzyła na tyły polskich wojsk. ZSRR zajął olbrzymie tereny Polski, zaczęły się masowe represje. Polski ambasador dostał notę, że „państwo polskie przestało istnieć” – odmówił jej przyjęcia.

Zgodnie z tajnym protokołem paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego z hitlerowcami, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski, a Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji z Polską, który miał obowiązywać do końca 1945 roku.

Rosjanie zaatakowali nasz kraj o godzinie 6. nad ranem.

Katyń, wywózki do łagrów, zbrodnie sowieckie

Sowieci w wyniku ataku zajęli część terytorium państwa polskiego o powierzchni ponad 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkane przez 13 milionów ludności. Profesor Paczkowski przypomina, że sowiecka okupacja oznaczała ogromną tragedię dla milionów ludzi mieszkających na wschodzie Polski. Historyk przypomina, że sowieci bardzo szybko rozpoczęli masowe represje wobec Polaków, przeprowadzili masowe wywózki na Syberię, które objęły, według różnych szacunków, od 550 tysięcy do blisko półtora miliona Polaków.

15 tysięcy polskich oficerów wywieziono do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Na mocy dekretu Stalina z marca 1940 roku zostali rozstrzelani przez NKWD, a ich ciała pochowano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Podczas inwazji na Polskę, Rosjanie użyli ponad 4 tysięcy czołgów, 1800 samolotów i 9 armii w sile półtora miliona żołnierzy, którym Polacy mogli przeciwstawić jedynie ponad 300 tysięcy. Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako "wyprawę wyzwoleńczą" w obronie "ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi".

W latach 1940-41 do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Już we wrześniu 1939 roku mordowano polskich jeńców. Nastąpiły także masowe deportacje ludności.

Stanisław Matkowski ze Stowarzyszenia Kombatantów Polskich wiele lat po wojnie wspominał, że dla polskich żołnierzy atak sowiecki był ogromnym zaskoczeniem. Jego oddział stacjonował na granicy polsko - radzieckiej.  – Byliśmy zdezorientowani, nie wiedzieliśmy bowiem nic o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Nie wiedzieliśmy, czy idą do nas walczyć z Niemcami, czy to nowa agresja. Dopiero kiedy starliśmy się z nimi, kiedy zaczęło nas bombardować lotnisko sowieckie, sprawa stała się jasna - mówił.

Po sowieckiej agresji do niewoli trafiło według różnych źródeł, od 200 do 250 tysięcy polskich żołnierzy. Już we wrześniu 1939 roku mordowano polskich jeńców. Nastąpiły też masowe deportacje Polaków zamieszkałych na zaanektowanych ziemiach, w głąb Związku Radzieckiego.

W 1959 roku generał Władysław Anders apelował o ustalenie, co stało się z Polakami, wywiezionymi kilka tysięcy kilometrów na wschód.  – Z półtoramilionowej masy osób wywiezionych z Polski do sowietów wiemy zaledwie o małej części, że opuściła granice sowieckie. Gdzie jest reszta? Skoro mówi się nam, że większość już powróciła? Czyżby Moskwa chciała w ten sposób pośrednio stwierdzić, że setki tysięcy wyginęły w rękach sowieckich? – pytał generał Anders.

2016-09-marszalek i prezes

 


 

2016-09-goscie i zarzad

2016-09-w ogrodzie

2016-09-przed goralskim

W dniach od 16 - 18 września w Chicago gościł Marszalek Senatu pan Stanisław Karczewski, a także Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.17 września o godz. 10.30 rano, Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego dala popisowy koncert w chicagowskim Down Town.

Tego samego dnia o godz. 1.30 w Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w oddziale Bridgeview, Orkiestra Reprezentacyjna WP koncertowała dla mieszkańców południowych stron Chicago. Na twarzach przybyłych, można było zauważyć ogromne wzruszenie, a nawet łzy.

17 września 2016 r w salach bankietowych Orla Białego w Niles odbył się uroczysty bankiet z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, Marszalka Senatu Stanisława Karczewskiego, ppłk. Tomasza Bieniek, attaché obrony ppłk Karola Sobczyka, konsula Generalnego RP w Chicago Piotra Janickiego, konsula Roberta Rusieckiego, wielu przedstawicieli polonijnych organizacji, polonijnych mediów. Związek Podhalan reprezentowali: prezes ZPPA Józef Cikowski, wice prezeska Zofia Ustupska Bobak i sekretarz generalna Helena Studencka.

Podczas uroczystego bankietu głos zabrał miedzy innymi Marszalek Senatu Stanisław Karczewski, który powiedział:.... tu w Chicago, jak nigdzie indziej na świecie, czuję polskość, czuje się ogromną więź Polonii amerykańskiej z Polską. Pielęgnujecie tradycje polskie i pamiętacie o polskich, narodowych świętach. To bardzo cieszy i o ten patriotyzm was proszę.

Przepięknym i wzruszającym akcentem, był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego pod batuta majora Mirosława Rytla. Najpierw piękne pieśni żołnierskie i patriotyczne, które z orkiestrą śpiewała cala sala, potem po części oficjalnej repertuar zamienił się w polskie piosenki biesiadne. Wielkim honorem dla obecnych na bankiecie członków Zarządu Głównego ZPPA, było wspólne zaśpiewanie "wiązanki piosenek góralskich".

W niedziele 18 września o godz. 10 rano, Zarząd Główny ZPPA gościł Marszalka Senatu Stanisława Karczewskiego, w progach Domu Podhalan. Przybyli także: konsul Generalny RP w Chicago Piotr Janicki a także konsul Robert Rusiecki.

Podczas wspólnego śniadania, w milej i przyjacielskiej atmosferze, rozmawiano o dalszej współpracy.

Marszalek Senatu wyraził ogromne uznanie dla ZPPA za pielęgnowanie tradycji podhalańskich, za wielki patriotyzm Górali w Chicago, za otwartość i staropolską, ogromną gościnność. Zwrócił także uwagę na piękno góralskiego stylu i wystroju Domu Podhalan. "Na was zawsze można liczyć" - powtórzył Marszalek za świętym Janem Pawłem II, widząc wyrzeźbione te właśnie słowa, na sali w restauracji Bioło Izba.

Po tym miłym spotkaniu, nasi Goście a także członkowie Zarządu Głównego pojechali na uroczystą mszę św. do Bazyliki Sw Jacka.

Msza Sw rozpoczęła się o godz. 12.30 po południu od powitania gości honorowych, a także przedstawienia intencji - za wszystkich poległych w II wojnie światowej, w 77 rocznice napaści Rosji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r, a szczególnie za ofiary na wschodzie: w Katyniu, w Miednoje, w Ostaszkowie.... za setki tysięcy zesłanych na nieludzką ziemię, za ofiary katastrofy smoleńskiej.

Podczas uroczystej mszy św. grała Orkiestra Reprezentacyjna WP.

Po wspólnej modlitwie, dalszą cześć uroczystości upamiętniających agresje Rosji Sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r przeniosła się na Cmentarz Sw. Wojciecha w Niles. Pod Pomnikiem Katyńskim licznie zebrała się Polonia, która wysłuchała tragicznej historii napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Przy dźwiękach pieśni żołnierskich i patriotycznych wykonanych przez Orkiestrę Reprezentacyjna WP odbył się Apel Poległych a tak ze uroczyste złożenie kwiatów przez przedstawicieli Rządu Polskiego w osobach Marszalka Senatu Stanisława Karczewskiego, Konsula Generalnego w Chicago Piotra Janickiego, konsula Roberta Rusieckiego, przedstawicieli organizacji polonijnych, kombatanckich.  Kwiaty złożyli miedzy innymi Związek Klubów Polskich, Związek Podhalan w Północnej Ameryce, Narodowe Siły Zbrojne, przedstawiciele Rajdu Katyńskiego, Kongres Polonii Amerykańskiej, harcerze, szkoły polskie i wiele innych.

O godz. 6 wieczorem chicagowska Polonia mogła spotkać się z Marszalkiem Senatu w Kościele Sw Ferdynanda.

Wizyta Marszalka Senatu pana Stanisława Karczewskiego a także Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego pod batuta majora Mirosława Rytla, dobiegła końca.

Przyniosła wiele wzruszeń, wspomnień, patriotyzmu i historycznej prawdy, tej najtragiczniejszej w dziejach naszej Ojczyzny.

Dziękujemy.

Opracowała Helena Studencka