Jozefinki Muzykanckie 2016

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.
Dzisiaj jest Poniedziałek
22 Maja 2017 r.
Dzisiaj obchodzimy imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Jutro będziemy obchodzić: Iwony, Dezyderego, Emilii
Do konca roku zostało 224 dni

konsulat-left-barner

zp polska logo

Barner-TP

Barner-DZ

Super-Express-Logo1

Barner-Podhalanin

winterglobesport-left

siumnit-left-barner

eds-photo-video

wmvideo_72

 

Szukaj

Jubileusz 25 lecia Koła Nr 57 Bukowina Tatrzańska Drukuj Email
2016-11-bukowina grupowe

"Z Bukowiańskich wierchów

przepiykne widoki,

drugik takich nima,

jako świat syroki.." 

5 listopada 2016 roku Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska, świętowało swój Jubileusz - 25 lecia wstąpienia w szeregi Związku Podhalan w Ameryce Północnej.

Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska powstało z inicjatywy Jana Łacniaka, Michaliny Kobylarczyk, Józefa Majerczyka, Andrzeja i Marii Majerczyków, Stanisławy Bafia, Janiny Budz, Piotra Dunajczana, Adama Koniecznego i sp. Władysława Bunda.

8 grudnia 1991 roku odbyło się pierwsze, robocze zebranie rodzin z Bukowiny Tatrzańskiej zamieszkałych w Chicago i okolicach.   Na zebraniu zdecydowano o założeniu Kola Bukowina Tatrzańska im. Józefa Pitoraka, które zostało zarejestrowane w ZPPA i otrzymało Nr 57. Pierwszym prezesem został Jan Łacniak.  Założycielami kola byli ludzie posiadający doświadczenie w pracy w zespołach regionalnych, teatrze ludowym i pragnący kontynuować szerzenie folkloru podhalańskiego w nowej ojczyźnie. Kierowała nimi pamięć o ludziach, rodzinnej wiosce, zwyczajach i o najbliższej Rodzinie a także ogromna tęsknota w ich sercach. Tą tęsknotę członkowie Kola, rekompensują poprzez swoja działalność w pielęgnowaniu kultury podhalańskiej, już przez 25 lat.

Koło Bukowina Tatrzańska rozpoczęło swój Jubileusz od wspólnej modlitwy. Msza Sw. Jubileuszowa została odprawiona u Ojców Cystersów " Na Górce" w Willow Springs. Msze Sw koncelebrował i kazanie wygłosił ks. Władysław Pasternak, proboszcz w Bukowinie Tatrzańskiej, który przybył na ten Jubileusz z Polski - w asyście kapelana Kola O. Michała Blicharskiego i kapelana ZPPA O. Jacka Palica.

Prezes Kola, Andrzej Majerczyk serdecznie podziękował licznie zgromadzonym pocztom sztandarowym, kapeli góralskiej, członkom Zarządu Głównego ZPPA, królowej ZPPA Sylwii Kozielec, gościom z Polski, wszystkim "Bukowianom" i członkom ZPPA z innych bratnich Kół za udział we mszy Sw.

 

2016-11-bukowina goscie
2016-11-bukowina odznaczeni
2016-11-bukowina dom podhalan

Po uroczystej mszy Sw, dalsze Jubileuszowe uroczystości odbyły się w "Góralskiej Chałpie" w Domu Podhalan.

Uroczystości Jubileuszowe rozpoczęły się od odśpiewania Hymnów - polskiego i amerykańskiego - które pieknie wykonała Ela Majerczyk- córka prezesa i solistka zespołu Wanta.

Prezes Andrzej Majerczyk z radością powitał wszystkich przybyłych na bankiet gości, ale szczególnie serdecznie powitał gości z Polski - księdza proboszcza: Władysława Pasternaka, wójta Gminy Bukowina Tatrzańska: Stanisława Lukaszczyka, Dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury - Domu Ludowego: Bartka Koszarka, sołtysa wsi: Marie Kuchta, a także inicjatorkę założenia kola w Chicago: Michalinę Kobylarczyk.

Dyrektor Domu Ludowego Bartlomiej Koszarek - z okazji 50 lecia "Sabalowych Bajan" w Bukowinie Tatrzańska - odznaczył Mariana Bryja, Andrzeja Majerczyka i Andrzeja Szymczyka "honorowymi dyplomami" - za całokształt pracy, na rzecz krzewienia podhalańskiej kultury.

Wójt Gminy Stanisław Lukaszczyk powiedział, m. in. - wyjedziemy stad z wielkim podziwem dla Was, za to, co tu robicie, ale tez i z wielka nauka dla nas, którzyśmy zostali tam na Podhalu, z nauka, która świadczy o ogromnej sile góralszczyzny, skoro jest tak pieczołowicie pielęgnowana tysiące kilometrów od Ojczyzny.

Prezes powitał także członków Zarządu Głównego ZPPA - prezesa Józefa Cikowskiego, wice prezesa Zdzisława Dorula z małżonką, korespondenta i anonsera Radia ZPPA Wojciecha Dorula.

Powitał także Zarząd Kola Nr 57 Bukowina Tatrzańska, członków kola, zgromadzonych Gości. Podczas uroczystości Zarząd Kola Bukowina Tatrzańska w podziękowaniu, wręczył okolicznościowe - pamiątkowe - odznaczenia dla: gości honorowych, sponsorów, członków Zarządu Kola, wyrażając tym samym swoja wdzięczność za wszelkiego rodzaju pomoc, na przestrzeni tych 25 lat istnienia Kola Nr 57 Bukowina Tatrzańska.

Miłym akcentem było podarowanie ornatu dla kola Bukowina Tatrzańska, przez ks. proboszcza w Bukowinie Tatrzańskiej Władysława Pasternaka. Ksiądz zaznaczył, że ornat powinien być zakładany przez kapłana, na wszystkich uroczystościach Kola.

Ks. proboszcz Władysław Pasternak przekazał także na ręce prezesa Andrzeja Majerczyka - Album Tomasza Tomaszewskiego "To, co trwale. Górale, tradycja i wiara" opatrzony tekstem Grzegorza Kapli. To niezwykła ilustracja góralszczyzny.

Goście z Polski, przywieźli także upominki. Przepięknie wydany " Ilustrowany Leksykon Gwary i Kultury Podhalańskiej" - 3 Tomy - prawdziwa skarbnica wiedzy, nie tylko gwary, ale także tradycji Górali Podhalańskich. Bogato ilustrowany 12 tomowy leksykon, którego autorem jest Józef Kas, wydany zostanie dzięki staraniom Bukowiańskiego Centrum Kultury "Dom Ludowy" i dyrektora Bartłomieja Koszarek. Do tej pory wydano 3 tomy. W druku są następne.

Podczas bankietu prezes ZPPA Józef Cikowski powiedział (fragm)-

"Witojcie.

Szanowni Goście z Polski, członkowie kola Bukowina Tatrzańska,

Mija 25 lat od tego czasu, jak członkowie Koła Bukowina Tatrzańska wstąpili w szeregi Związku Podhalan w Ameryce. Przez te ćwierć wieku wielokrotnie mogliśmy podziwiać sztuki teatralne wystawiane przez członków Kola.  Te tradycje teatru ludowego, Bukowiany przywieźli z rodzinnej wioski, z Domu Ludowego im Józefa Pitoraka i tu na tej amerykańskiej ziemi pokazywali.

Teatr Ludowy to jedna z piękniejszych dziedzin w przekazywaniu gwary i podhalańskich tradycji.

Jako prezes Związku Podhalan, przekazując szczere gratulacje, chciałbym was także prosić o dalsza współpracę z Zarządem Głównym, o odpowiedzialność za ta piękną góralską chałpę, która jest dumą wszystkich amerykańskich Górali”

 

Wyrażając swoja wdzięczność, prezes Andrzej Majerczyk powiedział - dziękuje wszystkim Kołom ZPPA wraz z Prezesami i członkami kol, oraz gościom i sympatykom Koła Nr 57 Bukowina Tatrzańska, również zespołowi "Wanta" za piękny występ, kapeli góralskiej, za piękną oprawę muzyczna. Jubileuszowy bankiet był bardzo udany. Jeszcze raz wyrażam swoja wdzięczność wszystkim tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.   Dziękuję sponsorom, naszym dobrodziejom, Zarządowi Kola Nr 57 i wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili sie do organizacji uroczystości Jubileuszowych. Dziękuję mojej córce Eli i mojej Rodzinie.

Dla Zarządu i Członków Kola Nr 57 Bukowina Tatrzańska, przekazujemy szczere Gratulacje i życzymy jeszcze wielu pięknych Jubileuszy.

Bóg zapłać i szczęść Boże.

Prezes - Andrzej Majerczyk

Opracowała Helena Studencka