Jozefinki Muzykanckie 2016

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.
Dzisiaj jest Poniedziałek
22 Maja 2017 r.
Dzisiaj obchodzimy imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Jutro będziemy obchodzić: Iwony, Dezyderego, Emilii
Do konca roku zostało 224 dni

konsulat-left-barner

zp polska logo

Barner-TP

Barner-DZ

Super-Express-Logo1

Barner-Podhalanin

winterglobesport-left

siumnit-left-barner

eds-photo-video

wmvideo_72

 

Szukaj

Senator RP PiS - Tadeusz Wojciech Skorupa w Domu Podhalan Drukuj Email

Senator PIS Tadeusz Wojciech SkorupaW sobotę 12 września 2009 roku w Domu Podhalan 4808 S Archer Ave w Chicago w godzinach popołudniowych miało miejsce spotkania z Senatorem RP –Tadeuszem W. Skorupa z Zarządem Głównym ZPPA obecni: Antoni Plewa, Marek Ogórek, Maria Rafacz, Franciszek Bielański i z Komitetu Edukacji: Henryk Janik, Władysław Pawlikowski i Anna Zalińska, Bolesław Jarończyk, z Radia „Na Góralską Nutę” Andrzej Gędłek i Józef Bafia, i Maria Bafia, „Zbójnik Roku” Daniel Szewczyk, oraz członki koła Podczerwone Jacek Żegleń i Józef Leja –Polwodzionek, oraz niezawodny redaktor z Tygodnika Podhalańskiego Miłosz Sowa. Chicago 13.09.2009
Związek Podhalan Północnej Ameryki.
Sz. P. Stanisław Zagata - Prezes Związku Podhalan Północnej Ameryki.
Moi Ostomili! Rodacy!
Z pełną satysfakcją i ogromną wdzięcznością odnoszę się do Waszej działalności popierającej zgłoszony przeze mnie projekt uchwały Senatu RP w sprawie uczczenia 105-lecia Związku Górali, 90-lecia Związku Podhalan, i 80 –lecie Związku Podhalan Północnej Ameryki. Na 31. posiedzeniu, w dniu 22. 04. 2009, Senat RP podją uchwałę, w której wyraził cześć i uznanie wszystkim twórcom i aktywnym działaczom Związku Górali, Związku Podhalan i Związku Podhalan Północnej Ameryki. Jestem przekonany, że przedmitowa uchwała przyczyni się do wzmocnienia uchwała przyczyni się do wzmocnienia i rozwoju również Waszej organizacji. Za wykazaną pomoc i zaangażowanie, jako Senator RP, ale jednocześnie Związek Podhalan, wszystkim z głębi serca dziękuję. Szczęść Boże!

Senatora przywitano góralską muzyką w składzie: Władysław i Monika Pawlikowski, Paweł i Mateusz Staszel.
Senator Tadeusz Skorupa będąc w Domu Podhalan wręczył na ręce Zarządu Głównego (dla ZPPA i na wszystkie koła) „Uchwałę Senatu Rzeczypospolitej Polskiej” o treści:

Senator RP.
Tadeusz Skorupa
.

UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 21 kwietnia 2009 r. w sprawie uczczenia 105-lecia Związku Górali 90 –lecia Związku Podhalan i 80 –lecia Związku Podhalan Północnej Ameryki.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża cześć i uznanie wszystkim twórcom i aktywnym działaczom Związku Górali, Związku Podhalan i Związku Podhalan Północnej Ameryki.
Związek Górali był podwaliną stworzenia przez tak zacnych ludzi jak:
Tytus Chałubiński, Władysław Matlakowski, Feliks Gwiżdż, Jakub Zachemski, Bronisław Dembowski, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa - Tetmajer, Andrzej Chowaniec, Andrzej Stopka Nazimek, Wojciech Brzega czy Władysław Orkan-Związku Podhalan, jednej z największych i najstarszych organizacji w Polsce. Był on także podstawą aktywności naszych rodaków w Ameryce Północnej, którzy utworzyli Związek Podhalan Północnej Ameryki. Ducha tych organizacji najlepiej oddaje wypowiedź Henryka Lokańskiego -pierwszego prezesa Związku Podhalan Północnej Ameryki, który stwierdził, że: ”przez śmiałe wysunięcie naprzód swego góralskiego typu regionalnego i podniesienie wszystkich jego wartości obyczajowych i kulturalnych, uratowali dla polskości w ogóle, a dla sprawy polskiej w Ameryce w szczególności tysiące polskich rodzin góralskich, które szybkimi krokami zdążały w przepaść wynarodowienia”.
Wszystkie te organizacje kultywowały wartości patriotyczne i regionalne w kraju i na emigracji. Dzięki nim, jak stwierdził nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II,
”stawszy się Amerykanami, nie przestali być góralami, ani ich dzieci ani wnuki”.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Marszałek senatu.
Bogdan Borusewicz.

Zarząd Główny Związku Podhalan dziękuje bardzo Senatorowi Tadeuszowi za przywiezienie „UCHWAŁY” dla naszej organizacji Związku Podhalan, oraz kołom.

Prezes ZPPA Stanisław Zagata.
Anna Zalińska.