Jozefinki Muzykanckie 2016

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.
Dzisiaj jest Niedziela
28 Maja 2017 r.
Dzisiaj obchodzimy imieniny: Justyny, Wilhelma, Germana
Jutro będziemy obchodzić: Urszuli, Magdaleny, Bogusławy
Do konca roku zostało 218 dni

konsulat-left-barner

zp polska logo

Barner-TP

Barner-DZ

Super-Express-Logo1

Barner-Podhalanin

winterglobesport-left

siumnit-left-barner

eds-photo-video

wmvideo_72

 

Szukaj

Co słychać wśród Podhalan” na 5 Maja 2010

Składanie wieńców przed Pomnikiem Gen. Tadeusza Kościuszko.

05-Maj3
W tym roku przed paradą 1 maja, o godz. 10:30 rano Związek Narodowy Polski uczcił 219 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja złożeniem wieńca pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Ceremonie tą prowadziła Teresa N. Abick- wiceprezeska ZNP.
Głównym mówcą był z Konsulatu Generalnego RP Konsul- Zygmunt Matynia, oraz goście honorowi: Franciszek J. Spula Prezes ZNP, z Wspólnoty Polskiej - skarbnik Grzegorz Popielarz, oraz Stanisław Zagata prezes ZPPA, który był marszałkiem Parady 3 Majowej. Z wielu organizacji byli przedstawiciele, a między innymi Polskie Weterani-Wiesław Chodorowski, A/Czajkowski. W tym roku szczególnie wspominano i składano hołd wszystkim ofiarom, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem: Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką Marią oraz wielu innych...
Inwokacje odmówił Ks. bp Tomasz Paprocki oraz ks. Zdzisław Torba. Chór Fryderyka Chopina – Eugeniusz Bellarin – dyrektor wraz z chórem i gośćmi odśpiewali „Jeszcze Polska Nie Zginęła", „Witaj Majowa Jutrzenko", „Rota", i Rota –„GOD BLESS AMERICA" Na zakończenie Franciszek J. Spula – prezes ZNP podziękował wszystkim za przybycie w tak szczególnym dniu i zaprosił na pochody.

Anna Zalińska.

 

05-3maj-prezes

 Prezes ZPPA Marszałek Parady 3 Majowej 2010 - Stanisław Zagata

 

Więcej…
 
„Co słychać wśród Podhalan” na 28 Kwietnia 2010

Grzegorz Zarycki nowym zbojnikiem na rok 2010/2011

 

04-zbojnik-2010

 

 

Wybór Zbójnika Roku 2010/2011.

 W niedzielę 25-go kwietnia o godzinach pm. 2010 roku w Domu Podhalan przy 4808 S Archer Ave. Chicago, Il.

odbył się coroczny „Wybór Zbójnika Roku” Imprezę prowadzili: wiceprezes ds. kultury i sztuki

Marek Ogórek i były Zbójnik Roku Daniel Szewczyk.

 

Więcej…
 
„Co słychać wśród Podhalan” na 21 Kwietnia 2010

„Co słychać wśród Podhalan”

na 21 KWIETNIA 2010

 

 

 

Dniu 19 kwietnia 2010 r. zarzad glowny ZPPA oficjalnie odwolal bankiet zaplanowany na 30 kwietnia 2010r. na ktorym mielismy goscic Prezydenta RP Lecha Kaczynskiego z malzonka Maria.

Tym samy rozwiazujemy Komitet Bankietu powstaly z tej okazji.

Pragniemy podziekowac wszystkim ktorzy zoobowiazali sie w pomocy organizacji tej uroczystosci zarowno czlonkom komitetu jak i sponsorom.

 

Antoni Plewa Maria Rafacz

Wice Prezes ZPPA Sek. Generalny ZPPA

 

 

 

 

 

BOLESNE PRZESŁANIE DO BRACI POLAKÓW I PODHALAN W PÓŁNOCNEJ AMERYCE.

 

Moc tragedii, która nagle, w sposób niespodziewany uderzyła w nasze codzienne życie Związku Podhalan w Północnej Ameryce trudno wyrazić słowami.

Mamy poczucie traumy apokalipsy.

Czujemy ból, który z wielką siłą ugodził w Polskę i Polaków w kraju oraz Polaków rozsianych po całym świecie. My Podhalanie zorganizowani w ZPPA w sposób szczególny umiłowaliśmy swoją Małą Ojczyznę Podhale i Polskę, bardzo głęboko odczuwamy boleść po tragicznej katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, na pokładzie, którego znajdował się Prezydent RP Lech Kaczyński z żoną Marią Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, ważni urzędnicy, Kancelarii Prezydenta, wybitni senatorowie, posłowie RP, generałowie główno dowodzący sił zbrojnych RP, dostojni przedstawiciele duchowieństwa, szanowni przedstawiciele rodzin Katyńskich, Funkcjonariusze BOR, techniczna obsługa samolotu i personel obsługujący pasażerów.

Wszyscy jechali do Katynia po to, aby złożyć hołd Polakom, w śród nich Podhalan w okrutny sposób pomordowanym 70 lat temu. Tragedia pod Smoleńskiem jawi się w naszej świadomości, jako zwieńczenie męki i cierpienia Polaków na przestrzeni historii walki o wolność i niezawisłość narodową i państwową Polski. Sami pogrążeni w głębokim smutku, łączymy się z rodzinami krewnych, bliskimi, pozostającymi w nieutulonym bólu, ogromnym żalu po tragicznej śmierci swych najbliższych członków rodzin. Pozostajemy w nieutulonym żalu z rodziną śp. Dr Bronisławy Orawiec Loffler a szczególnie związaną i poświęconą pamięci Rodzin Katyńskich.

Nasze kondolencje składamy władzom Gminy Poronin na czele z Wójtem Bronisławem Stochem, Przewodniczącym Rady Gminy Poronin Janem Jarząbkiem oraz sołtysem Poronina Janem Cudzich.

Wierzymy, że dramat, który wstrząsną Polską połączy wszystkich Polaków w działaniu dla dobra i szczęścia i Ojczyzny Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Cześć Ich Pamięci. Mgr Jan Skupień.

 

 

 

Wybór Zbójnika Roku” 2010/ 2011.

 

Komitet Imprez serdecznie zaprasza Podhalan oraz całą polonię na coroczną imprezę na „Wybór Zbójnika Roku ZPPA” w niedzielę 25-go kwietnia

o godz. 3:00 pm. 2010 roku.

W Domu Podhalan przy 4808 S Archer Ave. Chicago, IL.

Przewidzianych jest wiele atrakcji i niespodzianek.

Komitet Imprez zwraca się do kierowników i instruktorów zespołów o zgłaszanie się kandydatów i dostarczenie listy do Domu Podhalan.

Konkurs zostanie przeprowadzony w trzech kategoriach.

1). Wybór „Honielnika” wiek do 12 lat.

2). Wybór „Kandydata na Zbójnika” od 13 lat do 17 lat.

3). Wybór „Zbójnika Roku” od 18 lat wzwyż.

 

Wiceprezes ds. kultury i sztuki Marek Ogórek.

 

 

 

REGULAMIN „WYBORU ZBÓJNIKA ROKU” 2010-2011

 

Ocena Jury nastąpi według następujących kryteriów:

 

1 Program tańca góralskiego, zbójnickiego ze śpiewem każdy występuje pojedynczo maksimum 2 minuty, oceniany będzie ciekawy dobór śpiewek, figur tanecznych, urozmaicenie i poziom wykonania, czystość gwary i śpiewu.

 

2. Popis tańca zbójnickiego.

 

3. Śpiewka zbójnicka.

 

4. Ręczne przecinanie drzewa(nie dotyczy Honielnika).

 

5. Granie na rogu.

 

6. Łamanie się na rękę.

 

7. Indywidualny popis zręcznościowy.

 

8. Popisowy taniec na pniaku.

 

9. Pompki.

 

10. Popis indywidualny.

 

Uwagi końcowe.

 

Ocena nastąpi od 1 do 5 punktów dla każdej kategorii.

Wszelkie uwagi dotyczące niniejszego regulaminu prosimy kierować

na adres Domu Podhalan - do Przewodniczącego Komitetu Imprez.

Laureaci zostaną nagrodzeni: Zbójnik- pozłacaną spinką.

Regulamin powyższy został ustalony przez Komitet Imprez w

porozumieniu z Zarządem Głównym ZPPA.

 

Laureaci z poprzedniego roku nie mogą być zgłaszani do konkursu.

 

 

 

ZARZAD KLUBU CZARNY DUNEJC, KOLA NR 21 ZPPA

 

z a w i a d a m i a, ze zebranie sprawozdawczo-wyborcze klubu odbedzie sie 25-go kwietnia 2010 roku w Domu Podhalan przy 4808 S. Archer

w Chicago o godzinie 12:30 po poludniu.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich czlonkow oraz

wszystkich czarnodunajczan zainteresowanych wspolna praca dla umocnienia wiezi z nasza rodzinna miejscowoscia CZARNY DUNAJEC

Bardzo prosimy o obecnosc poniewaz mamy wiele spraw do omowienia tj. podsumowanie roku 2009, wybor nowego zarzadu oraz ustalenie imprez i zakresu dzialania na rok 2010.

 

Po zebraniu odbedzie sie instalacja nowego zarzadu, kiedy to przy dobrym obiedzie bedzie mozna przyjemnie porozmawiac ze swoimi przyjaciolmi czy dawnymi sasiadami.

 

za Zrzad Klubu Maria Komorowska - prezes

 

Klub Parafii pod wezwaniem Andrzeja Boboli Rogoznik- Stare Bystre

 

Zawiadamia wszystkich czlonkow i milosnikow klubu o zebraniu sparwozdawczo-wyborczym w niedziele 25 kwietnia w budynku sw. Alberta -5555 State Rd, Burbank, IL

Msza sw o godz. 1:30, po mszy sw. Zebranie ok godz. 2:30 pm.

Zarzad Klubu

 

 

 

Odpust Kolo Nr 75 Dział pod patronatem Sw. Jozefa Robotnika

 

 

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich Dzialanow oraz chętnych i bratnie kola do udziału w mszy sw. w intencji zmarłych oraz o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla wszystkich członków należących do naszego kola. Zapraszamy także poczty sztandarowe. Msza sw. Odbedzie Sie 2 maja 2010 o godz.10:30 rano w kościele sw. Kamila , a po mszy zapraszamy na poczęstunek do Sali przykościelnej.

Po wiecej informacji prosimy dzwonic 630-257-1956

Zaprasza prezes Stefan Dziaba wraz z calym zarządem.

 

 

 

 

 

 

 

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI MIASTA

O. Wacław Lech – kapelan, wraz z Zarządem Związku Podhalan w Północnej Ameryce kolejny raz zorganizowali Drogę Krzyżową ulicami południowej strony miasta Chicago. W tym roku Droga Krzyżowa odbyła się w godz. wieczornych w sobotę ( przed niedzielą palmową) 27 marca 2010 roku i rozpoczęła się przy kościele św. Józefa w Summit i prowadziła do parafii św. Kamila.

Wierni zgromadzili się przy parafii św. Józefa w Summit Il. zaopatrzeni w lampiony i świece, rozpoczęto modlitwą o. Wacław Lech i ks. Robert Stuglik pokropił święconą wodą wiernych i pobłogosławił wszystkich zgromadzonych. Tym wyjątkowym nabożeństwem rozpoczęliśmy Wielki Tydzień, dni szczególnego rozważania cierpienia, męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Zbawiciela. Dodatkowym motywem naszego uczestnictwa w tej Drodze Krzyżowej była modlitwa o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II, z racji przypadającej w tym roku piątej rocznicy Jego śmierci.

W Drodze Krzyżowej a także w modlitwach brali udział księża oraz siostry zakonne.

Pomiędzy stacjami różne grupy społeczne niosły wielki krzyż: dorośli, młodzież i dzieci.

Na zakończenie, po dojściu do parafii św. Kamila, 5426 S. Lockwood Ave., około godz. 8:30 wieczorem, została odprawiona Msza św. dziękczynna.

Głównym celebrantem Mszy św. był kapelan ZPPA o. Wacław Lech, w asyście księży: ks. Gerard O’ Reilly, ks. Sławomir Kurc, ks. Jacek Chodzynski.

W nabożeństwie dziękczynnym i Drodze krzyżowej, uczestniczył Zarząd Główny ZPPA, oraz byłe Zarządy Główne, dyrekcja, prezesi kół wraz z zarządami i członkami ZPPA, poczty sztandarowe, młodzież i dzieci.

W Drodze Krzyżowej uczestniczyło około 2 tysięcy wiernych.

Dziękujemy kapelanowi o. Wacławowi Lechowi za duży wkład pracy i poświęcenie przy zorganizowaniu tak bogatej w modlitwę Drogi Krzyżowej, Bóg Zapłać.

 

Anna Zalińska.

 

 

 

 

 

 

 

KALENDARZ IMPREZ W ZPPA NA 2010 ROK.

 

1). 31- Styczeń (niedziela) - Przegląd Kolędniczy.

2). 27 - Luty (sobota) - Pułaski Day.

3). 7 - Marzec (niedziela) - Komitet Edukacji ZPPA - wręczenie stypendiów.

4). 14 - Marzec (niedziela) - Wielkopostny Dzień Skupienia w Munster

Indiana dla Zarządów i Podhalan.

5). 21- Marzec (niedziela) - Józefinki Muzykanckie.

6). 27- Marzec (sobota) - Pokaz robienia palm.

7). 27 - Marzec (sobota) - Droga Krzyżowa Ulicami Miasta.

8). 18 - Kwiecień (niedziela) - Msza Podhalańska, po Mszy św. „Święconka” w Domu Podhalan, 4808 S. Archer Ave.

9). 25 - Kwietnia (niedziela) - Wybór Zbójnika Roku.

10). 1 - Maja - (sobota) - Parada 3 -Majowa.

11). 9 - Maj (niedziela) - Dzień Matki.

12). 16 - Maj - (niedziela) – Majówka.

13). 30 - Maj - (niedziela) - Dzień Dziecka.

14). 20 - Czerwiec (niedziela) - Dzień Ojca.

15). 18 - Lipiec (niedziela) - Piknik Podhalański.

16). 18 - Lipiec (niedziela) - Matki Boskiej Szkaplerznej.

17). 7 i 8 - Sierpień (sobota i niedziela) – Pielgrzymka.

18). 15 - Sierpień (Niedziela) - Odpust Podhalański.

19). 26 - Wrzesień (Niedziela) - Wybór Królowej ZPPA.

20). 16 - Październik (sobota) – Różaniec.

21). 17 - Październik (niedziela) - Eliminacje Par Tanecznych.

22). 13 i 14 - Listopad (sobota i niedziela) – „Festiwal Na Góralską Nutę”.

23). 31 - Grudzień (piątek) – Sylwester.

24). 2 - Styczeń 2011 roku (niedziela) - Opłatek ZPPA.

 

 

 

Koła ZPPA oraz prywatni donatorzy dla

Radia Związku Podhalan w roku 2010:

 

Koło Maruszyna Józef Bukowski $ 150

Koło Chochołów Stanisław Kruczak $ $ 100

Koło Odrowąż Podhalański Zofia Kulawiak $ 100

 

 

 

 

 

 

 

Dniu 19 kwietnia 2010 r. zarzad glowny ZPPA oficjalnie odwolal bankiet


  zaplanowany na 30 kwietnia 2010r. na ktorym mielismy goscic Prezydenta RP Lecha Kaczynskiego z malzonka Maria.

Tym samy rozwiazujemy Komitet Bankietu powstaly z tej okazji.

Pragniemy podziekowac wszystkim ktorzy zoobowiazali sie w pomocy

organizacji tej uroczystosci zarowno czlonkom komitetu jak i sponsorom.

Antoni Plewa Maria RafaczWice Prezes ZPPA Sek. Generalny ZPPA

 

Więcej…
 
„Co słychać wśród Podhalan” na 14 Kwietnia 2010

W imieniu Zarządu Gółwnego oraz całego Zw azku Podhalan w Ameryce

składamy hołd wszystkim ofiarom, które zgnieły w katastrofie lotniczej.

Z wielkim smutkiem przyjelismy informacje o katastrofie w ktorej zgnial Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczysnski wraz z malzonka i cala wysokiej rangi delegacja udajaca sie na odchody 70 rocznicy zbrodni katynskiej. To ogromna tragedia i wielka strata dla narodu Polskiego.

Zginal Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczynski, wspanialy czlowiek, wielki Polak, patriota, ktory bronil wartosci cennych dla kazdego Polaka, katolika. Walczyl o prawde, szacunek dla swojego narodu.

Na rece Pana Marszalka Bronislawa Komorowskiego skladamy wyrazy glebokiego zalu i bolu po stracie przywodcy narodu polskiego.

My, Podhalanie mieszkajacy i zrzeszeni w Zwiazku Podhalan w Stanach Zjednoczonych pograzeni jestesmy w glebokim smutku po smierci Pana Prezydenta Lecha Kaczynskiego i jego calej delegacji, wybitnych obywateli i obywatelek Polski.

Same slowa nie sa w stanie wlasciwie oddac naszego wspolczucia z powodu tej wielkiej tragedii. Nasze modlitwy i mysli kieruja sie do rodzin i przyjaciol wszystkich tych, ktorzy stracili swoje zycie w tej katastrofie.

Laczymy sie w bolu z Wami i calym narodem Polski.

 

Czesc Ich Pamieci !

 

Stanislaw Zagata        Antoni Plewa          Maria Rafacz

        Prezes ZPPA         V-Prezes ZPPA        Sekr.Generalny

 

 Kondolencje o powyzszej tresci zostay wyslane do Marszalka Sejmu R.P Pana Bronislawa Komorowskiego pelniacego funkcje tymczasowego prezydenta R.P, Jaroslawa Kaczyskiego i corki Marty Kaczyskiej oraz Konsulatu Generalnego w Chicago z konsulem Zygmuntem Matynia na czele.

 

Więcej…
 
Msza Święta Podhalańska „Żałobna”

Zarząd Główny Związku Podhalan informuje o „Mszy Świętej Podhalańskiej”

która będzie Mszą żałobną w intencji tragicznej śmierci

Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki

i delegacji rządowej udającej się na uroczystości rocznicowe do Katynia,

jak tez  w intencji zamordowanych polaków w Katyniu.
 

Wielu z tragicznie zmarłych dostojników odwiedziło naszą organizację ZPPA, byli naszymi przyjaciółmi.

Zginął  także Wojciech Seweryn,  były inicjator i budowniczy  Pomnika Katyńskiego w Chicago.

Msza św. odbędzie się 18-go kwietnia 2010 roku o godz. 2:00 popołudniu

w Kościele pw. św. Kamila, 5426 S. Lockwood Ave, Chicago.

Zapraszamy Podhalan i Polonię, Koła, przyjaciół,  zespoły a szczególnie poczty sztandarowe, oraz muzykantów.

Po Mszy Św. będzie  „Święconka” do Domu Podhalan, 4808 S. Archer Ave.

Donacja $30.00 od osoby.

Po rezerwacje proszę dzwonić Dom Podhalan 773-523-7632

Stroje góralskie mile widziane.

 
<< Początek < Poprzednia 131 132 133 134 135 136 137 138 139 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL