Jozefinki Muzykanckie 2016

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.
Dzisiaj jest Poniedziałek
24 Kwietnia 2017 r.
Dzisiaj obchodzimy imieniny: Grzegorza, Aleksego, Horacego
Jutro będziemy obchodzić: Marka, Jarosława, Elwiry
Do konca roku zostało 252 dni

konsulat-left-barner

zp polska logo

Barner-TP

Barner-DZ

Super-Express-Logo1

Barner-Podhalanin

winterglobesport-left

siumnit-left-barner

eds-photo-video

wmvideo_72

 

Szukaj

Jeszcze o Festiwalu "Tradycja na codzień"
2017-03-stanislaw sarna
wzor

 

Festiwal “Tradycja na codzień”

Szczere Podziękowanie dla uczestników.

Stanisław Sarna inicjator tego festiwalu przybliżył w skrócie wartości

tradycji rzemieślniczych Podhala w swoim przemówieniu na rozpoczęcie.

Podhale to miejsce niezwykłe, nie tylko ze względu na swoje położenie geograficzne i walory klimatyczne, ale jego wyjątkowość bierze się z jego charakteru, uroku miejsc, języka, a przede wszystkim ludzi, którzy zamieszkują to miejsce. Podhale ze względu na swą specyfikę geograficzną (małą urodzajność gleb, trudny dostęp) nie stanowiło obszaru zachęcającego dla osadniczego rolnictwa. Lokalny mikroklimat należał do najostrzejszych i najbardziej kapryśnych. Spowodowane to było m.in. dużym wzniesieniem nad poziomem morza. Liche, kamieniste i ciężkie w obróbce gleby nie stwarzały korzystnych warunków dla rozwoju rolnictwa. Głód był, zatem częstym zjawiskiem. Południowe krańce Podhala stały się terenem wędrujących grup pasterzy wołoskich, którzy ok. XIII i XIV wieku zaczęli się tu pojawiać. Ludność pasterska, która przybywała na te tereny zakładała wsie lub osiedlała się w miejscowościach już istniejących. Elementy kultury pasterskiej przyniesione przez osadników wołoskich w nowych warunkach kontaktu z kulturą ludności rolniczej niewątpliwie wpłynęły na specyfikę i odrębność folkloru Podhala. Górale podhalańscy są najbardziej znaną grupą górali polskich. Rola Tatr i Zakopanego w kulturze polskiej, to główne czynniki, dzięki którym grupa ta jest tak rozpoznawalna. Liczne przyjazdy uczonych, artystów, literatów i badaczy folkloru przyczyniły się do powstania stylu zakopiańskiego w kulturze i sztuce. Do grona wybitnych postaci, zachwyconych pięknem regionu Podhala należeli m.in.: Karol Szymanowski, Stanisław Witkiewicz, Jan Kasprowicz, Władysław Matlakowski, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Helena Modrzejewska, Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy, Juliusz Zborowski i inni. Stanisław Witkiewicz interesował się przede wszystkim architekturą ludową, czego efektem było stworzenie tzw. stylu zakopiańskiego, zwanego także podhalańskim lub witkiewiczowskim.
Więcej…
 
„Co słychać wśród Podhalan” od 25 marca 2017 roku.
2017-03-dzien skupienia

wzor

WIELKOPOSTNY DZIEŃ SKUPIENIA

Ojcowie Karmelici Bosi z Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej w Munster, Indiana serdecznie zapraszają wszystkich członków i przyjaciół Związku Podhalan Ameryki Północnej, szczególnie jego Zarząd, prezesów i dyrektorów na doroczny Wielkopostny Dzień Skupienia w niedzielę 26 marca br.

Spotkanie rozpocznie Drogą Krzyżową w parku klasztornym o godz. 10: 30 rano. W południe zostanie odprawiona msza św. O godz. 3.00 po południu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i różaniec. Tradycyjnie w programie przewidziano czas na krótki posiłek.

Organizatorzy uprzejmie proszą o telefoniczne powiadomienie o ilości przybywających osób dzwoniąc do klasztoru w Munster, IN

219-838-7111

Bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy!

O. Jacek Palica wraz z kapelanami ZPPA

nowe-logo

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce oraz Stowarzyszenie Artystów i Dziennikarzy „Akcja dla Polski”

- z okazji ustalonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2017 Rokiem Kościuszki -zapraszają na wystawę reprodukcji słynnego dzieła Jana Styki i Wojciech Kossaka

„PANORAMA RACŁAWICKA”.

2017-03-panorama raclawicka

Oryginał tego monumentalnego dzieła - o długości 120 m i wysokości 15 m – wystawiony został we Lwowie w roku 1897 na 100 Rocznicę bitwy pod Racławicami, a od czerwca 1985 r. jest eksponowany we Wrocławiu..

Reprodukcja „Panoramy Racławickiej” wykonanej w Chicago, o długości 14 m i wysokości 2 m prezentowana będzie w Dużej Sali Domu Podhalan w soboty i niedziele: 25 i 26 marca, 1 i 2 kwietnia, oraz 8 i 9 kwietnia br.

W sobotę 1 kwietnia o godzinie 5 po południu odbędzie się specjalna uroczystość z okazji 223 Rocznicy bitwy pod Racławicami, w której wojsko polskie - z udziałem chłopów małopolskich i górali - pod dowództwem Tadeusza Kościuszki, pokonało wojska rosyjskie.

Uroczystość tę zaszczycą przedstawiciele instytucji i organizacji polonijnych oraz mediów, a uatrakcyjnią góralskie zespoły artystyczne.

Wystawa „Panoramy Racławickiej” wzbogacona zostanie reprodukcjami słynnych obrazów naszych wielkich malarzy (Styka, Kossakowie, Matejko), przedstawiających postać Tadeusza Kościuszki w różnych sytuacja i okresach jego patriotycznej działalności.

Zaprezentowany zostanie również obraz głównej części drugiej panoramy Jana Styki „Golgota”, której oryginał o wymiarach 60 x 15 m, jest eksponowany od 1951 roku w Forest Lawn Memorial Park w Glendale k/Los Angeles - California, dzieła o fascynującej historii, uznawanego za największy na świecie obraz o tematyce religijnej.

A zatem będzie to wydarzenie wyjątkowe, na które serdecznie zapraszamy!

Serdecznie Zapraszamy.

article_separator

Prezes Koła Nr 42 Białka Tatrzańska wraz z Zarządem serdecznie zaprasza wszystkich białczan -członków koła, niezrzeszonych oraz Białczańską młodzież chętną do zapisania się do koła na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w niedziele 26 marca w Domu Podhalan (duża sala) o godzinie 4: 00 po południu.

W programie podsumowanie działalności koła w ubiegłym roku , wybór nowego zarządu oraz omówienie ważnych wydarzeń w nadchodzącym roku ,miedzy innymi : 3 Festyn Białczański , oraz Jubileusz 35lecia Koła

Po zebraniu będzie podany obiad.

Prosimy o punktualne i niezawodne przybycie.

Prezes Koła Marian Lukaszczyk wraz z zarządem

article_separator

Zarząd Koła Nr 81 Bustryk zawiadamia i zaprasza wszystkich członków, mieszkańców wsi, oraz chętnych, którzy by chcieli zapisać się do naszego Koła, na zebranie sprawozdawczo wyborcze. Zebranie odbędzie się w niedzielę 26 marca 2017 r. o godz. 4: 00 po południu w Domu Podhalan. Mamy wiele spraw do omówienia jak piknik, który odbędzie się 2 lipca 2017r w tym samym miejscu, co w zeszłym roku. Będzie wydawany pamiętnik Koła z okazji 10 lecia Koła.  Prosimy o punktualne przybycie.

Zapraszamy w strojach regionalnych, będzie robione zdjęcie.

Po informację prosimy dzwonić (773) 443 -8575

Serdecznie zapraszamy.

Prezes Anna Zalińska wraz z zarządem

article_separator

Zarząd Koła Nr 52 Czerwienne, uprzejmie informuje swoich członków oraz sympatyków, że w niedzielę 26 marca 2017 r. w Domu Podhalan o godz. 1.00, odbędzie się zebranie sprawozdawcze, na które wszystkich serdecznie zapraszają i bardzo proszą o liczne przybycie. 

Prezes Bolesław Pałka oraz wraz z Zarządem.

 article_separator

Więcej…
 
Welcome to Berkot's in Orland Park
berkots 8 - copy
 
Pawel Figlewicz Allstate
2017-02-figlewicz
 
Radio ZPPA
2016-02-radio zppa 30 1
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL