„Co słychać wśród Podhalan” od 29 września 2018 r.

 

 

Klub Ratowników i Sympatyków Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Koło Nr 86 ZPPA w celu wspierania ratownictwa górskiego w Polsce pięknie zaprasza na kolejne już:

„JESIENNE POSIADY PRZY RATOWNICZEJ WATRZE”

W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć formę ogniska o konkurs piosenki rajdowej, biesiadnej, ballady etc. etc. jednym słowem:

 „KONKURS PIOSENKI OGNISKOWEJ”.

Grać można na wszystkim (byle nie na nerwach) Śpiewać każdy może trochę lepiej lub gorzej, mogą być własne kompozycje lub sprawdzone standardy. Warunkiem uczestniczenia w konkursie jest umiejętność grania na jakimkolwiek instrumencie muzyczny i zaśpiewanie przy własnym lub drugiej osoby akompaniamencie jednej piosenki. ( Zespoły maksymalnie dwuosobowe)

Główną nagrodą będzie duża butelka (1.75L) whisky oraz uczestnicy konkursu będą zwolnieni z donacji za ognisko.

Jury konkursu zostanie wybrane z uczestników watry oraz członków Klubu.

Dlatego też zabierzcie ze sobą Waszych znajomych i znajomych Waszych znajomych i ich znajomych też, będzie się działo, będzie, mamy nadzieję miło i wesoło dodatkowo będzie można potańczyć przy muzyce granej przez DJ-a

 Nie zabraknie również jadła wszelakiego do upieczenia na ogniu oraz wyśmienitych napojów chłodzących jak i rozweselających, a „bigos myśliwski na winie“ zrobi smakoszom tego dania niebo w gębie.

Donacja $ 20.00 od osoby – dzieci do lat 12 za darmo.

Wszystko to odbędzie się w sobotę 29 września 2018.

Miejsce watry już tradycyjnie w ogrodach Sióstr Benedyktynek w Oak Forest przy 5900 147th St . Zaczynamy o godz. 6:00 wieczorem.

Chętni do wzięcia udziału w konkursie proszeni są o wcześniejszy kontak na poniżej podany nr telefonu oraz przybycie na godzinę 5pm na miejsce watry w celu ustalenia szczegółów.

Ratownicy TOPR GOPR i WOPR oraz sympatycy tych organizacji zrzeszeni w naszym Klubie będą zaszczyceni Państwa obecnością.

Ps. Po szczegóły proszę pisać - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. dzwonić – (773) 875 – 4288 facebook – Klub Ratownikow i Sympatykow TOPR Za Zarząd Jacek Skoczeń.

  

Koło Nr. 66 Dębno Podhalańskie serdecznie zaprasza członków naszego Koła, parafian z rodzinami, bratnie Koła wraz ze sztandarami, przyjaciół oraz całą Polonię, na coroczny Odpust Dębniański ku czci św. Michała Archanioła. Odpust rozpoczynamy Mszą św. w intencji żywych i zmarłych członków koła, w niedzielę 30 września, 2018 roku, o godz. 12: 00 w południe, w Klasztorze u Ojców Karmelitów Bosych w Munster Indiana przy1628 Ridge Road, Munster, IN 46321

Po Mszy św. zapraszamy na smaczne dania i ciepłe napoje, posiady przy góralskiej

muzyce. Bacówka braci Sarna będzie serwować oscypki, bundz, zyntyce.

Zapraszamy w strojach regionalnych.

Po informacje dzwonić 1708-205-3502

Za Zarząd Kola Nr. 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna

 

45 lecie Tatry Ski Club

Koło Nr 47 ZPPA

W imieniu zarządu zapraszamy wszystkich członków oraz sympatyków Klubu Narciarskiego Tatry na uroczysty bankiet z okazji 45-lecia powstania naszego koła. Przyjdźcie, będzie nam bardzo miło spędzić ten wieczór w gronie przyjaciół i powspominać dobre czasy i pokazać Wam, co planujemy na przyszłość. Zapraszamy szczególnie “starych” członków, którzy tworzyli historie naszego koła, bez Was nie byłoby nas dzisiaj.

Bankiet odbędzie się w sobotę 6 października, godz. 6: 30 wieczorem

w Domu Podhalan.

W imieniu zarządu Klubu Narciarskiego Tatry,

Piotr Chowaniec, Prezes Klubu

Tatry Ski Club

 

Odpust Koła nr 42 Białka Tatrzańska

Zarząd Koła nr 42 Białka Tatrzańska serdecznie zaprasza wszystkich białczan, ZG ZPPA bratnie koła, poczty sztandarowe, oraz całą Polonię na odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej, który odbędzie się w niedzielę 7 października w kościele Oo. Karmelitów w Munster IN przy 1628 Ridge Rd. Munster, IN 46321

Msza św. Rozpocznie się o godzinie 12: 00 w południe.

Po mszy serdecznie zapraszamy wszystkich do ogrodu klasztornego na piknik.

Oprawę muzyczną zapewni jak zawsze DJ Krzysiu Stasik!!!

Zaprasza prezes Marian Łukaszczyk wraz z zarządem

 

 

Jubileusz 80 – lecie założenia Koła Chochołów

Chochołów Chochołów piykne połozynie

Dyć se bez Chochołów bystra woda płynie.

 

Prezes Stanisław Kruczak wraz zarządem Koła Nr. 43 Chochołów zapraszają na Jubileusz 80 – lecia założenia Koła Chochołów, w sobotę 13 października 2018 roku. Uroczysta Msza Święta odprawiona będzie o godzinie 3: 00 po południu w kościele Świętego Kamila pod adresem 5426 S. Lockwood Ave., Chicago, IL 60638. Prosimy o wystawienie Pocztów Sztandarowych. Stroje góralskie mile widziane. Jubileuszowy bankiet o godz. 6: 00 wieczorem w Domu Podhalan

Będziemy was witać z góralską muzykom i bawić się przy zespole „Hazard”.

Po rezerwacje prosimy dzwonić do 3go października na numer:

Stanisław Kruczak 708 301-0320

Zofia Staszel 630 863-8525

Zofia Nędza Chotarska 773 909-0702

Lub email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy wszystkich i juz z góry dziękujemy staro polskim Bóg Zapłać.

Prezes Stanisław Kruczak z zarządem Koła Nr43 Chochołów i do zobaczenia się w sobotę 13-tego października.     

 

Kalendarz Wydarzeń w ZPPA na Rok 2018

19) 21 Październik - Konkurs Par Tanecznych

20) 27 Październik.    - Różaniec ulicami miasta

21) 10 - 11 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę. 

 

Kalendarz Polonijny - Obchody 100 lecia Niepodległości.

Związek Podhalan w Północnej Ameryce.

 10 i 11 listopada 2018 r

    XXXVI Festiwal ''Na góralską Nutę'' - w tym roku poświęcony 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

    Program przygotują wytypowane zespoły - niepodległościowy montaż słowno - muzyczny - przedstawiony w pierwszym i drugim dniu festiwalu

 

Kalendarz Imprez ZPPA - 2019

 

1) 5 styczeń - Opłatek Zarządu Głównego ZPPA

2) 27 styczeń - Przegląd Zespołów Kolędniczych

3) 2 marzec - Pułaski Day

4) 3 marzec - Komitet Edukacji - rozdanie stypendiów.

5) 10 marzec - Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej

6) 17 marzec - Józefinki Muzykanckie

7) marzec - Droga Krzyżowa (?)

8) marzec - Dzień Skupienia

                 - Rekolekcje Podhalańskie

9) 12 kwiecień - 79 rocznica Katynia i 9 rocznica Smoleńska 

                                 (zebranie Dyrekcji)

10) 14 kwiecień - Wybór Zbójnika.

11) 28 kwiecień - Msza Podhalańska - święconka.

12) 27 kwiecień - Bal Królowej

13) 4 maja - Parada 3 Maja

14) maja - Recital poetycki św. Jan Paweł II - majówka.

15) 30 czerwiec - Piknik ZARZADU Głównego ZPPA

16) 10 - 11 sierpnia - Pielgrzymka piesza.

17) 18 sierpnia - Odpust Podhalański.

18) 22 września - Wybór Królowej ZPPA

19) 20 Październik - Konkurs Par Tanecznych

20) październik - Różaniec ulicami miasta (? )

21) 9 - 10 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę. 

22) 23 listopad (sobota) - 90 LECIE powstania ZPPA - uroczysty bankiet.

23) 8 grudzień - Tradycja, na co dzień.

( Uwaga ! zmiany jeszcze przewidziane)

 

 

 

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Doruli

 

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia do godz. 10: 00 wieczorem.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się schematów ogłoszeń, aby nadawały się do publikacji.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org w Photo Gallery, mogą dostarczyć mi osobiście zgrane na CD lub przesłać na:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

Podziękowania:

 

Wiesława Kula prezeska Kola Nr 25 Harklowa Dziękuje

W dniu 9 września 2018 roku odbył się odpust połączony z piknikiem w gościnnych progach Ojców Karmelitów Bosych w Munster, IN. Rozpoczęliśmy o godz. 12: 00 w południe uroczystą mszą świętą ku czci Narodzenia N.M.P. patronki naszej parafii w Polsce. Mszę odpustową celebrował nasz kapelan O. Bartłomiej Stanowski w asyście O. Andrzeja. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe, kapela góralska, śpiew Maji Szlembarski i granie na trąbicie w wykonaniu prezesa koła Czarna Góra Grzegorza Sarny. Po uroczystej mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na piknik, który odbył się w przyklasztornym parku. Składam tak w imieniu własnym jak i całego koła Harklowa serdeczne podziękowanie wszystkim bez wyjątku a w szczególności Ojcom Karmelitom Bosym z Przeorem O. Franciszkiem Czaickim na czele za gościnne przyjęcie. Naszemu kapelanowi O. Bartłomiejowi Stanowski i O. Andrzejowi za celebrowanie mszy św. odpustowej, pocztom sztandarowym, kapeli góralskiej, panu organiście, Maji Szlembarskiej, Grzegorzowi Sarna. Zaszczycił nas swoją obecnością Wiceprezes ZPPA do spraw kulturalnych Zdzisław Dorula z Małżonką, honorowy prezes ZPPA jak również współzałożyciel naszego koła Józef Gil, przedstawiciele bratnich kół: Dębno Podhalańskie, Biały Dunajec, Czarna Góra, Łopuszna, Nowy Targ, Pieniążkowice, Gronków, Małe Ciche Wiktorówki, Waksmund, Dzianisz, Białka Tatrzańska, Ostrowsko, Wydział Podhalanek, Dział. Członkom naszego koła, parafianom, gościom, czyli wszystkim obecnym na naszym świętowaniu moc podziękowań.  Kapela góralska pod kierownictwem Jana Sojki umilała nam czas. Wszystkim, którzy pracowali i złożyli donacje składam najserdeczniejsze podziękowanie tj.: Anna Szlembarska, Helena i Tadeusz Tomecki, Małgorzata Bafia, Halina i Szczepan Tomecki, Elżbieta i Jacek Szlembarski, Janina i Albin Zawada, Katarzyna Szlembarski, Agnieszka Gil, Irena i Mirek Zajączkowski, Maja i Marek Waksmundzki, Małgorzata i Franciszek Szlembarski, Grzegorz Waksmundzki, Małgorzata i Jan Szlembarski, Kazimierz Szlembarski, Elżbieta i Marian Truty, Wiesława i Józef Kula, Bona i Piotr Kula, Anna i James Kula, Alexander Kula. Dziękujemy za donacje pieniężną: Małgorzata i Paweł Bafia, Dorota Kruszewski, Kazimierz Szlembarski, Franciszkowi Szlembarski za robienie zdjęć z naszej uroczystości wielkie dzięki.  Jeszcze raz wszystkim staropolskie Bóg Zapłać.

Z poważaniem Wiesława Kula prezes

 

Zaproszenia, artykuły i ogłoszenia polonijne:

 

Związek Podhalan w Północnej Ameryce ma swoją 34 Królową.

Została nią 19 letnia Dorota Mniszak z zespołu '' Siumni".

Mama Doroty pochodzi z Kościeliska a tata z Witowa. Dorotka swoją przygodę z góralszczyzną rozpoczynała w zespole Kościeliscanie. Obecnie tańczy w zespole Siumni.

Przez cały następny rok, to ona będzie reprezentować chicagowskich górali, na wszystkich imprezach góralskich, polonijnych, świeckich i kościelnych. Gratulacje.

Kamila Wilczek z zespołu "Juchasi" zdobyła nagrodę publiczności.

Zwyciężczynią w kategorii kandydatki na królową, została szesnastoletnia Aneta Garbacz.

23 września 2018 w Domu Podhalan odbyły się coroczne - 34 wybory Królowej ZPPA.

Punktualnie o godz. 3: 00 po południu imprezę uroczyście otworzył wice prezes d-s kultury Zdzisław Dorula w towarzystwie prezesa ZPPA Józefa Cikowskiego.

Życząc wszystkim kandydatkom sukcesów, przekazali głos prowadzącej konkurs - Teresie Skupień - byłej królowej ZPPA.

Prowadząca przedstawiła kandydatki, które zgłosiły się do konkursu.

Na Królową:

1) Kamila Wilczek lat 20 - toniecnik: Bartek Gał zespół ''Juchasi ''

2) Jessica Anna Wicher lat 19 - toniecnik: Szymon Jakubiec zespół ''Siumni''

3) Dorota Mniszak lat 19 toniecnik - Mateusz Kois zespół ''Siumni''

Na Kandydatkę

1) Justyna Szczurek lat 15- toniecnik: Jakub Rychtarczyk zespół ''Chochołowianie''

2) Aneta Garbacz lat 16- toniecnik: Jakub Skubisz zespół ''Koscieliscanie'

Podczas prezentacji grała kapela góralska w składzie:

Marek Bukowski - kapelmistrz ZPPA

Daniel Garbacz - Zbójnik Roku

Jan Suchecki - były kapelmistrz ZPPA, dziadek Daniela i Anetki Garbacz.

Janusz Waliczek

Marcin Las

Sześcioosobowe, jury w składzie:

Wojciech Krzeptowski Sabała - przewodniczący.

Katarzyna Janik, Anna Stopka Kurtyka, Katarzyna Sularski, Stanisław Urbaś i Krystian Nowak - mąż zaufania,

nie miało łatwego zadania, gdyż poziom startujących kandydatek był bardzo wyrównany. Wszystkie prezentowały się pięknie, profesjonalnie i z ogromnym wdziękiem.

Jury po obejrzeniu wszystkich konkurencji, udało się na długie obrady.

Po zakończeniu konkursu w czasie obrad jury, głos zabrała ustępująca Królowa ZPPA - Karolina Nowobilska.

W swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim za współpracę, za pomoc i życzliwość w czasie jej królowania.

Dokonała także krótkiego rozliczenia, na co przekazała zebrane fundusze na Balu Królowej.

'' To był trudny rok, ale to jest nic! w porównaniu z radością i wzruszeniem, jakie miałam przy rozdawaniu pieniędzy osobom potrzebującym. Nie da się opisać radości tych ludzi, których odwiedziłam, ich wdzięczności i łez. Te przeżycia są nie do opisania i nigdy ich nie zapomnę. Zakonnica prowadząca Dom Dziecka w Szaflarach powiedziała - Bóg nam cię przysłał.'' Przypomnijmy, że Karolinka podczas swojego balu, zebrała ponad 50 tysięcy dolarów.

Prezes Józef Cikowski w imieniu Zarządu Głównego i całej organizacji, podziękował Karolinie za cały rok ciężkiej i wspaniałej współpracy, wręczając jej bukiet kwiatów. Sala owacyjnie, na stojąco podziękowała Karolince za jej rok królowania. Były łzy wzruszenia i słowa uznania.

Wystąpienie zakończył piękny, popisowy taniec ustępującej królowej Karoliny Nowobilskiej i zbójnika roku Daniela Garbacza.

Po tej pięknej prezentacji głos zabrał przewodniczący jury Wojciech Krzeptowski Sabała. Pogratulował kandydatkom wspaniałych występów, podziękował im za góralską postawę, a następnie poprosił Katarzynę Janik o odczytanie protokołu z Wyborów Królowej ZPPA na lata 2018-2019

''Po trudnych obradach, gdyż poziom był bardzo wyrównany tytuł Kandydatki na Królową ZPPA otrzymała - Aneta Garbacz.

Tytuł i koronę Królowej ZPPA na lata 2018 - 2019 otrzymała 19 letnia Dorota Mniszak z zespołu ''Siumni''.

Koronę dla nowej królowej Doroty Mniszak przekazała ustępująca królowa Karolina Nowobilska. A gratulacje, kwiaty i upominki wręczyli: prezes Józef Cikowski i wice prezes Zdzisław Dorula.

Pięć minut dla fotoreporterów wykorzystali państwo Małgosia i Edward Helegdowie, Andrzej Baraniak, Jola Plesiewicz i Dariusz Piłka a także całe rzesze przyjaciół i rodziny.

Wśród gości tegorocznych wyborów był Konsul Generalny RP w Chicago Piotr Janicki, członkowie Zarządu Głównego ZPPA, sponsorzy - między innymi Józef Ligas, Jolanta Wiśnicki z pracownikami PSFCU oddział Bridgeview, przyjaciele, członkowie zespołów i rodziny kandydatek. Tegoroczne wybory swoją obecnością zaszczyciły: Królowa Parady 3 Maja Magdalena Tołwiński, I i II dama dworu, Emilia Wójciak i Natalia Ptaszek. Duża sala w Domu Podhalan była wypełniona po brzegi. Tylko na wyborach Królowej ZPPA - Królowe i Damy Dworu musiały wykazać się umiejętnością wydojenia krowy. Najwięcej, bo prawie 2 litry w ciągu 2 minut wydoiła Natalia Ptaszek z Krakowa, czym zaskoczyła wszystkich obecnych na sali.

Poczęstunek i obsługę zapewnili członkowie Komitetu Imprez w osobach:

Wiesława i Józef Kula, Maria i Władysław Skiba, Bronisława Maciusiak, Małgorzata Dorula, Maria Madetko, Barbara Sarna, Katarzyna i Wacław Kalata, Maria i Józef Bafia, Józia Nowobilska, Krystyna Wicher, Władysława Karwaczka, Kasia Janik, Maria i Stanisław Nowobilski, Józef Pępek i Stanisław Łyszczarczyk.

Sponsorami Wyboru Królowej ZPPA 2018 byli:

- POLAMER - główna nagroda - bilet do Polski dla Królowej ZPPA

- Zarząd Główny ZPPA

- restauracja ''Bioło Izba''

- Zofia i Józef Ligas

- PSFCU

- Gentle Touch Dentistry - Beata Dederowski

- Classic Embroidery Inc. - Anna Cisoń

- Ted's Jewelers - Anna Pawlikowski

- Krystyna Jewelers

- Keswick Jewelers - Mariusz Białas

- Anna i Józef Cikowski

- Małgorzata i Zdzisław Dorula

- Napa Auto Parts - Zofia i Paweł Bobak

- Helena i Stanisław Studencki

- Maria i Władysław Skiba

- Barbara i Stanisław Sarna

- Maria i Stanisław Nowobilski

- Bąk Fashion - Joe Bąk

- EQ Salon - Jarek Skukowski

- Antonina Pawlikowski

- Zespół ''Ślebodni w USA''

- Koło Salary

- Mostly Flowers

- Olympia Bakery

- Shop and Save Market

- Karolina Nowobilska - ustępująca królowa ZPPA - wręczyła nowo wybranej królowej czek na tysiąc (1000 dolarów), na rozpoczęcie jej działalności charytatywnej.

Wielkie słowa uznania kierujemy do wice prezesa do spraw kultury Zdzisława Doruli, za wspaniałe i profesjonalne przygotowanie imprezy.

Nowej Królowej ZPPA na rok 2018 - 2019 Dorotce Mniszak - składamy GRATULACJE i życzymy samych sukcesów w czasie jej całorocznego królowania.

Sponsorom, kapeli góralskiej tym, którzy pracowali, wszystkim gościom serdecznie DZIEKUJEMY.

Prezes Józef Cikowski

Zarząd Główny ZPPA.

(oprac: H. Studencka

 

Zespół "Mali Szaflarzanie" zapraszają na próby nauki tańca i śpiewu

góralskiego w każdy poniedziałek od godz. 7: 00 do 9: 00 wieczorem w sali

przy kościele św. Alberta w Burbank. Instruktorem jest Stanisław

Gawlak-Kubior. Po informacje prosimy dzwonić: (773) 576-4650

Zapraszamy!!!

 

Szanowni Państwo;

JUŻ WYSZEDŁ JESIENNY NUMER “TATRZAŃSKIEGO ORŁA” (vol. 71, No.3) 

Tematem przewodnim nowego numeru jest spór między Czechosłowacją a Polską o przebiegu granicy państwowej na Orawie i Spiszu, a szczególnie o niezwykłej delegacji,

która w 1919r. odbyła audiencję u prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona podczas Konferencji Pokojowej w Paryżu. O tej walce a polski Spisz i Orawę pisze w języku angielskim prof. Tadeusz Gromada w artykule “The Struggle for Spisz and Orawa”. Natomiast, wielki bojownik of polskość Spisza i Orawy, Ks. Infułat Ferdynand Machay, który był kierownikiem tej niezwykłej delegacji opisuje przebieg i okoliczność jej wizyty w artykule “Gazdowie u Wilsona”. Nowy numer zawiera też artystycznie wykonane zdjęcia związane ze Spiszem i Orawe (m.i. Fotografie Łukasza Sowińskiego) w wzruszający wiersz Feliksa Gwiżdza, “Jedność my tu bywali”.

Z wielką dumą informujemy naszych czytelników o sukcesach naszej młodzieży z “Amerykańskiego Podhala” (Chicago) na 50 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanym, na Festiwalu Folkloru Polskiego w Bukowinie Tatrzańskiej i w sektorze bankowym w Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Brooklynie.

W dodatku, tradycyjnie: wspomnienia czytelników w rubryce “Za mojej pamięci” i strona humoru (gawęda Antoniego Zachemskiego ‘Wdowcy’ i anegdoty).

Po dalsze informacje u współredaktorów Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Adres redakcji, Tatra Eagle Press 31 Madison Ave., Hasbrouck Height, N.J. 07604

Cena rocznej prenumeraty ( w USA) $20.USD) (w poza USA, $25.USD. 

Współredaktorzy: Janina Gromada Kedroń i prof. Tadeusz Gromada

 

Współredaktorzy: Janina Gromada Kedroń i prof. Tadeusz Gromada

Thaddeus V. Gromada, Ph.D.

Professor Emeritus of European History, New Jersey City University

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.tadgromada.wordpress.com

 

W imieniu Administratora Parafii Pięciu Braci Męczenników, uprzejmie proszę, aby Dyrekcjo Radia i Media powiadomili swoich słuchaczy i czytelnicy o zaproszeniu na 39. rocznicę Mszy św. Papieskiej w parafii Pięciu Braci Męczenników, która zostanie odprawiona w niedzielę, 7 października 2018 o godz. 10.30 rano przez J.E. Ks. Bpa Andrzeja Wypycha, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Chicago. Koncelebransem i kaznodzieją Mszy św. będzie Ks. Kanonik Jerzy Filek, Proboszcz i Kustosz parafii/sanktuarium w Ludźmierzu.

Z góry serdecznie dziękuję za Waszą współpracę i jak najserdeczniej zapraszam na tej uroczystej Mszy św.!

 Z wyrazami szacunku,

Celena Strader

Business Manager

Five Holy Martyrs Church

4327 S Richmond St

Chicago, IL 60632

tel.   773-254-3636

fax.  773-254-3609

 

Festyn Rodzinny w parafii świętego Kamila

Ojciec Wacław Lech, proboszcz, wraz z parafialną wspólnotą, zaprasza wszystkich na Rodzinny Festyn, który odbędzie się przy kościele św. Kamila, na południu miasta, przy skrzyżowaniu ulic: 55-tej i Lockwood, w niedzielę 7 października. O godz. 12: 30 po południu będzie odprawiona Msza święta, w czasie, której, jak również później w programie na sali parafialnej, wezmą udział piosenkarze: Henryk Zygmunt i Andrea Valinevicius, wykonując piosenki religijno-patrio-tyczne.  

Po Mszy św. przewidziane są przez całe popołudnie zabawy i rozrywki dla całej rodziny: dorosłych, młodzieży i dzieci.  Dla dorosłych będzie przygrywał zespół „Siekawica” od godz. 2: 00 do 7: 00 wieczorem. Dzieci będą miały do zabawy tzw. Namiot do skakania /jumping tent/. 

W czasie całego popołudnia będzie można nabyć ciepły posiłek lub poczęstunek i napoje. Przewidziana jest również parafialna loteria, której główną nagrodą jest 1000 dolarów, oraz dalsze: 700 dolarów, 500 i trzy po 100 dolarów.

Wacław Lech, OCD

                                                                                         

 

 W najnowszym Super Expresie:

W niedzielę 23 września w Domu Podhalan w Chicago odbyły się coroczne - 34 wybory Królowej ZPPA, została nią 19 letnia Dorota Mniszak z zespołu '' Siumni".

Górale Tygodnia; Franciszek Labuda, Marek Cisoń, Małgorzata Siuta, Wiesław Siuta

Piknik Koła Ludźmierz u Sióstr Benedyktynek

U Sióstr Benedyktynek w Oak Forest odbył się piknik Koła ZPPA numer 38 Ludźmierz. W programie artystycznym występował zespół góralski Juchasi, przygrywali też muzycy góralscy.

Niezapomniany piknik Koła Parafii Klikuszowa

W ogrodach Ojców Cystersów "Na Górce" odbył się doroczny piknik Koła #53 ZPPA Parafii Klikuszowa ZPPA.

Tęskni mi się za góralami i za góralską chałpą

Z cyklu sylwetki góralskie przedstawiamy Zofię Bielską 92 letnia Seniorka ZPPA pochodzi z Czarnego Dunajca. Do Ameryki przyjechała z rodziną 50 lat temu.  Od pierwszych dni pobytu w Chicago, swoje kroki kierowała do Związku Podhalan. 

 

Wiadomości z Domu Podhalan:

Go Cart w Domu Podhalan

Najnowszy GO CART do rozlosowania

Ufundowany przez Zofię i Józefa Ligasów - już w Domu Podhalan!!

Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej loterii, z której całkowity dochód przeznaczony jest na spłatę pożyczki Domu Podhalan.

Cena losu - tylko 5 dolarów

 

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 150
 21. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Józef Sarna $ 150
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 23. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 24. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 26. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 27. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 29. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 30. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 31. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 32. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 33. Joe Ligas $ 300
 34. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 100
 35. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100
 36. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 37. Franciszek Polak $ 100
 38. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 39. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 40. Bożenka Kowalczyk $ 100

 

Donacje na Rok 2018 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 400
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Srana $ 300
 4. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 300
 5. Koło Nr 40 Biały Dunajec Prezes Jan Król $ 300
 6. Królowa ZPPA Karolinka Nowobilska $ 300
 7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 9. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
 10. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Grzegorz Sarna $ 200
 11. Koło Nr 4 Morskie Oko Prezes Tadeusz Palac $ 200
 12. Koło Nr 38 Ludźmierz Prezeska Anna Smoter $ 200
 13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
 14. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 15. Koło Nr 65 Ciche Dolne Prezes: Bolesław Tyrała $ 150
 16. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 17. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
 18. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbaś $ 150
 19. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 20. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 21. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
 23. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
 24. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
 25. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
 26. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” $ 100
 27. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 28. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
 29. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 100
 30. Koło Nr49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
 31. Koło Nr 20 Literacko – Dramatyczne Prezeska Grażyna Baran $ 50