''Slebodni w USA'' na MFFZG w Zakopanem

Foto: Regina Korczak - Watycha/Biuro Prasowe 50.MFFZG

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula wrecza nagrode 

GRATULACJE  dla  "Slebodnych w USA"
 ''Daleko  Podhole, daleko Ojcyzna,  ale w nasyk sercach zyje góralscyzna''
 
Zarząd Główny ZPPA, Dyrekcja i członkowie Związku Podhalan w Ameryce składają szczere gratulacje i podziękowania dla kierownictwa i członków zespołu ''Slebodni w USA'' za to, że tak pięknie reprezentowali chicagowskich górali na MFFZG w Zakopanem i programem pt ''Na polanie'' zasłużenie wytańczyli sobie ''Srebrną Ciupagę''.  Piękno, talent, żywiołowość, oryginalność i umiłowanie tradycji podhalańskich na obczyźnie, docenili również dziennikarze , którzy swoją nagrodę im Kazimierza Strachanowskiego przyznali właśnie Slebodnym w USA.  Z zespołu  Slebodni w USA  wybrano ''Nojśwarniejsego Górola Festiwalu 2018'' - Jana Nowobilskiego, a tym samym Jasiu stał się obiektem westchnień wielu góralek z całego świata. Zespół otrzymał również flagę i gratulacje od prezydenta  Polski Andrzeja Dudy, wiele wyróżnień i gratulacji, w tym słodki tort !! Duma jest tym większa, że  większość członków zespołu urodziła się już w USA.
 To kolejny ogromny sukces zespołu z Chicago.  ''Bedom musieć do samolotu dopiąć jakomsi skrzynecke, bo telo majom nagrod !!'' tak komentowali prowadzący festiwal, podczas rozdania nagród -  ''A jak bedom lecieć tym samolotem, to coby im tego nopiykniyjsego Jaśka nie oclyli'' (nie naliczyli cła).
 
 
Foto: Regina Korczak - Watycha/Biuro Prasowe 50.MFFZG
 
 Wraz z zespołem Slebodni w USA do Zakopanego polecieli członkowie Zarządu Głównego ZPPA - wice prezeska Zofia Bobak, skarbnik Maria Skiba i sekretarz protokołowy Maria Nowobilska - która jest mamą Jaśka - Nojśiumniejsego Górola i  Karolinki - królowej ZPPA. W tegorocznym festiwalu wzięli także udział  ''Podholanie zza wielkiej wody'',  a to są członkowie chicagowskich  zespołów:  Siumni, Wanta i Hyrni - które to zespoły były laureatami MFFZG w Zakopanem - Siumni 2016 r wytańczyli Srebrną Ciupagę, Wanta 2017 - Brązową Ciupagę i Hyrni Srebrną Ciupagę w roku 1996 . Także pięknie się pokazali -gratulacje! 
 Na ''złoty' 50 - ty Jubileuszowy Festiwal poleciało także wielu członków rodzin występujących na scenie artystów.
To było prawdziwe święto ''Górali Swiata'' w Zakopanem.
Ogromne słowa uznania dla organizatorów.
 
W tym roku  ''Slebodni'' do Chicago przywiozą wiele cennych nagród i piękne, niezapomniane wspomnienia!!
 
Jubileuszowy - 50 - Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich przeszedł już do historii.
Dla górali za ''wielką wodą'' był pełen sukcesów i wzruszeń.
 
 
Foto: Regina Korczak - Watycha/Biuro Prasowe 50.MFFZG
 
Zespół Slebodni w USA.
Zespół działa od 1994 roku. Założycielem i kierownikiem jest  Marian Bryja. Instruktorami są - Józef Waluś, Dawid Waluś, Zuzanna Sołtys.
Zespół skupia młodzież góralską pragnącą kontynuować tradycje muzyki, gwary, śpiewu i tańca, zwyczajów i obrzędów podhalańskich na amerykańskiej ziemi.
Zespół działa przy kole Groń - Leśnica i ściśle współpracuje z Zarządem Głównym Związku Podhalan w Ameryce.
 
Helena Studencka
 
Strona ZPPA.org - Wojciech Dorula