„Co słychać wśród Podhalan” od 10 sierpnia 2018 r.

Zebranie ZG ZPPA, Prezesów i Dyrektorów

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce serdecznie zaprasza na zebranie wszystkich Prezesów i Dyrektorów, które odbędzie się

w piątek 10 sierpnia 2018 r. o godzinie 7: 30 wieczorem

w siedzibie Związku Podhalan przy 4808 S. Archer Ave Chicago.

Omawiane będą sprawy związane z przygotowaniem Odpustu Podhalańskiego, który odbędzie się w niedzielę 19 sierpnia a także sprawy bieżące, związane z gospodarka w Domu Podhalan.

Prosimy wszystkich Prezesów i Dyrektorów o obecność i punktualność.

Z góralskim pozdrowieniem

Sekretarz Generalny Helena Studencka

Prezes Józef Cikowski

 

Przypomnienie przed zebraniem Dyrekcji

W dniu 13 lipca 2018 roku odbyło się zebranie Dyrekcji. W czasie zebrania DYREKCJA uchwaliła i zobowiązała każde koło ZPPA do wpłaty kwoty 200 dolarów na potrzeby ZPPA. W ostatnim tygodniu całkowicie zepsuł się frezer - ogromna zamrażarka na zapleczu Domu Podhalan. Całkowity koszt naprawy $ 4500. Bez tego działalność kuchni jest niemożliwa. Istnieje także ogromna potrzeba, renowacji krzeseł na małej sali, które są zniszczone i wyglądają bardzo nieestetycznie, co wpływa na wynajem małej sali na uroczystości. Koszt renowacji jednego krzesła wynosi 35 dolarów. Dlaczego renowacja a nie zakup nowych? To są solidne i mocne krzesła, ''oskubane'' są tylko obicia, które można wymienić i taką podjęto decyzję.

Czeki prosimy wypisać na ''Polish Highlanders'' i zostawić w biurze Domu Podhalan.

Można także wysłać pocztą na adres:

Polish Highlanders

4808 S Archer Ave

Chicago, IL  60632

lub podać osobiście któremuś z członków Zarządu Głównego.

Prosimy o uszanowanie podjętej decyzji przez Dyrekcję, która składa się z przedstawicieli wszystkich Kół zaprzysiężonych na Sejmie ZPPA.

Z poważaniem:

W imieniu prezesa Józefa Cikowskiego i Zarządu Głównego -

Helena Studencka.

 

 

Odpust Podhalański 19 sierpnia 2018 r.

Zarząd Główny Związku Podhalan w Ameryce Północne zaprasza całą Polonie, poczty sztandarowe, muzykantów, Zarządy i członków Kół ZPPA, młodzież, naszych Kapelanów, pracowników Konsulatu RP w Chicago, na coroczny Odpust Podhalański u naszej Gaździny Podhalańskiej - Matki Bożej Ludźmierskiej w Munster Indiana u Ojców Karmelitów Bosych w niedziele 19 sierpnia br. W tym roku w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości o godz. 12: 00 w południe rozpocznie się Uroczysta Msza św. za Ojczyznę.

Jak co roku będzie poświęcenie tegorocznych plonów - kwiatów, zbóż i warzyw - na Matkę Boską Zielną. Po Mszy św. zapraszamy do ''góralskiej kuchni'' na smaczny posiłek, zimne i ciepłe napoje, posiady przy muzyce.

Prezes Józef Cikowski wraz zarządem Głównym ZPPA

ZAPRASZAMY.

Koło Nr 71 Nowe Bystre i Kola Nr 55 Ratułówzapraszają na wielki piknik w niedzielę 19 sierpnia 2018r. do posiadłości Ojców Franciszkanów przy 14246 Main St w Lemont IL 60439. Msza św. o godz. 12: 00 w południe, będzie odprawiona przez Ks. Krzysztofa Matuszyka gościa z Polski proboszcza parafii Nowe Bystre

Kie juz cosik dlo dusy to tys i dlo ciała, po Mszy Sw. na polanie muzyka bedziy piykniy grała. A zeby Wom w brzuchu nie burcalo to przepyszne jedzynie bedzie na Wos cekalo.

Piyknie pytomy przydzcie ku nom bo cos Wom bedzie z dularow, bogactwa całego kie nie bedzie przy Wos gorola drugiego.

Bedzie również bogata loteria fantowa oraz mecz piłki nożnej. Nie zapominając o naszych milusińskich będą Jumpery i zabawy z nagrodami.

Zapraszają prezesi Kół: Nr 71 Nowe Bystre i Nr 55 Ratułów wraz z zarządami.

Po więcej informacji prosimy dzwonić do:

Jaski 773 732-0594 lub Władka 773 230-7380

 

Zarząd Kol Nr 43 Chochołów serdecznie zaprasza na coroczny piknik w niedziele 19 sierpnia br. Red Gate Woods, okolica 95th & Archer. Rozpoczęcie Mszą Św. polową o godz. 10: 30 rano. Kuchnia, napoje, wiele niespodzianek, bogata Loteria Fontowa

Wszystkich Chochołowianów, członków i gości - przyjaciół koła

Serdecznie Zapraszamy!!!!

 

Zarząd z prezesem Stanisławem Kruczak

 

Zarząd Koła Nr 65 Ciche Dolne Parafii Miętustwo serdecznie za na piknik w niedziele 19 sierpnia br. do Pioner Wood przy 107 i La Grange.

Msza Św. o godz. 11: 00 przed południem.  Kuchnia obficie zaopatrzona, smaczne domowe wypieki, zimne napoje oraz wiele samych przyjemności. Do tańca grał będzie zespól Siekawica oraz muzyka góralską. Bardzo bogata loteria fantowa z cennymi nagrodami. Donacja $ 25 od osoby w tym wliczone jest wyżywienie.

Serdecznie zaprasza prezes Kola Bolesław Tyrała wraz z całym zarządem   

 

Zarząd Kola Nr 30 Ciche serdecznie zaprasza członków kola wraz z rodzinami, wszystkich Cichowian, naszych przyjaciół, bratnie kola i cala Polonie na coroczny piknik " HOLDYMAS", który odbędzie się w niedzielę 26 sierpnia 2018 roku w parku "Pionier Woods" przy La Grange i 107 w Willow Springs. Msza Sw o godz. 11: 00 przed południem w intencji zmarłych, chorych i wszystkich członków kola i ich rodzin. Szczególnie zapraszamy młode małżeństwa z dziećmi, dla których przygotujemy szereg konkurencji sportowych. Zapewniamy także wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci, bogata loteria fantowa, wyśmienita kuchnia, obficie zaopatrzony bar. Doskonała zabawa przy dźwiękach kapeli góralskiej Marusarzów i zespole "Siekawica". Podczas pikniku zbierane będą donacje na pomoc dla Ochotniczej Straży Pożarnej Ciche Górne.

Cena biletu $ 25 dla dorosłych - całodzienne jedzenie.

Dzieci do lat 12 za darmo, powyżej $ 15.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 

Czesława Szymusiak - prezeska wraz z całym zarządem.

Czesława Szymusiak 708 424 6123

Anna Michniak 708 424 6399

Janina Mulica 708 942 9429

 

Kalendarz Wydarzeń w ZPPA na Rok 2018

 

16) 11 - 12 sierpnia - Pielgrzymka piesza.

17) 19 sierpnia - Odpust Podhalański.

18) 23 września - Wybór Królowej ZPPA

19) 21 Październik - Konkurs Par Tanecznych

20) 27 Październik.    - Różaniec ulicami miasta

21) 10 - 11 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę. 

 

Kalendarz Polonijny - Obchody 100 lecia Niepodległości.

Związek Podhalan w Północnej Ameryce.

   

 1. 19 Sierpień 2018 r

     Uroczysta msza św. za Ojczyznę w Munster Indiana w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej wraz z Ojcami Karmelitami.

     Po mszy św.

     '' Droga do wolności'' - program z udziałem zespołów Związku Podhalan - Szkółka Pieśni i Tańca i Siumni.  A także z udziałem uczniów ze szkoły polskiej w Munster Ind.

     ( To coroczna msza św. odpustowa, która gromadzi 2 - 3 tysiące osób)

 

 1. 10 i 11 listopada 2018 r

    XXXVI Festiwal ''Na góralską Nutę'' - w tym roku poświęcony 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

    Program przygotują wytypowane zespoły - niepodległościowy montaż słowno - muzyczny - przedstawiony w pierwszym i drugim dniu festiwalu

 

 

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Dorula

 

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia do godz. 10: 00 wieczorem.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się standardów i schematów ogłoszeń.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org w Photo Gallery, muszą w jakiś sposób dostarczyć mi osobiście zgrane na CD. Natomiast, jeśli nie będzie więcej niż 10 zdjęć można przesłać @mailem

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

Zaproszenia, artykuły i ogłoszenia polonijne:

 

INFORMACJA PRASOWA

 

Szanowni Państwo,

 

Redakcje Mediów Polonijnych,

 

Konsulat Generalny RP w Chicago uprzejmie informuje, że w poniedziałek 6.08.2018 r. o godz. 7 rano zmarł w wieku ponad stu lat kapitan Tadeusz Terlikowski, lotnik-mechanik słynnego Dywizjonu 303, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma odznaczeniami wojskowymi. Uroczystość pogrzebowa kapitana Tadeusza Terlikowskiego odbędzie się w najbliższy piątek 10 sierpnia:

 

- 9: 00 rano pożegnanie w Domu Pogrzebowym „Schielka Addison Street Funeral Home” przy ul. 7710 W Addison St, Chicago, IL 60634

 

- 9.30 msza św. pogrzebowa w kościele św. Franciszka Borgiasza (St. Francis Borgia Catholic Church) 8033 W Addison St, Chicago, IL 60634.

Złożenie ciała nastąpi na cmentarzu Maryhill, 8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

Dzień przed pogrzebem tj. w czwartek 9 sierpnia, w godz. 15:00 - 21:00 będzie miało miejsce czuwanie przy Zmarłym w ww. domu pogrzebowym

Serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie oraz wszystkim bliskim Zmarłego.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

 

Ś.P. KAPITAN TADEUSZ TERLIKOWSKI 1917-2018 

Kapitan Tadeusz Terlikowski, lotnik-mechanik słynnego Dywizjonu 303, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma odznaczeniami wojskowymi. Urodził się 17.11.1917 r. w Bacewiczach koło Bobrujska (dzisiejsza Białoruś). W latach 1937-1939 służył w 13. Eskadrze I Pułku Lotniczego na Okęciu w Warszawie i wziął udział w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku. Poprzez Rumunię i Bliski Wschód trafił do 145. Polskiego Dywizjonu w Lyonie we Francji. W wyniku zajęcia Francji przez Niemcy dostał się przez Hiszpanię i Algierię do Szkocji. Po ukończeniu rocznej szkoły mechaników w Blackpool trafił do Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii zaliczanego do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej. W Dywizjonie 303 wziął udział w Bitwie o Wielką Brytanię i następnie w inwazji na Normandię w czerwcu 1944 r. Po II wojnie światowej Tadeusz Terlikowski osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Stanach Zjednoczonych i Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

 

ZAPROSZENIE !!!

 

Go Cart w Domu Podhalan

Najnowszy GO CART do rozlosowania

Ufundowany przez Zofię i Józefa Ligasów - już w Domu Podhalan!!

Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej loterii, z której całkowity dochód przeznaczony jest na spłatę pożyczki Domu Podhalan.

Cena losu - tylko 5 dolarów.

  

Kurs na Obywatelstwo w Domu Podhalan

Szkoła Letnia w Domu Podhalan ogłasza zapisy na Kurs na obywatelstwo USA, który jest w niedziele od 10 go czerwca do 12go sierpnia, 2018.  Uczy Andrzej Mikołaj Gąsienica. Materiały do nauki są darmo. Tel. (773) 636 – 6421

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Mikołaj Gąsienica, Chicago – Hyde Park, May 7, 2018  

  

45 lecie Klub Narciarskiego Tatry

Klub Narciarski Tatry Koło Nr 47 obchodzi w tym roku 45-lecie swojej działalności.

Z okazji tak pięknego jubileuszu wydajemy Książkę Pamiątkową przedstawiającą działalność i historię klubu. Zapraszamy do współpracy Kół ZPPA, biznesów, osób prywatnych pragnących ogłosić swoje biznesy lub złożyć życzenia. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wpisanie się do Książki Pamiątkowej, złożenia życzeń i umieszczenia zdjęcia. Kontakt w sprawie pamiętnika:

Kasia Szram (815) 793-3631 lub Joanna Staszel (708) 805-9465.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Materiały przyjmowane będą do 15 sierpnia 2018 r. 

Z poważaniem Komitet Pamiętnik (Joanna Staszel i Kasia Szram)

 

W najnowszym Super Expressie;

- Nasza Góralka tygodnia Wiesława Kula - prezeska Kola Harklowa! Gratulujemy!

- Zawody rowerowe z klubem Tatry- W parku Palos Hills odbyły się zawody rowerowe zorganizowane przez koło Tatry Ski Club Nr. 47 działające przy ZPPA. Relacja w Super Expressie

- Niezapomniany piknik z kołem Szaflary w Slovenian Catholic Mission w Lemont odbył się piknik koła nr 24 Szaflary. Detale w Super Expressie.

- Z wizytą na Odpuście chicagowskiego Wydziału Podhalanek! W kościele św. Kamila w Chicago odbył się "Odpust” Wydziału Podhalanek im. Heleny Marusarzówny.

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 150
 21. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Józef Sarna $ 150
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 23. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 24. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 26. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 27. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 29. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 30. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 31. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 32. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 33. Joe Ligas $ 300
 34. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 100
 35. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100
 36. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 37. Franciszek Polak $ 100
 38. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 39. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 40. Bożenka Kowalczyk $ 100

 

Donacje na Rok 2018 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 400
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Srana $ 300
 4. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 300
 5. Koło Nr 40 Biały Dunajec Prezes Jan Król $ 300
 6. Królowa ZPPA Karolinka Nowobilska $ 300
 7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 9. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
 10. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Grzegorz Sarna $ 200
 11. Koło Nr 4 Morskie Oko Prezes Tadeusz Palac $ 200
 12. Koło Nr 38 Ludźmierz Prezeska Anna Smoter $ 200
 13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
 14. Koło Nr 65 Ciche Dolne Prezes: Bolesław Tyrała $ 150
 15. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 16. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
 17. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbaś $ 150
 18. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 19. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 20. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 21. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
 22. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
 23. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
 24. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” $ 100
 26. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 27. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
 28. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 100
 29. Koło Nr49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
 30. Koło Nr 20 Literacko – Dramatyczne Prezeska Grażyna Baran $ 50