„Co słychać wśród Podhalan” od 5 sierpnia 2018 r. Związek Podhalan w Północnej Ameryce

XV Zbójnicko Watra - Jubileuszowy piknik zespołu Góralskiego

"Siumni" w Chicago

 

Niedziela, 5 Sierpień 2018 14246 Main St., Lemont. Msza Sw przy grocie o godz. 10: 30 rano. Jak każdego roku obiecujemy:

Wyśmienita zabawę na świeżym powietrzu przy muzyce góralskiej, oraz "Watra Band" i Marski Store DJ

Różne atrakcje i konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych!

Bogata loteria fantowa dzięki uprzejmości honorowych sponsorów

Pyszne "jodło" i zimne trunki oraz wiele niespodzianek, śpiewu, tańca i niezapomnianych chwil spędzonych w gronie przyjaciół!

PIYKNIY WOS PYTOMY o wsparcie!

Proszę dzwonić do Karoliny z pytaniami: 708 745 4362 (lub pisać: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 www.siumni.com

 

"Od momentu powstania [2001] 'Siumni' na trwałe wpisali się w obraz podhalańskiej spuścizny kulturalnej w Wietrznym Mieście. Zespół występuje w licznych imprezach organizowanych przez Zarząd Główny Związku Podhalan oraz inne organizacje polonijne, miejskie, stanowe i międzynarodowe." 

Baraniak, Radio Deon

 

Zarząd Koła Nr 45 Poronin im. Zofii Gracy bardzo serdecznie i gorąco zaprasza na coroczny Piknik, wszystkich Poronian z rodzinami, przyjaciół, sympatyków, bratnie Koła, członków ZG ZPPA, całą brać góralską oraz Polonię. Uroczystości rozpoczniemy Mszą św. o godz. 12-tej w południe w niedzielę 5 sierpnia 2018 roku ,,Na Górce“ u Ojców Cystersów przy 116 Hilton Street, Willow Springs. Przygotowaliśmy wiele atrakcyjnych zabaw dla dzieci, jak również i dla dorosłych. Występ Szkółki Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA, bogata loteria fantowa, obfita i smaczna kuchnia, gdzie jednym z przysmaków będzie grochówka serwowana z kotła żołnierskiej kuchni polowej, zimne napoje, lody, piwo Żywiec, ,,Poroniańska Piknikówka”.  Zapewniamy wspaniałą zabawę z zespołem ,,SIEKAWICA’’

Po więcej informacji prosimy dzwonić;

Zofia Bobak 773 418-1262, Anna Szatkowska Fabianka 708 646- 6405

Zaprasza w imieniu Zarządu Koła prezes - Zofia Bobak.

 

Zarząd Kola Nr 40 Biały Dunajec serdecznie zaprasza wszystkich Białodunajczan, bratnie Kola ze sztandarami oraz wszystkich z całymi Rodzinami na Odpust Matki Boskiej Anielskiej, który odbędzie się w niedzielę 5 sierpnia br. w Klasztorze Ojców Karmelitów Bosych 1628 Ridge Road Munster, IN 46321

Rozpoczynamy Msza Święta o godz. 12-tej w południe, po Mszy Świętej odbędzie sie piknik. Oferujemy wyśmienite gorące dania i chłodne napoje dla starszych i młodszych, przewidywane: wyrób tradycyjnego bunca, loteria fantowa ze wspaniałymi nagrodami, dla dzieci zamek dmuchany “jumper” i inne atrakcje.

Przyjdźcie i bądźcie razem z nami w tym uroczystym dniu.

Po więcej informacji dzwonić;

Jan Król 773 592-8413,                         

Jacek Sądelski 773 430-9038.

Za zarząd Prezes Jan Król

 

Zarząd Klubu Czarny Dunajec Kola Nr 21 serdecznie zaprasza wszystkich członków kola wraz z rodzinami i wszystkich Czarnodunajczan oraz naszych przyjaciół i bratnie kola na piknik w niedziele 5 sierpnia 2018 roku do Pioneer Woods przy La Grange Rd & 107th Street w Willow Springs. Piknik rozpocznie się o godz. 11: 30 przed południem mszą świętą. Czeka na Was wiele ciekawych niespodzianek, gry sportowe, zabawy dla dzieci i dorosłych. Atrakcja będzie rozlosowanie wśród uprawnionych uczestników pikniku wielu cennych nagród. Główna nagroda to: 2 bilety do Las Vegas oraz 3 noce w Hotelu Bellagio. Fundatorami tej nagrody i dwóch telewizorów plazma są: Zofia i Józef Ligas. Wylosujemy również IPad, rower, zabawki dla dzieci i wiele innych. Nie zabraknie tez dobrej muzyki, smacznego jedzenia i napojów chłodzących.

Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy

Po więcej informacji można dzwonić do:

Marii Komorowskiej na numer 773 447-8890

do Heleny Jarosz na numer: 708-924-1571

 

Zarząd Koła Nr 35 Maruszyna im. St. Janika serdecznie zaprasza wszystkich Maruszynian, sympatyków koła, oraz brać góralską na coroczny Maruszyniański Piknik, który odbędzie się w niedzielę 5 sierpnia br. w Peace Memoriał Church przy 10300 w 131st, Palos Park, Il. Piknik rozpoczniemy Mszą św. o godz. 11: 00 przed południem, którą odprawi kapelan koła ks. Grzegorz Warmuz. Kuchnia obficie zaopatrzona, zimne piwo, napoje oraz smaczne wielosmakowe lody. Bawić się będziemy przy dźwiękach kapeli góralskiej oraz Mańcorz i Zubek Band. Gry, zabawy i skakanka dla dzieci.

Wszystkich serdecznie zapraszamy z całymi rodzinami!!!

Po więcej informacji proszę dzwonić: Piotr Pawlikowski: (773) 251-8277

Anna Bartoszek: (708) 336-9281, Tadeusz Zubek: (773) 837-3700

Zarząd Koła Nr 35 Maruszyna wraz z prezesem Piotrem Pawlikowskim.

Odpust Podhalański 19 sierpnia 2018 r.

Zarząd Główny Związku Podhalan w Ameryce Północne zaprasza całą Polonie, poczty sztandarowe, muzykantów, Zarządy i członków kół ZPPA, młodzież, naszych Kapelanów, pracowników Konsulatu RP w Chicago, na coroczny Odpust Podhalański u naszej Gaździny Podhalańskiej - Matki Bożej Ludźmierskiej w Munster Indiana u Ojców Karmelitów Bosych w niedziele 19 sierpnia 2018 r. W tym roku w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości o godz. 12: 00 w południe rozpocznie się Uroczysta Msza św. za Ojczyznę.

Jak co roku będzie poświęcenie tegorocznych plonów - kwiatów, zbóż i warzyw - na Matkę Boską Zielną. Po Mszy św. zapraszamy do ''góralskiej kuchni'' na smaczny posiłek, zimne i ciepłe napoje, posiady przy muzyce.

Prezes Józef Cikowski wraz zarządem Głównym ZPPA

ZAPRASZAMY.

 

Zarząd Kol Nr 43 Chochołów serdecznie zaprasza na coroczny piknik w niedziele 19 sierpnia br. Red Gate Woods, okolica 95th & Archer. Rozpoczęcie Mszą Św. polową o godz. 10: 30 rano. Kuchnia, napoje, wiele niespodzianek, bogata Loteria Fontowa

Wszystkich Chochołowianów, członków i gości - przyjaciół koła

Serdecznie Zapraszamy!!!!

Zarząd z prezesem Stanisławem Kruczak

 

Kalendarz Wydarzeń w ZPPA na Rok 2018

 

16) 11 - 12 sierpnia - Pielgrzymka piesza.

17) 19 sierpnia - Odpust Podhalański.

18) 23 września - Wybór Królowej ZPPA

19) 21 Październik - Konkurs Par Tanecznych

20) 27 Październik.    - Różaniec ulicami miasta

21) 10 - 11 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę. 

 

Kalendarz Polonijny - Obchody 100 lecia Niepodległości.

Związek Podhalan w Północnej Ameryce.

   

 1. 19 Sierpień 2018 r

     Uroczysta msza św. za Ojczyznę w Munster Indiana w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej wraz z Ojcami Karmelitami.

     Po mszy św.

     '' Droga do wolności'' - program z udziałem zespołów Związku Podhalan - Szkółka Pieśni i Tańca i Siumni.  A także z udziałem uczniów ze szkoły polskiej w Munster Ind.

     ( To coroczna msza św. odpustowa, która gromadzi 2 - 3 tysiące osób)

 

 1. 10 i 11 listopada 2018 r

    XXXVI Festiwal ''Na góralską Nutę'' - w tym roku poświęcony 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

    Program przygotują wytypowane zespoły - niepodległościowy montaż słowno - muzyczny - przedstawiony w pierwszym i drugim dniu festiwalu

 

 

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Dorula

 

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia do godz. 10: 00 wieczorem.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się standardów i schematów ogłoszeń.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org w Photo Gallery, muszą w jakiś sposób dostarczyć mi osobiście zgrane na CD. Natomiast, jeśli nie będzie więcej niż 10 zdjęć można przesłać @mailem

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

Zaproszenia, artykuły i ogłoszenia polonijne:

ZAPROSZENIE !!!

Dyrekcja Ośrodka Młodzieżowego YCA / PNA Camp w Yorkville/ Plano IL. serdecznie zaprasza Polonię do wzięcia udziału w HARVEST FEST oraz w tradycyjnej Dożynkowej Mszy Świętej, która organizuje w Niedzielę 5-go Sierpnia 2018 o godzinie 12: 00 w południe. Gościnnie wystąpią “Zespół Wiyrchy i Kapela Góralska, oraz Doborowa Orkiestra Chicago”. Po mszy wspólne piknikowanie, do dyspozycji gości polska kuchnia, bar, boiska sportowe, plac zabaw, basen.

Wstęp wolny, bezpłatny wjazd i parking.

Edward Mika - Prezes YCA / PNA Camp

 

Pożegnał się z tym światem śp. Stanisław Pawlikowski przydomek (Sakroś) 23 lipca 2018r przeżywszy 70 lat. Członek koła Małe Ciche.

 Pochowany na cmentarzu Zmartwychwstania w Justice.

 Rodzina serdecznie dziękuje ludziom, księżom, muzyce góralskiej i powozom konnym, oraz Kołu Małe Ciche, którzy w bolesnych chwilach byli z nami, uczestniczyli w pożegnaniu w domu pogrzebowym, w Mszy św., i w ceremonii pogrzebowej. Rodzina dziękuje: żona Maria z synem z rodziną.

Bóg Wam Zapłać Wszystkim. 

Wieczne odpoczywanie racz mu dać panie…

Niech odpoczywa w pokoju wiecznym Amen.

 

Go Cart w Domu Podhalan

Najnowszy GO CART do rozlosowania

Ufundowany przez Zofię i Józefa Ligasów - już w Domu Podhalan!!

Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej loterii, z której całkowity dochód przeznaczony jest na spłatę pożyczki Domu Podhalan.

Cena losu - tylko 5 dolarów.

  

Kurs na Obywatelstwo w Domu Podhalan

Szkoła Letnia w Domu Podhalan ogłasza zapisy na Kurs na obywatelstwo USA, który jest w niedziele od 10 go czerwca do 12go sierpnia, 2018.  Uczy Andrzej Mikołaj Gąsienica. Materiały do nauki są darmo. Tel. (773) 636 – 6421

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Mikołaj Gąsienica, Chicago – Hyde Park, May 7, 2018  

 

45 lecie Klub Narciarskiego Tatry

Klub Narciarski Tatry Koło Nr 47 obchodzi w tym roku 45-lecie swojej działalności.

Z okazji tak pięknego jubileuszu wydajemy Książkę Pamiątkową przedstawiającą działalność i historię klubu. Zapraszamy do współpracy Kół ZPPA, biznesów, osób prywatnych pragnących ogłosić swoje biznesy lub złożyć życzenia. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wpisanie się do Książki Pamiątkowej, złożenia życzeń i umieszczenia zdjęcia. Kontakt w sprawie pamiętnika:

Kasia Szram (815) 793-3631 lub Joanna Staszel (708) 805-9465.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Materiały przyjmowane będą do 15 sierpnia 2018 r. 

Z poważaniem Komitet Pamiętnik (Joanna Staszel i Kasia Szram)

 

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 150
 21. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Józef Sarna $ 150
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 23. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 24. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 26. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 27. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 29. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 30. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 31. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 32. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 33. Joe Ligas $ 300
 34. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 100
 35. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100
 36. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 37. Franciszek Polak $ 100
 38. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 39. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 40. Bożenka Kowalczyk $ 100

 

Donacje na Rok 2018 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 400
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Srana $ 300
 4. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 300
 5. Koło Nr 40 Biały Dunajec Prezes Jan Król $ 300
 6. Królowa ZPPA Karolinka Nowobilska $ 300
 7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 9. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
 10. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Grzegorz Sarna $ 200
 11. Koło Nr 4 Morskie Oko Prezes Tadeusz Palac $ 200
 12. Koło Nr 38 Ludźmierz Prezes  Tadeusz Borzecki $ 200
 13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
 14. Koło Nr 65 Ciche Dolne Prezes: Bolesław Tyrała $ 150
 15. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 16. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
 17. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbaś $ 150
 18. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 19. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 20. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 21. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
 22. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
 23. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
 24. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” $ 100
 26. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 27. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
 28. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 100
 29. Koło Nr49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
 30. Koło Nr 20 Literacko – Dramatyczne Prezeska Grażyna Baran $ 50