Jubileusz 15 lecia powstania kola Nr 79 im Matki Boskiej Ludźmierskiej na Florydzie.

W dniu 10 tego lutego 2018 r Polskie Centrum im Jana Pawła II w Clearwater, zgromadziło ponad 500 osób - członków i sympatyków kola, gości honorowych z różnych stron Ameryki a nawet Polski. W serdecznej atmosferze zgromadzeni świętowali Jubileusz powstania Kola Nr 79 Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Uroczystość rozpoczęła się modlitwą, którą poprowadził O Jacek Palica - kapelan Zarządu Głównego ZPPA a także kapelan kola na Florydzie, razem z prezesem kola Tadeuszem Cyrwusem. Pogoda na zewnątrz a także na sali, była cudowna - pełna ciepła, słońca i radości.

Witając gości prowadzący - Angie Toczek i Tadeusz Cyrwus, podkreślili, że czują się zaszczyceni tym, że na Jubileusz przylecieli członkowie Zarządu Głównego z Chicago w tak mocnym składzie, na czele z prezesem Jozefem Cikowskim. Byli także sekretarz generalny Helena Studencka, wice prezeska Zofia Bobak Ustupska, skarbnik Maria Skiba i kapelan O Jacek Palica.

Prezes J. Cikowski w swoim przemówieniu podkreślił ogromne zasługi florydzkich górali w krzewieniu tradycji podhalańskich na amerykańskiej ziemi. Członkom kola życzył jeszcze wieku lat działalności, wielu wspaniałych przedstawień i uroczystości. W dowód uznania na ręce prezesa Tadeusza Cyrwusa i wice prezeski Angie Toczek, prezes ZPPA Józef Cikowski wręczył okolicznościowy Dyplom. Za całokształt pracy na rzecz Kola Nr 79 Zarząd Główny ZPPA uhonorował także Edwarda Kenig - kierownika i instruktora dziecięcego zespołu Parzenice i grupy teatralnej działającej przy kole.

 Wśród zaproszonych gości była także delegacja z Arizony z prezesem Janem Gacekiem, Stanisława i Stanisław Żołnierczykowie i Zofia Żołnierczyk z małżonkiem. Prezes J. Gacek tradycyjnie swoje gratulacje przekazał wierszem:

 " Jese roz syćkiego dobrego, scynścio, zdrowio i słodycy, tego wom ciepło Arizona zycy. Żeby wom się wiedło dobrze i darzyło, coby w całym kole zawse dobrze było.  Ino pod tym krzyżem, ino pod tym znakiem, Polska jest Polskom a Polak Polakiem".

W imieniu przedstawicieli Wojska Polskiego, gratulacje złożył obecny na bankiecie pułkownik Andrzej Trzaska. Gratulacje i błogosławieństwo na dalsze lata działalności przekazał ks Andrzej Gorczyca z kościoła w St. Petersburg. Na jubileuszu obecni byli także przedstawiciele polonijnych organizacji działających na Florydzie. Prezes klubu Polonia Krystyna Hip, dyrektorzy polskich szkol Irena Bogusiewicz i Elzbieta Leśniak, a także cale grono sympatyków i przyjaciół, których górale na Florydzie maja bardzo wielu.

Z gratulacjami na bankiet przybyli także przedstawiciele kola Stowarzyszenie Podhalan z New Jersey, Kola Nr 22 Maniowy z Chicago z prezeska Maria Sieczka na czele. Byli także Andrzej Opacian z małżonką, którzy reprezentowali klub TOPR działający w Chicago. Były gratulacje, upominki i tradycyjne, radosne " Życzymy, życzymy......i zdrowia i szczęścia i błogosławieństwa przez ręce Maryi".

Całość wspaniała muzyka góralska, oprawili muzykanci, którzy specjalnie na ten piękny Jubileusz przylecieli z Chicago.

A w tym roku aktorzy - amatorzy, przygotowali humorystyczny program pt " Góralski strach przed bieda - huragan”, który opracował i przygotował Edward Kenig. Aktorzy program przedstawili z ogromnym humorem, ku radości zgromadzonych na sali widzów.  Na zakończenie zatańczyły dzieci i młodzież z zespołu Parzenice.

 

Po oficjalnym programie i wspaniałym posiłku, przygotowanym przez Zarząd i Członków Kola Nr 79 na Florydzie, rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.

Do tańca gał zespół "Sweat Harmony". Miłym akcentem wieczoru, było wykonanie piosenki Elvisa Presleya przez prezesa Józefa Cikowskiego - które spotkało się z ogromnym aplauzem.

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce z prezesem Jozefem Cikowskim składa serdeczne GRATULACJE wraz z życzeniami -

Jeszcze wielu pięknych Jubileuszy!!!!

Szczęść Boże.

Obchody Jubileuszowe zakończyły się w niedziele 11 lutego podczas uroczystej mszy świętej, w Polskiej Misji w St. Petersburg, którą celebrował O Jacek Palica - kapelan ZPPA. Na wspólnej modlitwie spotkali się wszyscy zaproszeni goście i gospodarze - czyli Górale prowadzący swoją działalność na słonecznej Florydzie.

Dziękujemy.

Helena Studencka - Sekretarz Generalny ZPPA