Opłatek ZG ZPPA 2018

Hej kolęda, kolęda....

 W sobotę 6 stycznia chicagowscy Górale spotkali się w Domu Podhalan na swoim uroczystym, tradycyjnym opłatku, aby wspólnie kolędować i złożyć sobie wzajemnie życzenia.

 Uroczystość jak zwykle rozpoczęła się  wejściem Zarządu Głównego i gości honorowych z gwiazdą i kapelą góralską.

'''Wśród nocnej ciszy'' - zaintonował prezes Józef Cikowski a cała sala zawtórowała. 

-, ‘‘Jako prezes Związku Podhalan chciałem was wszystkich serdecznie powitać, w naszej góralskiej chałpie, na naszym wspólnym kolędowaniu.

To piękna tradycja dzielenia się opłatkiem i składania życzeń, To okres radości i wzajemnej życzliwości.

Żegnając minione miesiące i stary rok,

 pełni nadziei spoglądamy w przyszłość.

Na ten Nowy Rok chciałem wam złożyć najlepsze życzenia

Życzę przede wszystkim zdrowia, radości na każdy dzień, zgody i miłości w waszych rodzinach.

Dobrej współpracy w naszej związkowej organizacji, aby ta współpraca przynosiła sukcesy dla dobra przyszłych pokoleń. Życzę także wspaniałej współpracy z naszymi bratnimi organizacjami polonijnymi. 

Ten 2018 rok, który rozpoczęliśmy, jest rokiem obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. A także 40 lecie wyboru Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji Polonia amerykańska będzie organizować wiele wspaniałych imprez i uroczystości. My, jako Związek Podhalan będziemy także czynnie uczestniczyć w tych obchodach.

Jeszcze raz składam najlepsze życzenia.

Zyczę także miłego wieczoru, smacznego obiadu i dobrej zabawy'' - zakończył prezes Cikowski.

Wice prezes do spraw gospodarczych Stanisław Sarna suto ''podsuł'' owsem po wszystkich zebranych '' Na scynście, na zdrowie!!!! Coby się Wom darzyło, mnożyło!!!’’

 A ponieważ 6 styczeń to święto Trzech Króli nie zabrakło kolędy ''Mędrcy świata monarchowie'' a także wielu innych kolęd.

Następnie głos zabrała Helena Studencka, która całość poprowadziła.

A rozpoczęła wierszem Fr. Lojasa- Kośli:

     '' Z niebiańskiej idom dziedziny

        w odzionku góralskim Chłopcuś

        od razu ś Nim święty Józef

        i święto idzie Matuś.

                Dziecię pokój niesie

                Matusia przygarście Dobroci,

                syćka Im ludzie kolędom

                powychodzili naprociw.

                       Kozdy Ich wzion za swoich

                       przygarnon z wielkom radościom

                       bo ONI -znacy - MIŁOSC

                       Są Milości miłością.''

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas ogromnej radości i wzajemnej życzliwości, ale to też czas, kiedy myśli nasze uciekają do tych którzy już odeszli, bo wtedy ich nieobecność najbardziej boli. To dla nich zostawiamy puste miejsce przy stole. '' Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat, żeby zająć wśród nas, puste miejsce przy stole''....jak w kolędzie dla nieobecnych.

 Po tej refleksji, prowadząca powitała wszystkich zgromadzonych, a w szczególności:

 Jego ekscelencję biskupa Andrzeja Wypych, kapelana ZPPA  O Jacka Palica,wice kapelanów, konsula RP Piotra Semeniuka z małżonką i córką,

przedstawicieli  Kongresu Polonii Amerykańskiej  z prezesem Mirosławem Nidzińskim, przedstawicieli PSFUC  z dyrektorem wykonawczym Bogdanem Chmielewskim, Iwoną Podolak, Leonem Fuksem i Edwardem Pierwoła którzy przybyli do nas z Nowego Jorku a także obecnych przedstawicieli lokalnych oddziałów PSFCU, Związek Klubów Polskich z prezesem Janem Kopeć i Zarządem,  Związek  Slązaków z prezesem Józefem Więcek, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich reprezentowały  - Anna Pałasz, Helena Sołtys  Bożena Buniowska, PNA reprezentowały pani Magdalena Solarz i Stanisława Rawicka,  major miasteczka Justice Krzysztof Wąsowicz - góral z Białki Tatrz. a także wielki sponsor ZPPA Joe Ligas z małżonką.

Wspólnie z Zarządem Głównym kolędowali także królowa Karolina Nowobilska, zbójnik roku Krystian Nowak, kandydatka na królową Elżbieta Stękała.

Zaszczyciła nas także swoją obecnością królowa Parady Trzeciego Maja 2017 - Julia Szumny.

Serdecznie witaliśmy także wszystkich prezesów i członków kół ZPPA tak licznie zgromadzonych, z honorowym prezesem ZPPA Józefem Gilem.

Po powitaniu, okolicznościowe życzenia złożyli goście honorowi. Na podsumowanie, głos zabrał ks biskup Andrzej Wypych. W swoim krótkim przemówieniu nawiązał do znaczenia tradycji bożonarodzeniowych tak pieczołowicie pielęgnowanych przez Górali w Chicago. Poświęcił także opłatki, którymi wszyscy się połamali, składając sobie wzajemnie życzenia.

 Przepiękne jasełka przedstawiły dzieci ze Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzi Głównym ZPPA z kierowniczką Bożeną Mąka, w otoczeniu prześlicznych Aniołków i owieczek. Zaś swoimi przepięknymi głosami, uradowali nas członkowie Zespołu Reprezentacyjnego ''Siumni'' pod kierownictwem Karoliny Walkosz Strzelec, którzy wykonali najpiękniejsze góralskie kolędy, przy akompaniamencie kapeli góralskiej pod batutą Jan Różałowskiego w składzie - Bronisław Michalik, Łukasz Gawron, Kazimierz Frączek, Małgorzata Marusarz, Sylwia Kozielec.

Przedstawiciele mediów polonijnych to: Andrzej Baraniak radio Deon, Andrzej Brach, radio ZPPA, Edward i Małgorzata Helegda.

Po oficjalnych uroczystościach wszyscy spożyli wspaniały posiłek, przygotowany przez załogę Domu Podhalan.

Po posiłku rozpoczęła się zabawa karnawałowa z zespołem ''Mańcorz - Zubek band'' która trwała do późnych godzin nocnych.

W trakcie zabawy odbyło się losowanie kolejnego skutera, ufundowanego przez Zofię i Józefa Ligas. Dochód z loterii przeznaczony jest w całości na spłatę pożyczki Domu Podhalan.

 

''Podłaźnik zagościł życzeniem:

  pokoju, pojednania, urodzaju.

I wypełnila się noc , święta noc

radosnym okrzykiem Nowonarodzonego.......  na sałasie''

 

Dziękując wszystkim za wspólne kolędowanie, życzę szczęśliwego Nowego Roku !!

 Helena Studencka

 

Sponsorami tegorocznej uroczystości opłatkowej byli:

Członkowie Zarządu Głównego:

Józef Cikowski, Maria Skiba, Maria Nowobilska, Helena Studencka, Zofia Bobak Ustupska, Zdzisław Dorula, Stanisław Sarna, którzy przygotowali smakołyki pod ''góralski daszek'',

 a także: bacówka braci Sarna - Stanisław i Grzegorz Sarna, Maria Rafacz, Montrose Deli, Shop and Save Market i Olimpia Bakery.

Dziękujemy.