Zebranie Dyrekcji i Prezesów w miesiącu lutym odbędzie się w piątek

1 lutego 2019 roku.

W Domu Podhalan 4808 s Archer o godz. 7.30 wieczorem.

Termin zebrania został przełożony ze względu na ważne sprawy

zawodowe i osobiste członków Zarządu Głównego.

(między innymi wyjazd do Arizony na Jubileusz Koła)

Bardzo prosimy i liczne i punktualne przybycie.

Omawiane będą bardzo ważne sprawy dotyczące działalności ZPPA

i przygotowania do Jubileuszu 90-lecia ZPPA.

Z poważaniem

Helena Studencka - Sekretarz Generalny

 

Zarząd Koła Nr. 72 Ochotnica zaprasza wszystkich członków wraz z rodzinami, jak również sympatyków koła i ich znajomych na „Opłatek” świąteczny w sobotę 2 lutego 2019 r. do Domu Podhalan na godz. 6: 30 wieczorem. Do tańca przygrywać będzie Mańcorz & Zubek Band, wystąpi również zespół góralski „Juhasi”. Cena biletu dla dorosłych $ 65 od osoby (obiad i bar wliczony). $20 dla dzieci w wieku 6-12 lat. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 20-go stycznia 2019r.

Kontakt: Jan (773) 247-8755, Tadek (847) 436-8666, Stan (773) 454-7030

Za zarząd klubu sekretarz: Marian Błachut

Zarząd Koła Nr. 2 Nowy Targ im. Władysława Orkana serdecznie zaprasza na Opłatek i Zabawę Serduszkową w sobotę 9 lutego 2019 r. do Restauracji Janosik przy 9126 S. Roberts Rd. Hickory Hills. Zapraszamy wszystkich członków wraz z rodzinami oraz sympatyków naszego Kola. Cena biletu 65 $ od osoby.  W cenie wliczone są: zakąski, otwarty bar i smaczna kolacja. Oprawa muzyczna DJ Leszek.

Po rezerwację prosimy dzwonić pod numer: 708 362-9291 Anna Komperda,

lub 708 560-5899 Danusia Tętnowska

Anna Komperda Prezeska Koła Nr. 2 Nowy Targ im. Władysława Orkana

 

Walentynki z Kołem Nr. 40 Biały Dunajec

Zarząd Koła Nr. 40 Biały Dunajec serdecznie zaprasza wszystkich członków Koła, Białodunajczan, bratnie Koła oraz sympatyków na zabawę serduszkowo-karnawałowa, która odbędzie się w sobotę 9 lutego 2019 r. w "Paradise Elegant Banquets" przy 9220 s Harlem Ave. Bridgeview. Rozpoczynamy o 7: 00 wieczór. Do tańca przygrywał będzie zespół "Mańcorz & Zubek Band". Bilety tylko $55 od osoby, w cenę biletu wchodzi smaczny obiad, góralskie przekąski, słodki stół oraz butelka wódki na stole. Czeka na was wiele atrakcji między innymi: loteria fantowa, wybór królowej kwiatów itp. Po rezerwacje prosimy dzwonić Jan 773-592-8413 oraz Małgorzata 847-877-5716 Zapewniamy świetną zabawę i mile spędzony wieczór.

Prezes Jan Król wraz z zarządem.

 

Serdecznie zapraszamy na zebranie sprawozdawczo - wyborcze Koła Nr 34 Zakopane, które odbędzie się w sobotę 9 lutego godz. 5: 00 po południu w Domu Podhalan.

Nowi członkowie bardzo mile widziani! W programie przewidziany jest pyszny, darmowy poczęstunek. Gulasz, bigos, kanapki, wódeczka zakopiańska!

Zarząd Koła Nr 37 Gron Leśnica serdecznie zaprasza na zebranie sprawozdawczo - wyborcze w niedzielę 10 lutego 2019 roku o godz. 2: 00 po południu do Domu Podhalan

Zapraszamy wszystkich członków, ale także osoby, które chciałyby wstąpić w szeregi Koła Groń - Leśnica.

Prezes Wiesław Wilczek wraz z całym Zarządem Koła

 

Klub Parafii Maniowy Koło Nr 22 serdecznie zaprasza wszystkich członków, Maniowianów oraz przyjaciół na zabawę Serduszkową, która odbędzie się w sobotę16 lutego 2019 o godz.7: 00 wieczorem w Szarotce przy 8100 South Roberts Rd. Do tańca będzie grał DJ Marek.  Bilety $50 od osoby w cenie obiad słodki stół i butelka wódki na stół. Prosimy dzwonić po rezerwacje: Maria Sieczka 708 408-4518, Robert Maj 708-253-8890, Basia Gębala 773-497-5566.

Zapraszają Maria Sieczka wraz z całym zarządem.

 

Zabawa karnawałowa Parafii św. Kamila

Ojciec Wacław Lech, proboszcz wraz ze wspólnotą parafialną świętego Kamila w Chicago zapraszają serdecznie wszystkich parafian, wszystkich przyjaciół parafii oraz wszystkich chętnych chicagowskiej Polonii na parafialną zabawę karnawałowo-walentynkowa, organizowaną w sobotę 16 lutego b.r. Zabawa organizowana jest przez Klub Marszałków oraz panie ze służby liturgicznej. Zabawa w sali parafialnej rozpocznie się o godzinie 6: 30 wieczorem. Bilety w cenie 20 dolarów można nabywać po Mszach świętych w zakrystii, oraz na plebanii lub przy wejściu na salę. Można też dokonać rezerwacji telefonicznie na numer: 773-767-8183.  W cenie biletu wliczona jest pełna kolacja oraz zabawa taneczna. Muzyka: zespół „Felicitas Band”.

   Parafia św. Kamila znajduje się na południowej stronie miasta, przy skrzyżowaniu ulic 55-tej i Lockwood, w bezpośrednim sąsiedztwie

z lotniskiem Midway.

Wszyscy będą mile widziani! Wacław Lech, OCD Proboszcz

 

III Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej.

Zwracam się z uprzejmą prośba o uczestnictwo w organizowanym przez ZPPA Konkursie Poezji i Gawędy Góralskiej. To święto naszej podhalańskiej gwary, która jest jednym z ważnych i nieodłącznych elementów naszych podhalańskich tradycji.

Przewidujemy bardzo atrakcyjne nagrody dla zwycięzców.

Konkurs odbędzie się w niedziele 10 marca 2019 roku o godz. 3: 00 po południu w Domu Podhalan. Wiersz lub gawęda obowiązkowo w gwarze regionalnej - zapraszamy do udziału także Pieniny, Orawę, Spisz. ( Czas recytacji 5 - 7 minut)

Jury oceniać będzie także strój, dobór treści i ogólną postawę.

Tematyka dowolna.

Uczestnicy oceniani będą przez jury, w trzech kategoriach:

 1. Dzieci do lat 12 stu
 2. Młodzież od 13 - 19 lat
 3. Dorośli od 20 wzwyż.

 Przewodniczący jury Marian Bryja.

Zgłoszenia proszę nadsyłać na adres email:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub telefonicznie 708-745-2883

Serdecznie zapraszam.

Z poważaniem Helena Studencka.

 

KALENDARZ IMPREZ ZPPA 2019 r.

 

2 Marzec - Posiady zbójnickie

2 Marzec - Pułaski Day

3 Marzec - Komitet Edukacji - rozdanie stypendiów.

10 Marzec - Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej

17 Marzec - Józefinki Muzykanckie

24 Marzec - Dzień Skupienia dla ZPPA

7 Kwiecień - Wybór Zbójnika.

12 Kwiecień - 79 rocznica Katynia i 9 rocznica Smoleńska · (zebranie Dyrekcji)

27 Kwiecień - Bal Królowej

28 Kwiecień - Msza Podhalańska - święconka.

4 Maja - Parada 3 Maja

26 Maja - Recital poetycki św. Jan Paweł II - majówka.

30 Czerwiec - Piknik Związku Podhalan

10 - 11 Sierpnia - Pielgrzymka piesza.

18 Sierpnia - Odpust Podhalański.
22 Września - Wybór Królowej ZPPA

20 Październik - Konkurs Par Tanecznych

9 - 10 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę.

23- Listopad 90-Lecie powstania Związku Podhalan w Północnej Ameryce

8 grudzień – Festiwal „Tradycja, na co dzień”

 

 

 

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Dorula

 

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia do godz. 10: 00 wieczorem.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się schematów ogłoszeń, aby nadawały się do publikacji.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org w Photo Gallery, mogą dostarczyć mi osobiście zgrane na CD lub przesłać na:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

Komunikaty:

Zespół "Mali Szaflarzanie" zapraszają na próby nauki tańca i śpiewu góralskiego w każdy poniedziałek od godz. 7: 00 do 9: 00 wieczorem w sali przy kościele św. Alberta w Burbank. Instruktorem jest Stanisław Gawlak-Kubior.  Po informacje prosimy dzwonić: (773) 576-4650 Zapraszamy!!!

 

„Minione Wydarzenia”

Redagują: Sekr. Gen. ZPPA Helena Studencika i Korespondent ZPPA Wojciech Dorula

i inni:

Podziękowanie od Koła 45 Poronin

W dniu 12-go stycznia 2019 roku odbył się uroczysty Opłatek Koła 45 Poronin im. Zofii Gracy w Paradise Elegant Banquets 9220 S. Harlem w Bridgeview. Bogaty program rozpoczęto śpiewaniem staropolskich kolęd i pastorałek przy akompaniamencie muzyki góralskiej w składzie: Wojciech Bałek, Jan Polak, Tomasz Lassak. Prezes Koła Zofia Bobak serdecznie powitała przybyłych gości na tradycyjną uroczystość opłatkową: Zarząd i Członków Koła Poronin, O. Jacka Palice kapela Związku Podhalan w Północnej Ameryce, ZG ZPPA: prezesa Józefa Cikowskiego, wiceprezesa d/s kultury Zdzisława Dorulę, skarbnika Marię Skibę, byłego prezesa Koła Poronin i korespondenta ZPPA Wojciecha Dorulę, Królową ZPPA Dorotę Mniszak, Zbójnika ZPPA Daniela Garbacza, sympatyków Koła Poronin, oraz prezesów i przedstawicieli bratnich Kół. Wzruszające płynące z głębi serca, noworoczne życzenia do przybyłych złożyła prezes Zofia Bobak. Wice prezes Koła Poronin dr Bronisław Orawiec zgodnie z tradycyjnym góralskim zwyczajem, siejąc owsem wygłosił starą góralską orację. Odczytano życzenia, które nadesłali z Polski; Prezes Związku Podhalan w Polsce Oddział Suche, kierownik zespołu Harnasi z Suchego Stanisław Staszel-Landzionka i kierownik artystyczny mgr Józef Staszel, Honorowy członek Koła Poronin Franciszek Łojas Kośla, były korespondent ZPPA, Honorowy Członek Koła Poronin mgr Jan Skupień. Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku złożył oraz udzielił błogosławieństwa Bożego jak również poświęcił opłatki Kapelan ZPPA O. Jacek Palica. Opłatek został ubogacony pokazem Jasełek w wykonaniu zespołu ‘’Wiyrchy’ ’działający przy Kole Bustryk. Z rąk prezes Zofii Bobak i wice prezesa dr Bronisława Orawca dyplomy oraz nagrody przyznane przez Zarząd Koła 45 Poronin za dobre wyniki w nauce otrzymały uczennice: Karolina Kamińska i Gabriela Chmiel. Do kolędujących dołączył wice kapelan Koła Poronin ks Sławomir Kurc ze szczerymi, pełnymi głębokich myśli życzeniami. Jubilatom złożono serdeczne życzenia i odśpiewano tradycyjne ,,Sto lat”. Święty Mikołaj obdarzył naszych milusińskich licznymi, atrakcyjnymi podarunkami świątecznymi.  Prezeska wraz z Zarządem serdecznie dziękują wszystkim przybyłym na Opłatek za wspaniałe uczczenie godnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwe rozpoczęcie Nowego Roku 2019, hojnym darczyńcom, wspaniałej muzyce góralskiej, zespołowi ,,Cajmery’’, radiu ZPPA-anonser Helena Studencka, mediom polonijnym: radio Deon Andrzej Baraniak, sponsorom: Casey Kopeć, Anna i Jerzy Szatkowski, Maria i Stanisław Chmiel, Halina i Jan Macura, Anna Skupień, Tomasz Lassak, Dorota Lasak, Helena i Andrzej Buńda, Maria i Jan Marusarz, Beata i Władysław Galica, Maria i Małgorzata Łazarczyk, Zofia Bobak, Aniela i Andrzej Świder, Małgorzata i Jan Polak, Maria Gocał, Zofia i Władysław Haza, Halina i Robert Stasik, Koło Zakopane prezes Janina Urbas. Uroczystość upłynęła w niezwykle przyjaznej i rodzinnej atmosferze.

Prezes Zofia Ustupska Bobak

 

Koło Nr. 25 parafii Harklowa składa jak najserdeczniejsze podziękowania wszystkim za udział w naszym spotkaniu opłatkowym, które miało miejsce w dniu 19 stycznia 2019 roku w gościnnych progach The Mayfield Banquet. W pierwszej kolejności serdeczne Bóg Zapłać O. Franciszkowi Czaicki Przeorowi Ojców Karmelitów Bosych w Munster Indiana za przybycie, poświęcenie opłatków i modlitwę. Zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele Zarządu Głównego Wice-Prezes do spraw gospodarczych Stanisław Sarna, Marszałek Tomasz Radecki, Królowa ZPPA Dorota Mniszak. Wice- Prezes podziękował za współpracę z naszym kołem i wszyscy przekazali nam noworoczne życzenia.

 Moc podziękowań dla przedstawicieli bratnich Kół: Koło nr. 66 Dębno Podhalańskie, Koło nr. 51 Ostrowsko, Koło nr.61 Łopuszna, Koło nr. 64 Czarna Góra, Koło Nr.49 Kluszkowce, Wydział Podhalanek.

Dzieciom ze Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym ZPPA za piękny występ ich rodzicom, instruktorom, kapeli góralskiej a szczególnie kierowniczce Bożenie Mąka za ogromny wkład pracy i poświęcenia. Pani Bożenie od Koła Harklowa i wszystkich zebranych życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Gorące słowa podziękowania należą się Honorowemu Prezesowi ZPPA i współzałożycielowi naszego Koła Józefowi Gil z Małżonką, naszym gościom, członkom z rodzinami, przyjaciołom, parafianom, że zechcieli ten wieczór spędzić z nami. Panu Józefowi Gil jeszcze raz całe Koło składa moc najserdeczniejszych życzeń z okazji 80-tych Urodzin. Wszystkich gości bawił D.J. Matthew Chicago.

 Nasi sponsorzy to: Bartłomiej Rypel projekt i druk zaproszeń, różne przekąski i słodki stół przygotowali: Elzbieta i Marian Truty, Halina i Szczepan Tomecki, Małgorzata i Paweł Bafia, Anna Szlembarska, Elżbieta i Jacek Szlembarski, Anna i Jan Zajączkowski, Agnieszka Gil, Małgorzata i Jan Szlembarski, Małgorzata i Eugeniusz Rypel, Janina i Albin Zawada, Joanna i Stanisław Rajski, Stanisława Kułach, Władysława i Grzegorz Waksmundzki, Irena i Mirek Zajączkowski, Stanisława i Edward Bryk, Katarzyna Szlembarska, Beata i Marian Kojda, Maja i Marek Waksmundzki, Elżbieta i Andrzej Solana, Alexander Kula, Wiesława i Józef Kula.  Donacje pieniężne to: Grażyna i Ryszard Pawlikowski, Jakub Bartyczak, Karolina i Damian Klinowski, Dorota Kruszewski, Krystyna i Jacek Filas, Małgorzata i Franciszek Szlembarski. Eugeniuszowi Rypel za piękne zdjęcia stokrotne dzięki. Tak w imieniu własnym jak i całego naszego zarządu jeszcze raz składam wszystkim bez wyjątku wielkie Bóg Zapłać. 

Z poważaniem prezes koła Wiesława Kula.

 

Podziękowanie od zarządu Koła Nr 67 Pieniążkowice

Dnia 12-tego stycznia 2019 roku odbył się Opłatek koła, na którym zaszczycili nas goście Pieniążkowianie, z Odrowąża, z Czarnego Dunajca, z Orawy oraz parafianie z kościoła św. Jana Ewangelisty w Streamwood na czele z diakonem Józefem Mika z żoną, któremu dziękujemy za modlitwę i za poświęcenie opłatków. Również swoją obecnością zaszczycili nasz opłatek goście z innych stron Polski. Po odśpiewaniu kolęd i łamaniem się opłatkami przywędrowali do nas kolędnicy ze szkółki TATRA pod nadzorem Marka Ogórka, za piękne Jasełka dziękujemy im bardzo, bo w tej szkółce są również dzieci z Pieniążkowic. Jako prezeska koła, chcę podziękować zarządowi koła Pieniążkowice za pomoc przy opłatku, sponsorowanie na loterię fantową, bufet, słodki stół, oraz wszystkim, co sponsorowali i dawali donację na koło z całego serca dziękuję.

Chcę podziękować właścicielom sali GLENDORA BANQUETS państwu BIELAŃSKIM za smaczny obiad i za bardzo dobra obsługę, również dziękuję orkiestrze RIVER BAND, którzy zabawiali gości do 2: 30 rano. Młodzieży góralskiej, którzy grali i śpiewali kolędy, oraz witali gości przy wejściu. Tak jak w każdy rok to i w tym roku przyszedł do najmłodszych z prezentami Św. Mikołaj. Również przyszli do nas z życzeniami przedstawiciele Głównego Zarządu prezes Józef Cikowski, wice prezes Zdzisiek Dorula , skarbnik Marysia Skiba , oraz Królowa Dorota Mniszak i Zbójnik Daniel Garbacz.

Dziękujemy im za życzenia i kolędy.  Również była loteria, w której główna wygrana był 50 calowy telewizor, a resztę czasu spędziliśmy na parkiecie przy orkiestrze RIVER BAND. Podziękowania składam Halince Ciślak-Krupa za piękne prowadzenie na opłatku i przy loterii. Jeszcze raz dziękuję bardzo a bardzo wszystkim, którzy uczestniczyli na naszym Opłatku.

Władysława Karwaczka prezeska Kola Nr 67 Pieniążkowice.

 

Prezes Koła Nr 43 Chochołów Stanisław Kruczak z całym Zarząd składa serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom za liczne przybycie na nasz Opłatek. Który odbył się w dniu 12 Stycznia?2019. Dziękujemy wszystkim naszym sponsorom, donatorom, szkółce „Mali Chochołowianie”, muszyce góralskiej, zespołowi „Hazard”, Księdzu Sławomir Kurc naszemu Kapelanowi oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy tak licznie wsparli nasz cel charytatywny naszego Opłatka, Bóg Zapłać.

Prezes Stanisław Kruczak z całym Zarządem

Dziękujemy

 

Podziękowanie za trzeci Opłatek

w „Wydziale Podhalanek“ im. Heleny Marusarzówny.

W dniu 20-go stycznia 2019r. odbył się trzeci opłatek. Goście, którzy zaszczycili swoją obecnością: ks. Franciszek Florczyk kapelan Wydziału Podhalanek, który poświęcił opłatki i odmówił modlitwę a później połamano się opłatkiem, Józef Cikowski prezes ZPPA i Królowa ZPPA Dorota Mniszak.. Podłazy powiedział i posypał owsem Grzegorz Sarna prezes koła Czarna Góra. Na opłatek przybyło wielu prezesów i dyrektorów z bratnich kół. Gościnnie wystąpił Zespół “Szkółka Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA” kier. Bożena Mąka. Do tańca przygrywał „Ayra Band“.

Dziękuje prezeska Maria Gocał wraz z zarządem dla: wyżej wymienionych, za przybycie, zarządowi koła, sponsorom i donatorom, wszystkim Podhalankom, a w szczególności: Stanisławie Czarniak i Antonina Morawa -wiceprezeskom.

Anna Zalińska –korespondent "Wydziału Podhalanek".

Bóg Zapłać.

 

Opłatek Koła Nr. 69 Skrzypne odbył się 19 stycznia 2019 r. w Restauracji Lon Tree Manor.   Bardzo dziękujemy wszystkim Skrzypniany tak licznie przybyłym, honorowym gościem był Pan Sylwester Skóra wraz z Małżonką. Dziękujemy właścicielowi Restauracji p. Tomkowi Wojdyła, serdeczne podziękowania dla Jana Wilkus za przygrywanie na harmonii oraz Magdalenie Landowskiej i Tereni Siuta za przygotowanie prezentów dla dzieci oraz przybycie Św. Mikołaja.

Jeszcze raz serdeczne podziękowania dla całego zarządu, członków koła oraz wszystkich Skrzypnian przesyła Prezeska Koła Czesława Wojdyła.

 

Opłatkowe spotkanie z ks. Tadeuszem Dzieszko w parafii Pięciu Braci Męczenników.

W święto Trzech Króli, po uroczystej mszy świętej, którą śpiewem

i muzyką upiększyły dzieci z rodziny Stękała, parafianie i goście licznie zgromadzili się w Sali Bpa Abramowicza, by połamać się opłatkiem, wspólnie kolędować i powspominać bogatą przeszłość naszej parafii i snuć plany na jaśniejszą przyszłość

Mimo przyćmionej-przez śmierć w Polsce byłego proboszcza tej parafii, śp. ks. Wojciecha Baryskiego z zakonu Chrystusowców-świątecznej radości, panowała miła i serdeczna atmosfera, którą wprowadził znany wśród Polonii ks. Tadeusz Dzieszko, wyznaczony do posługi kapłańskiej w tej parafii przez kardynała Błażeja Cupicha. Parafianie z wielką radością przyjęli zacnego kapłana, a w ich serca wstąpiła umocniona nowa nadzieja, co do przyszłości parafii, która w lipcu, z nakazu archidiecezji, ma być połączona z hiszpańsko-języczka parafią Niepokalanego Poczęcia, wtedy już, daj Boże, pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II. Kolędowanie prowadzili p. Paweł Bukowski (zespół Albatros) z organistką, p. Małgorzatą Kołpak, a ks. Tadeusz Dzieszko doniosłym głosem uczył nas nowej kolędy. W wypełnionej sali byli przedstawiciele kół Czerwienne i Stare Bystre-z prezesem Stanisławem Obrochtą, Maria Gocał, prezes Podhalanek oraz Edward Muszalski, prezes Grupy Kulturalnej Dorosłych im. M. Konopnickiej przy PRCUA. Ks. Dzieszko z entuzjazmem witał swoich znajomych i poznawał nowych parafian, często i chętnie pozując do zdjęć. Powiedział wiele miłych słów pod adresem tej historycznej parafii, parafian, a głównie górali, obiektów kościoła, a w szczególności "zadbanego i pięknego Ołtarza Papieskiego".

Prezeska Komitetu Centrum Św. Jana Pawła II, która organizowała to spotkanie, Aniela Bartoszek, wręczyła nowemu proboszczowi unikalny DVD z wizyty Ojca Świętego w naszej parafii w 1979 roku, życząc Mu, by wykorzystując swój dar wymowy, szerzył kult Świętego Jana Pawła II i podniósł godność tego kościoła, którego grunty trzykrotnie uświęcił swoją obecnością polski święty naszych czasów. Ks. Bruno Chmiel również otrzymał DVD, z podziękowaniem za jego półroczną posługę, jako administrator parafii.

Nowemu pasterzowi, księdzu Tadeuszowi Dzieszko, życzymy zdrowia, szybkiej adaptacji, nieustającego entuzjazmu i dobrych pomysłów oraz dużych osiągnięć w pracy duszpasterskiej, z nową wizją parafii Pięciu Braci Męczenników.

Szczęść Boże!!! Aniela Bartoszek

 

Wieści z Domu Podhalan:

Go Cart w Domu Podhalan

Najnowszy GO CART do rozlosowania

Ufundowany przez Zofię i Józefa Ligasów - już w Domu Podhalan!!

Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej loterii, z której całkowity dochód przeznaczony jest na spłatę pożyczki Domu Podhalan.

Cena losu - tylko 5 dolarów

Wszystko ma pójść według planu!

 

Polamer i Radio ZPPA 1030

''Polamer’’ w Domu Podhalan!!

9 grudnia 2018 roku w siedzibie Związku Podhalan - 4808 S Archer Ave, Chicago, IL 60632.odbyło się otwarcie punktu przyjmowania paczek firmy ''Polamer''.

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan otwarty będzie w dniach:

Środa - od godz. 2.oo do godz. 7.oo wieczorem

Piątek - od godz. 4.oo do godz. 7.oo wieczorem

Niedziela - od godz. 12.oo do godz. 4.oo wieczorem

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan ma ułatwić przesłanie paczek do rodzin

w Polsce, wszystkim tym, którzy mieszkają w Chicago w okolicach ulic Pułaski i Archer.

Zapraszamy.

Uroczystą wstęgę przecięli i otwarcia dokonali prezes firmy ''Polamer’’ Walter Kotaba i prezes Związku Podhalan Józef Cikowski.

Współpraca ZPPA i Polameru, od wielu lat układa się bardzo dobrze - powiedział Walter Kotaba - dzisiejsze otwarcie punktu przyjmowania paczek w Domu Podhalan, jest dowodem jeszcze lepszej współpracy. Niezmiernie cieszy fakt, że Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce będzie nadawać swój program również na falach Polskiego Radia, którego jestem właścicielem.  Bardzo cenię organizację ZPPA i bardzo się cieszę z tej rozwijającej się między nami współpracy. 

Prezes Józef Cikowski wyraził swoje zadowolenie mówiąc - nasi klienci będą mogli skorzystać z usług Polameru, a tym samym odwiedzą Dom Góralski w Chicago, gdzie w Białej Izbie będą mogli skorzystać z naszej góralskiej, doskonałej kuchni lub napić się góralskiej herbatki. Zapraszamy.

Zapraszam także do słuchania nowego programu Radia Związku Podhalan.

 

''Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce''

Od 9 grudnia 2018 roku na stacji ''Polskiego Radia’’ 1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 FM. Możecie słuchać nowego programu Radia Związku Podhalan.

Nadajemy w każdą niedzielę od godz. 12.30 do 1.30 po południu.

Dużo dobrej góralskiej muzyki, poezja i opowiadania w gwarze góralskiej, informacje o tym, ‘‘Co słychać wśród Podhalan'' i wiele więcej! Zapraszamy do słuchania Radia ZPPA. Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce nadaje już nieprzerwalnie 31 LAT!! Programu Radia Związku Podhalan w Ameryce Północnej na stacji WPNA 1490 AM możecie dalej słuchać w niezmienionej formie w niedzielę od godz. 1.30 do 3.30 po południu.

Dla informacji - jest to radio, które działa przy organizacji ZPPA.

Nie jest radiem prywatnym, autorskim. Zapraszamy do współpracy.

Po więcej informacji prosimy dzwonić - Helena Studencka  708 745-2883

 

''RADIO ZWIAZKU PODHALAN W POŁNOCNEJ AMERYCE''

Nadaje swój program w każdą niedzielę: Polskie Radio -1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 od godz. 12: 30 do 1: 30 po południu. Powtórka programu w każdy poniedziałek o godz. 10: 00 pm i 2: 00 nad ranem.

WPNA 1490 AM od godz. 1.30 do godz. 3.30 po południu.

Zapraszamy do słuchania i do współpracy z Radiem Związku Podhalan w Ameryce.

 

 W najnowszym Super Expresie:

Rodzinne spotkanie opłatkowe Koła Bustryk w Domu Podhalan, odbył się „Opłatek“ koła Nr. 81 Bustryk. Na początku uroczystości Wiceprezes koła Jacek Zaliński powiedział podłazy i posypał owsem.

Szaflarzański Opłatek w Alpine Banquets w Darien u państwa Helenki i Stanisława Kosów odbyło się Spotkanie Opłatkowe koła nr 24 Szaflary. Rozpoczęto je śpiewaniem kolęd, a następnie prezes Katarzyna Kalata złożyła życzenia i powitała wszystkich zgromadzonych gości. Kapelan koła ks. Sławomir Kurc poświęcił opłatki i złożono sobie życzenia noworoczne.

Podziękowania od Podhalanek -W Domu Podhalan w Chicago odbył się trzeci opłatek Wydziału Podhalanek im. Heleny Marusarzówny.

Uroczystość koła Skrzypne - W restauracji Lone Tree Manor w Niles odbył się Opłatek koła nr. 69 Skrzypne.

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 150
 21. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Józef Sarna $ 150
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 23. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 24. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 26. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 27. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 29. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 30. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 31. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 32. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 33. Joe Ligas $ 300
 34. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 100
 35. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100
 36. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 37. Franciszek Polak $ 100
 38. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 39. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 40. Bożenka Kowalczyk $ 100

 

Donacje na Rok 2018 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 400
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Srana $ 300
 4. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 300
 5. Koło Nr 40 Biały Dunajec Prezes Jan Król $ 300
 6. Królowa ZPPA Karolinka Nowobilska $ 300
 7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 9. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
 10. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Grzegorz Sarna $ 200
 11. Koło Nr 4 Morskie Oko Prezes Tadeusz Palac $ 200
 12. Koło Nr 38 Ludźmierz Prezeska Anna Smoter $ 200
 13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
 14. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 15. Koło Nr 2 im. Władysława Orkana Prezeska Anna Komperda $ 200
 16. Koło Nr 45 im. Zofii Graca Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 17. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200
 18. Koło Nr 65 Ciche Dolne Prezes: Bolesław Tyrała $ 150
 19. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 20. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
 21. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbaś $ 150
 22. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 23. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 24. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 25. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
 26. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
 27. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
 29. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” $ 100
 30. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 31. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
 32. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 100
 33. Koło Nr49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
 34. Koło Nr 52 Czerwienne Prezes Bolesław Palka $ 100
 35. Rodzina Bobków – Krystyna Bobek $ 100
 36. Koło Nr 20 Literacko – Dramatyczne Prezeska Grażyna Baran $ 50

 

 

Wpłynęły już pierwsze Donacje na Rok 2019 dla Radia ZPPA

  1. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
  2. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Srana $ 300
  3. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200