Opłatek ZPPA 2019

''Z downa zwycoj bywo wsędzie,

ze chodzimy po kolędzie....''

 W sobotę 5 stycznia 2019 roku, członkowie Związku Podhalan w Północnej Ameryce spotkali się w Domu Podhalan na swoim uroczystym, tradycyjnym opłatku, który zorganizował Zarząd Główny, aby wspólnie kolędować i złożyć sobie wzajemnie życzenia. Uroczystość jak zwykle rozpoczęła się wejściem członków Zarządu Głównego i gości honorowych z gwiazdą wraz z kapelą góralską pod batutą kapelmistrza Marka Bukowskiego

'''Wśród nocnej ciszy'' - zaintonował prezes Józef Cikowski a cała sala zawtórowała.

, ‘‘Jako prezes Związku Podhalan chciałem was wszystkich serdecznie powitać, w naszej góralskiej chałpie, na naszym wspólnym kolędowaniu.

To piękna tradycja dzielenia się opłatkiem i składania życzeń. To okres radości i wzajemnej życzliwości.

Żegnając minione miesiące i stary rok,

 pełni nadziei spoglądamy w przyszłość.

Na ten Nowy Rok chciałem wam złożyć najlepsze życzenia

Życzę przede wszystkim zdrowia, radości na każdy dzień, zgody i miłości w waszych rodzinach.

Dobrej współpracy w naszej związkowej organizacji, aby ta współpraca przynosiła sukcesy dla dobra przyszłych pokoleń. Życzę także wspaniałej współpracy z naszymi bratnimi organizacjami polonijnymi.

Życzę także miłego wieczoru, smacznego obiadu i dobrej zabawy'' - zakończył prezes Cikowski.

Wice prezes do spraw gospodarczych Stanisław Sarna obficie  ''podsuł'' owsem po wszystkich zebranych.

 '' Na scynście, na zdrowie!!!! Coby się Wom darzyło, mnożyło!!!

       w kozdym kątku po dziesiątku.

Cobyście byli zdrowi, weseli, jako w niebie anieli, haj''

 

Następnie głos zabrała Helena Studencka, która całość poprowadziła.

''Pod Giewontym wyjorzyło, słonko nocom zaświeciło,

spadła z nieba jasno gwiozda, pełno blasku izba kozdo,

jest co siy światu marzyło, proroctwo siy ziściyło.

Maryjo Mu łzy ociero, świynty Józef dźwi otwiero,

ze syćkik stron ludzi mocki, hyr przysło do sopecki.

Krzyknon baca do juhasów - wstawać wartko, ni ma casu,

Basy, gynśle, kobzy weście, syra, jagnie Mu zanieście,

kłobucek, cuske, portecki, pódzie z nami po owiecki.

Honielnikiem bedziy, pomoze nom w biedzie!''

(Jan Skupień)

 

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas ogromnej radości i wzajemnej życzliwości, ale to też czas, kiedy myśli nasze uciekają do tych, którzy już odeszli, bo wtedy ich nieobecność najbardziej boli. To dla nich zostawiamy puste miejsce przy stole. '' Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat, żeby zająć wśród nas, puste miejsce przy stole''....jak w kolędzie dla nieobecnych.

 

Po tej refleksji, prowadząca powitała wszystkich zgromadzonych, a w szczególności:

 Kapelana ZPPA O Jacka Palica, wice kapelanów ks Sławomira Kurc, ks Franciszka Florczyka, Konsula Generalnego RP w Chicago Piotra Janickiego. Polsko Słowiańską Unię Kredytową reprezentowali dyrektorzy Paweł Maciąg i Leon Fuks, którzy przylecieli na nasz opłatek z Nowego Jorku i dyrektor Bogdan Ogórek, przedstawiciele oddziału w Bridgeview z manager Jolantą Wiśnicki a także manager Regionu Robert Radkowski, Związek Klubów Polskich reprezentowali prezes Jan Kopeć ze swoim zarządem, Związek Ślązaków prezes Józef Więcek z członkami zarządu, przybyli także przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej z prezesem Mirosławem Nidzińskim, PNA reprezentowała pani Agata Mścisz z małżonkiem, a także wielki dobrodziej ZPPA Joe Ligas z małżonką i rodziną.

Wspólnie z Zarządem Głównym kolędowali także zbójnik roku Daniel Garbacz, kandydatka na królową Aneta Garbacz.

Ale szczególnie serdecznie witaliśmy wszystkich prezesów i członków kół ZPPA, tak licznie zgromadzonych na naszym opłatku. Swoją obecnością zaszczycił nas były prezes ZPPA Andrzej Czyszczoń.  Powitaliśmy także członków nowo powstałego przy ZPPA koła ''Bańska Niżna'', które oficjalnie zostało zaprzysiężone w dniu 13 stycznia 2019 roku. Po powitaniu, okolicznościowe życzenia złożyli goście honorowi. Na podsumowanie, głos zabrał kapelan ZPPA O Jacek Palica. W swoim krótkim przemówieniu nawiązał do znaczenia tradycji bożonarodzeniowych tak pieczołowicie pielęgnowanych przez Górali w Chicago. Poświęcił także opłatki, którymi wszyscy się połamali, składając sobie wzajemnie życzenia.

 Przepiękne jasełka przedstawiły dzieci ze Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym ZPPA, w otoczeniu prześlicznych Aniołków i owieczek. Zaś program artystyczny przygotował zespół Slebodni w USA z kierownikiem Marianem Bryja. Wykonali najpiękniejsze góralskie kolędy, przy akompaniamencie kapeli góralskiej, ale też zatańczyli Jezuskowi i zebranym na sali gościom.

Media polonijne reprezentowali: Andrzej Baraniak Radio Deon, Dziennik Związkowy - Jola Plesiewicz i Dariusz Piłka, Radio ZPPA -Helena Studencka a także Edward i Małgorzata Helegda.

Po oficjalnych uroczystościach wszyscy spożyli smaczny posiłek, przygotowany przez załogę Domu Podhalan.

Po posiłku rozpoczęła się zabawa karnawałowa z zespołem ''Marcus Band’’, która trwała do późnych godzin nocnych.

 

''A Jezusek wyciągo ramiy, chyto promienie i łomie.

Dzieli swój lud opłatkami i cynstuje zyceniami !!''

(Jan Skupień)

   

Dziękując wszystkim za wspólne kolędowanie, życzę szczęśliwego Nowego Roku.

Sponsorami tegorocznej uroczystości opłatkowej byli: Członkowie Zarządu Głównego -Anna i Józef Cikowski, Maria i Władysław Skiba, Maria i Stanisław Nowobilscy, Barbara i Stanisław Sarna, Zofia Bobak, Małgorzata i Zdzisław Dorula - którzy przygotowali smakołyki pod ''góralski daszek'', a także: Bacówka Braci Sarna, Montrose Deli, Shop and Save Market i Olimpia Bakery.

Dziękujemy.

Helena Studencka