ODPUST KOŚCIELISCAŃSKI 2018

Koło Nr 54 Kościelisko Polaniorze serdecznie zaprasza na ODPUST Kościeliscański. Niedziela 2- go września 2018 r. Slovenian Catholic Mission 14246 Main st. Lemont, Illinois. Odpust rozpoczniemy Mszą św. o godz. 10: 30 rano. Organizatorzy zapewniają wyborne jedzenie, zimne napoje, muzykę w wykonaniu Zespołu Mańcorz Zubek Band, oraz muzyka góralska. Występ zespołów: Mali Kościeliscanie i Kościeliscanie. Loteria Fantowa wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci.

Po więcej informacji i rezerwację stoisk prosimy dzwonić: 708 516 0458,  312 305 3905, 773 351 7039.

Jeszcze raz gorąco wszystkich zapraszamy.

Prezes Janusz Nowak wraz z zarządem

 

 

Koło Nr 25 Parafii Harklowa zaprasza serdecznie wszystkich członków, parafian, bratnie koła ze sztandarami i całą Polonie na coroczny Odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który odbędzie się w niedziele 9 września 2018 roku u Ojców Karmelitów w Munster Indiana przy 1628 Ridge Road, Munster, IN 46321. Rozpoczniemy mszą św. odpustową o godz. 12: 00 w południe. Po mszy św. zapraszamy wszystkich na piknik do przyklasztornego parku.

Zaprasza Wiesława Kula wraz z zarządem.

 

Zarząd Koła N r 53 Parafia Klikuszowa zaprasza na Piknik u Ojców Cystersów “Na Górce" przy 116 Hilton Street, Willow Springs, w niedziele 9 września br. Piknik rozpoczniemy Mszą Świętą o godz. 12: 00 w południe w kościele Matki Bożej Matki Kościoła. Po mszy zapraszamy na smaczne jedzenie i zimne napoje, do tańca przygrywała nam będzie kapela góralska i DJ Tomek Dubiel, wystąpi zespól góralski „Ślebodni” Na pikniku czeka nas sporo atrakcji dla dzieci i dorosłych, między innymi gry i loteria z nagrodami. Pytomy piyknie, przydźcies!

Informuje i zaprasza w imieniu całego zarządu i Kola Krzysztof Żółtek - prezes

 

Koło Nr 46 Stare Bystre, zaprasza na posiady Piknikowe w niedziela 9 wrześnię 2018r. Eagle Distributors, Inc. 1111 N. Taft Ave. Berkeley, IL 60163

Sercem dnia piknikowego jest Msza św. o godz. 12: 30 po południu, którą odprawi O, Marian Furca -Vice kapelan koła (kazanie po góralsku. Głównym sponsorem Pikniku jest EAGLE DISTRIBUTORS - właściciele Władysław Krystyna Podmański (członkowie Koła Stare Bystre) i inni. jak: Montros Food Mart & Deli - Halina i Stanisław Urbaniak, Deli 4 You – Małgorzata Piotr Filipek, Pułaski Deli - Zbigniew Kurowski, Szymański Deli -Marian Szymański, Olympia Bakery, Celina's Deli - Celina i Władysław Mrożek, Rich's Deli - Ryszard Machnicki, Cracovia Brands - Jacek Dąbrowski, Górka Deli - Sylwia Jan Gorka, Europian Deli- Żaneta Błasiak, Europian Import- H. Gleen -Helena Andrzej właściciele oraz nasze starobystrzanki (członkinie koła), Władysława Obrochta, Stanisława Wróbel- Piekarki (wyrób własny).

Zrób sobie towarzyskie spotkanie, na które już dziś zapraszamy.

Starobystrzany już zaczynają świętować. Z racji X-tych Rekolekcji Góralskich tym razem w Starem Bystrem od 16-18 listopada br. pod Hasłem "Bóg - Honor – Ojczyzna“ i 100-lecia Niepodległości Polski, donacje będą mile widziane, za co z góry serdecznie dziękujemy " Bóg zapłać" w imieniu Zarządu Z. P. w Polsce "Oddział w Starym Bystrem"- organizatorów X Rekolekcji.

Po więcej informacji dzwonić: 708. 924-1422

Zarząd Koła Nr 46 Stare Bystre

Stanisław Obrochta – Prezes.

 

Tatry Ski Club Koło Nr. 47 serdecznie zaprasza na coroczny Piknik Klubu Narciarskiego Tatry w niedzielę 16 września br. do gościnnego ogrodu parafialnego przy kościele Ojców Cystersów „Na Górce” w Willow Springs. Piknik rozpocznie się Mszą Św. o godz. 10: 00 rano.  Zarząd klubu przygotował bardzo smaczne domowe jedzenie, zimne napoje, bogatą loterię fantową i dużo więcej. Dzięki uprzejmości Koła TOPR, pod okiem doświadczonych taterników, będzie można doświadczyć podniebnej podróży na linie lub spróbować wspinaczki wysokogórskiej.  Będą również zawody narciarskie. W części artystycznej wystąpi zespół „Mali Dzianiszanie” z muzyką góralską. Do tańca grał będzie DJ Melon i bawił gości do zachodu słońca!

W imieniu zarządu Klubu Narciarskiego Tatry, Koła Nr. 47 prezes Piotr Chowaniec.

                                              

                         

Zarząd Koła Nr 2 Nowy Targ im. Władysława Orkanazaprasza wszystkich członków z rodzinami oraz miłośników koła na Jesienny Piknik Nowotarski w niedzielę 16 września br. do Schiller Woods przy Irving Park & Cumberland Lota Nr. 11.

Msza Św. godz. 11: 00 rano. Po Mszy zapraszamy na biesiadę w plenerze z tradycyjnymi góralskimi potrawami, zabawami dla dzieci i dorosłych, bogatą loterią fantową, dobą muzyką w wykonaniu DJ Leszek.

Po więcej informacji proszę dzwonić do Pawła 773 744-5452 lub Staszka 773 294-0475

Serdecznie zaprasza Prezes Anna Komperda wraz z całym Zarządem.

 

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce

serdecznie zaprasza na Wybór Królowej ZPPA na lata 2018 - 2019

Wybory odbędą się w niedzielę 23 września 2018 r w Domu Podhalan. Rozpoczęcie o godz. 3: 00 po południu. Jak co roku Jury wybierze nową Królową, która w koronie będzie reprezentować Związek Podhalan w Północnej Ameryce na wszystkich uroczystościach związkowych i polonijnych - świeckich i kościelnych - przez następny rok.  Jury wybierze także '' Kandydatkę na Królową '' Królowa i laureatki otrzymają cenne nagrody. Podczas wyborów młode góralskie dziewczyny, oprócz urody i wdzięku osobistego, muszą wykazać się różnymi umiejętnościami, talentem i wiedzą na temat tradycji i gwary podhalańskiej.

To piękna impreza. Warto spędzić to niedzielne popołudnie w Domu Podhalan.

Serdecznie zapraszamy.

Prezes - Józef Cikowski

Wice prezes d - s kultury - Zdzisław Dorula

 

 

Zarząd Koła Nr 34 Zakopane serdecznie zaprasza wszystkich członków z rodzinami, byłych Prezesów Koła, członków Głównego Zarządu ZPPA, sympatyków oraz bratnie Koła, a także całą Polonię na coroczny Piknik Zakopiański, który odbędzie się w niedzielę 23 września 2018 r w 43-cią rocznicę powstania Koła w Slovenian Catholic Mission przy 14246 Main Str. w Lemont. Rozpoczęcie Mszy św., o godz.12: 00 w południe, którą odprawi długoletni Kapelan Koła O. Wacław Lech w oprawie zespołu "Wanta" wraz z Kapelą Góralską. Po zakończeniu mszy św. zapraszamy na plac piknikowy gdzie wystąpi dla nas zespół dziecięcy ''Mali Hyrni." Zapewniamy miły czas przy muzyce " Mańcorz & Zubek " nie zabraknie też dobrego jodła góralskiego i wesołej Okowitki Zakopiańskiej. Czeka na Was bogata loteria fantowa oraz wiele innych niespodzianek dla dzieci i dorosłych. Między innymi odwiedzi nas "Miś spod Gubałówki”, z którym można będzie zrobić pamiątkowe zdjęcie jak w Zakopanem!

W imieniu całego Zarządu Koła Nr 34 Zakopane zaprasza Prezes - Janina Urbaś

DO ZOBACZENIA!

 

Kalendarz Wydarzeń w ZPPA na Rok 2018

18) 23 września - Wybór Królowej ZPPA

19) 21 Październik - Konkurs Par Tanecznych

20) 27 Październik.    - Różaniec ulicami miasta

21) 10 - 11 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę. 

 

Kalendarz Polonijny - Obchody 100 lecia Niepodległości.

Związek Podhalan w Północnej Ameryce.

 

4. 10 i 11 listopada 2018 r

    XXXVI Festiwal ''Na góralską Nutę'' - w tym roku poświęcony 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

    Program przygotują wytypowane zespoły - niepodległościowy montaż słowno - muzyczny - przedstawiony w pierwszym i drugim dniu festiwalu

 

 

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Dorula

 

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia do godz. 10: 00 wieczorem.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się standardów i schematów ogłoszeń.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org w Photo Gallery, muszą w jakiś sposób dostarczyć mi osobiście zgrane na CD. Natomiast, jeśli nie będzie więcej niż 10 zdjęć można przesłać @mailem

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

 

Zaproszenia, artykuły i ogłoszenia polonijne:

 

Parafia Pięciu Braci Męczenników, 4327 South Richmond Street, w Chicago, organizuje piknik przy kościele w sobotę, 8 września, po Mszy św. o godz 16.00 i w niedzielę, 9 września po Mszy św. o 10.30. Wstęp wolny, a smaczne potrawy Amerykańskie, Polskie i Meksykańskie oraz napoje w dostępnych cenach. Rodzinny nastrój, atrakcje dla dzieci. Serdecznie zapraszamy na Msze św. w sobotę w języku angielskim o godzinie 16.00 lub w niedzielę w języku polskim o 10.30 i na radosne przebywanie razem! Po więcej informacji, prosimy dzwonić do biura parafialnego na nr tel. 773-254-3636.

 
 
Odpust Podhalanski 2018

Choć w okolicach miasteczka Munster w stanie Indiana nie ma gór, to chicagowskim góralom od wielu lat jest po drodze z Chicago do Munster, które obecnie nazywane jest Polskim Ludźmierzem, gdzie ''gazduje'' Matka Boża Ludźmierska - tak bliska Góralom.

Już prawie od 30 lat odbywają się uroczyste Odpusty Podhalańskie u Gaździny Podhala w Munster Ind u Ojców Karmelitów Bosych. Figurkę Matki Bożej Ludźmierskiej, która znajduje się w sanktuarium, poświęcił św Jan Paweł II w październiku 1991 roku w Wadowicach.

W tym roku - w 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości - odpust ten był wyjątkowo uroczysty. Punktualnie o 12 w południe wyruszyła procesja z figurą Matki Bożej Ludźmierskiej do Groty w ogrodach karmelitańskich. Figurę nieśli przedstawiciele wszystkich regionów ZPPA - Podhala, Spisza, Orawy i Pienin.  Uroczystą Mszę św za Ojczyznę, celebrował Metropolita Wrocławski, arcybiskup Józef Kupny w asyście kapelana ZPPA O Jacka Palicy, a także Ojców Karmelitów i Salwatorianów. Wśród licznie zgromadzonych wiernych z naręczami ziół i tegorocznych plonów, wyróżniało się ponad 30 sztandarów kół ZPPA, które podczas wspólnej modlitwy, otoczyły Ołtarz Maryjny. Nie zabrakło słynnych już trombit braci Sarnów i Klapiszów.

Główny celebrans arcybiskup Józef Kupny odczytał intencję mszy św. a krótki   wstęp do uroczystości odczytała Helena Studencka.

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 - słynny Manifest Lipcowy, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compičgne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

''Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte się doczekało!!!’’

W swojej homilii ks arcybiskup nawiązał do roli Matki Bożej Ludźmierskiej dla górali, nie tylko w Ojczyźnie, ale szczególnie tu na obczyźnie, w dalekiej Ameryce.

Psalm i ''Ave Maryja'' zaśpiewały i zagrały siostry Stękała - Elżbieta, która jest kandydatką na Królową ZPPA 2018 i Teresa. Karol i Ania Stękała u stóp Matki Bożej złożyli kwiaty.

Po mszy św głos zabrał prezes ZPPA Józef Cikowski, który rozpoczął swoje wystąpienie od chrześcijańskiego pozdrowienia - Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Matko Bosko Ludźmiersko.

Dziś gromadzimy sie u Twoich stóp, w Munster Indiana na tej amerykańskiej ziemi, gdzie czcimy Cię Matko, tak jak naucyli nas nasi Ojcowie.

My gorole ze Skalnego Podhala, Orawy, Spisza i Pienin, ale także całe rzesze Polonii Amerykańskiej niezrzeszonej w Związku Podhalan, gromadzimy się dziś na modlitwie, aby dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalsza opiekę. Ale w tym roku na naszej uroczystej mszy św, modlimy się w intencji naszej ukochanej Ojczyzny - w 100 - tną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

W dowód wdzięczności, Królowo Podhala, Gaździno Ludźmiersko przynosimy naręcza tegorocznych plonów, ale przede wszystkim przynosimy nasze serca i naszą modlitwę, powierzając dalsze losy Polski, Związku Podhalan w Ameryce, a także powierzając opiece każdego z nas i nasze rodziny.

Matko Boska Ludźmiersko, bądź nam przewodniczką, opiekunka , nasza ostoją i ocaleniem. Prowadź nasza góralską, wielką organizacje, jaką jest Związek Podhalan w Ameryce Północnej – ku dobremu. Otocz nas w swoja świętą opieka, na dalsze lata działalności.

Polecamy Twojej świętej opiece naszą Ojczyznę i tych, którzy rządzą i decydują o losach Polski. Spraw, aby swoją powinność i zaufanie wyborców, wykonywali należycie, sumiennie i uczciwie, dla dobra wszystkich Polaków.

Jako prezes Zwiazku Podhalan, chciałem wam wszystkim podziękować za waszą obecność. Dziękuję jego ekscelencji Arcybiskupowi Józefowi Kupnemu, kapelanowi Jackowi Palicy, dostojnym księżom za wspólną modlitwę. Dziękuję pocztom sztandarowym, tak licznie zgromadzonym wokół ołtarza, organiście, młodzieży, zbójnikowi roku Danielowi Garbaczowi.

Dziękuję tym, co przygotowali dary do ołtarza, dziękuję mojemu Zarządowi, Komitetowi Imprez, byłym prezesom Zw. Podhalan, fotografom, mediom.

ale przede wszystkim dziękuję WAM….. którzyście tak licznie przybyli na ten Podhalański Odpust, na Matkę Boską Zielną, z naręczem tegorocznych plonów.

Przynieśliśmy dziś ziele , jako dowód wdzięczności za plony, za chleb. Spraw Matko, aby go nigdy nie brakło na naszych stołach.

A teraz, dziękując wszystkim za wspólna modlitwę, zapraszam do wysłuchania krótkiej historii ostatniego 100 lecia Polski, którą przedstawi Helena Studencka.

''Ojczyzno ma

Tyle razy we krwi skąpana

Ach jak wielka dziś twoja rana

Jakże długo cierpienie twe trwa''

 

Polacy, jako tysiącletni naród z piękną historią, bardzo cieszyli się odzyskaniem po 123 latach utraconej niepodległości. Z wielką nadzieją odbudowywali zrujnowany kraj, ale przede wszystkim straty moralne w narodzie.

Lecz historia Polski po odzyskaniu niepodległości, była bardzo krwawa i trudna.

- 1939 rok wybucha najkrwawsza II wojna światowa w której to naród polski poniósł największe ofiary - ogromne zniszczenia wojenne, ale także procentowo najwięcej ofiar. Wspomnieć należy Katyń, Wołyń, Oświęcim i inne miejsca kaźni narodu polskiego.

- Po wojnie system komunistyczny, uzależnienie Polski od Związku Sowieckiego. Bardzo bolesne jest to, że najwięksi bohaterowie i najwięksi patrioci, którzy odważyli się zostać po wojnie w Polsce, byli niszczeni i obdzierani z godności człowieka, człowieka - bohatera. Historia Polski była fałszowana. Nie wolno było mówić o zbrodniach sowietów na Polakach, nie wolno było mówić o Katyniu. Wielu Polaków -patriotów, straciło wtedy życie, było więzionych.

- Lata 80 - powstaje Niezależny Samorządny Związek Zawodowy ''Solidarność''. Ogromny zryw narodu polskiego, strajki na ulicach, walka o wolność i godność narodu polskiego.

- Ale mamy przecież Papieża - umiłowanego świętego Jana Pawła II - którego zasługi w odzyskaniu przez Polskę wolności są ogromne.

- I historia najnowsza. 70 - ta rocznica Katynia - 10 kwietnia. Samolot rządowy z prezydentem Lechem Kaczyńskim i 96 - cio osobową delegacją, rozbija się pod Smoleńskiem.

Ziemia katyńska znowu zebrała żniwa.

''Ojczyzno ma

Tyle razy we krwi skąpana

Ach jak wielka dziś twoja rana

Jakże długo cierpienie twe trwa''

 

Przyszło nam żyć w niezwykle ciekawych czasach. W czasach ogromnego rozwoju technicznego ludzkości. W czasach gdzie Polacy i Polska znaczą dla świata bardzo wiele.

Dziś cieszymy się wolnością. Polska jest nowoczesnym, mocnym gospodarczo i pięknym krajem w środku Europy.

Oddajmy ją pod płaszcz Maryi, abyśmy tej odzyskanej 100 lat temu wolności, nie zaprzepaścili - zakończyła swoje wystąpienie Helena Studencka.

Po tym bardzo skróconym rysie historycznym, ks biskup odmówił ''Modlitwę za Ojczyznę'' ks Piotra Skargi, a także poświęcił przyniesione zioła. Na zakończenie mszy św cała procesja wraz z pocztami sztandarowymi, księżmi, członkami Zarządu Głównego i ogromną rzeszą wiernych, tradycyjnie przeszła pod pomnik św Jana Pawła II.

Następnie rozpoczęła się wspólna biesiada w gościnnych ogrodach Ojców Karmelitów Bosych - ze smaczną, góralską kuchnią, zimnymi i ciepłymi napojami, z kremówkami - we wspaniałej i serdecznej atmosferze.

Ale żeby taka plenerowa impreza zakończyła się sukcesem, pracował na to sztab ludzi. Członkowie Zarządu Głównego, którzy byli organizatorami odpustu, a także wspaniała ekipa prezesów i członków kół ZPPA. Nie trudno zauważyć, że te nazwiska powtarzają się z imprezy na imprezę.

Piątek - Anna Palenik, Maria i Mirek Jazowski - Babia Góra, Anna Bobak z wnukiem - Ciche Górne Nr 30, Barbara Sarna -Dębno Podh. Małgorzata i Zdzisław Dorula - Gliczarów Górny.

Sobota -Józef Bednarz - Czerwienne, Stanisław Kulawiak - Odrowąż Podh. Grzegorz Sarna - Czarna Góra, Andrzej Madeja - Dębno Podh. Stanisław Łyszczarczyk - Pieniążkowice. Zdzisław Dorula, Stanisław Sarna, Helena Studencka, Antoni Perhon i Mateusz Staszel - członkowie Zarządu Głównego.

Niedziela - Anna i Józef Palenik, Aleks Pakos - Babia Góra, Andrzej Grela, Wojciech Czyż, Jan Czyż -Piekielnik, Anna i Stanisław Komperda, Ela Greczek - Nowy Targ, Jerzy Gaj - Kluszkowce, Katarzyna i Wacław Kalata - Szaflary, Wiesława i Józef Kula - Harklowa, Katarzyna Plewa, Barbara Sarna - Dębno Podh. Grzegorz i Józef Sarna - Czarna Góra, Władysława Karwaczka - Pieniążkowice, Robert Radecki - Ludźmierz, Piotr Chowaniec - Tatry, Stanisław Waksmundzki - Waksmund, Wojciech Cikowski - Czarny Dunajec, Józef Pępek - Klikuszowa, Małgorzata Dorula - Gliczarów Górny, Stanisława Czarniak, Maria Gocał, Krystyna Hyc - Podhalanki a także członkowie Zarządu Głównego - Józef Cikowski, Stanisław Sarna, Zdzisław Dorula, Helena Studencka, Zofia Bobak Ustupska, Mateusz Staszel, Antoni Perhon.

Sponsorami tegorocznego odpustu byli - Koło Kluszkowce (gołąbki i kury), Bacówka braci Sarna - Stanisław i Grzegorz Sarna, Stanisław Sarna (przyczepa na piwo), Józef Cikowski, Helena Studencka, Olimpia Bakery, EJ Deli - Stanisława i Józef Mąka. Maria Gocał (wiązanki ziół)

Wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób pomagali przy organizacji tegorocznego Odpustu Podhalańskiego a także sponsorom - składamy szczere podziękowanie. Dziękujemy Edwardowi Helegda i Wojciechowi Dorula.

Dziękujemy także wszystkim tym, którzy uczestniczyli we wspólnej modlitwie i odpustowym pikniku. To piękna, wieloletnia tradycja Odpustów Podhalańskich u ''Matusi'' Ludźmierskiej w Munster Ind.

Bóg Zapłać

Do zobaczenia za rok.

Prezes Józef Cikowski wraz z Zarządem Głównym ZPPA.

Helena Studencka

 

W najnowszym Super Expresie:

 

- Już prawie od 30 lat odbywają się ta, uroczyste Odpusty Podhalańskie u Gaździny Podhala w Munster Ind u Ojców Karmelitów Bosych- relacja z tego wydarzenia w Super Expressie
- Srebna ciupaga dla Ślebodnich w Zakopanym  Jedenaście zespołów z zagranicy i cztery z Polski rywalizowały w trzech kategoriach w czasie 50 Międzynarodowego Festiwal Folkloru Ziem Górskich, który zakończył się w ostatnią niedzielę 26 sierpnia w Zakopanem. Ślebodni otrzymali nagrodę Srebrnej Ciupagi w kategorii artystyczne opracowanie. 
- Góralski student na Harvardzie Dzisiaj z cyklu sylwetki góralskie przedstawiamy postać Grzesia Leya, którego rodzicami są Freda, dyrektor kardiologii interwencyjnej w szpitalu Loyola i pochodzący z Koniówki i Krystyna anestezjolog polskiego pochodzenia. Grześ do szkoły podstawowej chodził w Downers Grove. 
 
- Niezapomniany Piknik koła Chochołów w Super Expressie 

 

Śp. Marek Antolak

30 lipca 2018r. tragicznie zmarł śp. Marek Antolak „Hardos“,

Przeżył 46 lat, pochodził z Nowej Białej. Wystawienie zwłok w sobotę 1 września br. w Ocwieja - Robles Funeral Home przy 4256 S. Mozart St., Chicago, IL 60632,

od godz. 8: 00 do10: 00 rano. Msza św. pogrzebowa w kościele 5-ciu

Braci Męczenników o godz. 11.00 przed południem tego samego dnia.

Pogrzeb na Cmentarzu Zmartwychwstania Pańskiego w Justice.

O czym zawiadamia rodzina; była żona Janina z synem Damianem, brat Jan, brat Józef i siostra Danuta w Polsce oraz Matka Zofia Antolak.

 

Potrzebna jest pomoc finansowa na pokrycie kosztów pogrzebowych.

Proszeni są: ludzie dobrej woli, mieszkańcy wsi Nowa Biała, Krempachy i Tryprze.

Po więcej informacji i w sprawie pomocy proszę dzwonić do pani Zofii Antolak

708 271- 3446 (Stepmother - Przybrana mama Śp. Marka Antolaka)

 

31-go sierpnia przypada 38 rocznica powstania Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego „Solidarność”.  Z tej okazji z inicjatywy „Koła Solidarność w Chicago” będzie odprawiona Msza święta w intencji Ojczyzny oraz wszystkich członków zmarłych i żyjących. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w wyżej wymienionych intencjach młodzież polonijna, polskie szkoły, harcerzy, wszystkie organizacje polonijne ze sztandarami, oraz cała Polonię. Msza św. zostanie odprawiona w niedziele 2-go września 2018 r. o godz. 10: 00 rano w kościele św. Trójcy przy1118 N. Noble St. Chicago.

Po dodatkowe informacje prosimy dzwonić na numer (708) 254 2355

Prezes Koła „ Solidarność„ w Chicago Bogdan Strumiński  

 

 

Go Cart w Domu Podhalan

Najnowszy GO CART do rozlosowania

Ufundowany przez Zofię i Józefa Ligasów - już w Domu Podhalan!!

Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej loterii, z której całkowity dochód przeznaczony jest na spłatę pożyczki Domu Podhalan.

Cena losu - tylko 5 dolarów

 

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj  $ 150
 21. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Józef Sarna $ 150
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 23. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 24. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 26. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 27. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 29. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 30. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 31. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 32. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 33. Joe Ligas $ 300
 34. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 100
 35. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100  
 36. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 37. Franciszek Polak $ 100
 38. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 39. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 40. Bożenka Kowalczyk $ 100
 41.  

   

  Donacje na Rok 2018 dla Radia ZPPA
  1. Kazimierz Kopeć $ 400
  2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
  3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Srana $ 300
  4. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 300
  5. Koło Nr 40 Biały Dunajec Prezes Jan Król $ 300
  6. Królowa ZPPA Karolinka Nowobilska $ 300
  7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
  8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
  9. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
  10. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Grzegorz Sarna $ 200
  11. Koło Nr 4 Morskie Oko Prezes Tadeusz Palac $ 200
  12. Koło Nr 38 Ludźmierz Prezeska Anna Smoter $ 200
  13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
  14. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
  15. Koło Nr 65 Ciche Dolne Prezes: Bolesław Tyrała $ 150
  16. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
  17. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
  18. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbaś $ 150
  19. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
  20. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
  21. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
  22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
  23. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
  24. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
  25. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
  26. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” $ 100
  27. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
  28. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
  29. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 100
  30. Koło Nr49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
  31. Koło Nr 20 Literacko – Dramatyczne Prezeska Grażyna Baran $ 50

    

 

Zarząd Koła N r 53 Parafia Klikuszowa zaprasza na Piknik u Ojców Cystersów “Na Górce" przy 116 Hilton Street, Willow Springs, w niedziele 9 września br. Piknik rozpoczniemy Mszą Świętą o godz. 12: 00 w południe w kościele Matki Bożej Matki Kościoła. Po mszy zapraszamy na smaczne jedzenie i zimne napoje, do tańca przygrywała nam będzie kapela góralska i DJ Tomek Dubiel, wystąpi zespól góralski „Ślebodni” Na pikniku czeka nas sporo atrakcji dla dzieci i dorosłych, między innymi gry i loteria z nagrodami. Pytomy piyknie, przydźcies!

Informuje i zaprasza w imieniu całego zarządu i Kola Krzysztof Żółtek - prezes