Odpust Podhalański 19 sierpnia 2018 r.

Zarząd Główny Związku Podhalan w Ameryce Północne zaprasza całą Polonie, poczty sztandarowe, muzykantów, Zarządy i członków Kół ZPPA, młodzież, naszych Kapelanów, pracowników Konsulatu RP w Chicago, na coroczny Odpust Podhalański u naszej Gaździny Podhalańskiej - Matki Bożej Ludźmierskiej w Munster Indiana u Ojców Karmelitów Bosych w niedziele 19 sierpnia br. W tym roku w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości o godz. 12: 00 w południe rozpocznie się Uroczysta Msza św. za Ojczyznę.

Jak co roku będzie poświęcenie tegorocznych plonów - kwiatów, zbóż i warzyw - na Matkę Boską Zielną. Po Mszy św. zapraszamy do ''góralskiej kuchni'' na smaczny posiłek, zimne i ciepłe napoje, posiady przy muzyce.

Prezes Józef Cikowski wraz zarządem Głównym ZPPA

ZAPRASZAMY.

 

Koło Nr 71 Nowe Bystre i Kola Nr 55 Ratułów zapraszają na wielki piknik w niedzielę 19 sierpnia 2018r. do posiadłości Ojców Franciszkanów przy 14246 Main St. w Lemont IL 60439. Msza św. o godz. 12: 00 w południe, będzie odprawiona przez Ks. Krzysztofa Matuszyka gościa z Polski proboszcza parafii Nowe Bystre

Kie juz cosik dlo dusy to tys i dlo ciała, po Mszy Sw. na polanie muzyka bedziy piykniy grała. A zeby Wom w brzuchu nie burcalo to przepyszne jedzynie bedzie na Wos cekalo.

Piyknie pytomy przydzcie ku nom bo cos Wom bedzie z dularow, bogactwa całego kie nie bedzie przy Wos gorola drugiego.

Bedzie również bogata loteria fantowa oraz mecz piłki nożnej. Nie zapominając o naszych milusińskich będą Jumpery i zabawy z nagrodami.

Zapraszają prezesi Kół: Nr 71 Nowe Bystre i Nr 55 Ratułów wraz z zarządami.

Po więcej informacji prosimy dzwonić do:

Jaśki 773 732-0594 lub Władka 773 230-7380

 

Zarząd Kol Nr 43 Chochołów serdecznie zaprasza na coroczny piknik w niedziele 19 sierpnia br. Red Gate Woods, okolica 95th & Archer. Rozpoczęcie Mszą Św. polową o godz. 10: 30 rano. Kuchnia, napoje, wiele niespodzianek, bogata Loteria Fontowa

Wszystkich Chochołowianów, członków i gości - przyjaciół koła

Serdecznie Zapraszamy!!!!

Zarząd z prezesem Stanisławem Kruczak

 

Zarząd Koła Nr 65 Ciche Dolne Parafii Miętustwo serdecznie za na piknik w niedziele 19 sierpnia br. do Pioner Wood przy 107 i La Grange.

Msza Św. o godz. 11: 00 przed południem.  Kuchnia obficie zaopatrzona, smaczne domowe wypieki, zimne napoje oraz wiele samych przyjemności. Do tańca grał będzie zespól Siekawica oraz muzyka góralską. Bardzo bogata loteria fantowa z cennymi nagrodami. Donacja $ 25 od osoby w tym wliczone jest wyżywienie.

Serdecznie zaprasza prezes Kola Bolesław Tyrała wraz z całym zarządem 

 

Władysław Michniak, prezes Kola Dzianisz Nr 33, wraz z całym zarządem, serdecznie zaprasza na coroczny piknik połączony z odpustem parafialnym wsi Dzianisz.  Msza Święta odpustowa będzie odprawiona w niedzielę 26 sierpnia br. o godz. 10: 00 rano, w Kościele "Na Górce" u Ojców Cystersów w Willow Springs.  Po Mszy Świętej serdecznie zapraszają do ogrodu parafialnego na piknik. Zapewniają smaczne jadło, zimne napoje, bogotą loterię fantową i atrakcje dla dzieci.

Wystąpi szkółka "Młodzi Dzianiszanie".  Do tańca będzie grał zespól "Millenium".

Barz piyknie pytają wszystkich członków, Dzianiszanów, bratnie kola, przyjaciół i gości.

Zaprasza serdecznie prezes, Władysław Michniak, z całym zarządem!

 

Zarząd Kola Nr 30 Ciche serdecznie zaprasza członków kola wraz z rodzinami, wszystkich Cichowian, naszych przyjaciół, bratnie kola i cala Polonie na coroczny piknik " HOLDYMAS", który odbędzie się w niedzielę 26 sierpnia 2018 roku w parku "Pionier Woods" przy La Grange i 107 w Willow Springs. Msza Sw o godz. 11: 00 przed południem w intencji zmarłych, chorych i wszystkich członków kola i ich rodzin. Szczególnie zapraszamy młode małżeństwa z dziećmi, dla których przygotujemy szereg konkurencji sportowych. Zapewniamy także wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci, bogata loteria fantowa, wyśmienita kuchnia, obficie zaopatrzony bar. Doskonała zabawa przy dźwiękach kapeli góralskiej Marusarzów i zespole "Siekawica". Podczas pikniku zbierane będą donacje na pomoc dla Ochotniczej Straży Pożarnej Ciche Górne.

Cena biletu $ 25 dla dorosłych - całodzienne jedzenie.

Dzieci do lat 12 za darmo, powyżej $ 15.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Czesława Szymusiak - prezeska wraz z całym zarządem.

Czesława Szymusiak 708 424 6123

Anna Michniak 708 424 6399

Janina Mulica 708 942 9429

 

ODPUST KOŚCIELISCAŃSKI.

Koło Nr 54 Kościelisko Polaniorze serdecznie zaprasza na ODPUST Kościeliscański. Niedziela 2- go września 2018 r. Slovenian Catholic Mission 14246 Main st. Lemont, Illinois. Odpust rozpoczniemy Mszą św. o godz. 10: 30 rano. Organizatorzy zapewniają wyborne jedzenie, zimne napoje, muzykę w wykonaniu Zespołu Mańcorz Zubek Band, oraz muzyka góralska. Występ zespołów: Mali Kościeliscanie i Kościeliscanie. Loteria Fantowa wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci.

Po więcej informacji i rezerwację stoisk prosimy dzwonić: 708 516 0458,  312 305 3905, 773 351 7039.

Jeszcze raz gorąco wszystkich zapraszamy.

Prezes Janusz Nowak wraz z zarządem

 

Koło Nr 25 Parafii Harklowa zaprasza serdecznie wszystkich członków, parafian, bratnie koła ze sztandarami i całą Polonie na coroczny Odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który odbędzie się w niedziele 9 września 2018 roku u Ojców Karmelitów w Munster Indiana przy 1628 Ridge Road, Munster, IN 46321. Rozpoczniemy mszą św. odpustową o godz. 12: 00 w południe. Po mszy św. zapraszamy wszystkich na piknik do przyklasztornego parku.

Zaprasza Wiesława Kula wraz z zarządem.

 

Zarząd Koła Nr 34 Zakopane serdecznie zaprasza wszystkich członków z rodzinami, byłych Prezesów Koła, członków Głównego Zarządu ZPPA, sympatyków oraz bratnie Koła, a także całą Polonię na coroczny Piknik Zakopiański, który odbędzie się w niedzielę 23 września 2018 r w 43-cią rocznicę powstania Koła w Slovenian Catholic Mission przy 14246 Main Str. w Lemont. Rozpoczęcie Mszy św., o godz.12: 00 w południe, którą odprawi długoletni Kapelan Koła O. Wacław Lech w oprawie zespołu "Wanta" wraz z Kapelą Góralską. Po zakończeniu mszy św. zapraszamy na plac piknikowy gdzie wystąpi dla nas zespół dziecięcy ''Mali Hyrni." Zapewniamy miły czas przy muzyce " Mańcorz & Zubek " nie zabraknie też dobrego jodła góralskiego i wesołej Okowitki Zakopiańskiej. Czeka na Was bogata loteria fantowa oraz wiele innych niespodzianek dla dzieci i dorosłych. Między innymi odwiedzi nas "Miś spod Gubałówki”, z którym można będzie zrobić pamiątkowe zdjęcie jak w Zakopanem!

W imieniu całego Zarządu Koła Nr 34 Zakopane zaprasza Prezes - Janina Urbaś

DO ZOBACZENIA!

 

 

Kalendarz Wydarzeń w ZPPA na Rok 2018

17) 19 sierpnia - Odpust Podhalański.

18) 23 września - Wybór Królowej ZPPA

19) 21 Październik - Konkurs Par Tanecznych

20) 27 Październik.    - Różaniec ulicami miasta

21) 10 - 11 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę. 

 

Kalendarz Polonijny - Obchody 100 lecia Niepodległości.

Związek Podhalan w Północnej Ameryce.

   

 1. 19 Sierpień 2018 r

     Uroczysta msza św. za Ojczyznę w Munster Indiana w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej wraz z Ojcami Karmelitami.

     Po mszy św.

     '' Droga do wolności'' - program z udziałem zespołów Związku Podhalan - Szkółka Pieśni i Tańca i Siumni.  A także z udziałem uczniów ze szkoły polskiej w Munster Ind.

     ( To coroczna msza św. odpustowa, która gromadzi 2 - 3 tysiące osób)

 

 1. 10 i 11 listopada 2018 r

    XXXVI Festiwal ''Na góralską Nutę'' - w tym roku poświęcony 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

    Program przygotują wytypowane zespoły - niepodległościowy montaż słowno - muzyczny - przedstawiony w pierwszym i drugim dniu festiwalu

 

 

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Doruli

 

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia do godz. 10: 00 wieczorem.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się standardów i schematów ogłoszeń.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org w Photo Gallery, muszą w jakiś sposób dostarczyć mi osobiście zgrane na CD. Natomiast, jeśli nie będzie więcej niż 10 zdjęć można przesłać @mailem

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

 

Zaproszenia, artykuły i ogłoszenia polonijne:

 

Odbył się Piknik Koło 58 Ząb 2018 r.

Dnia 07-29-2018r Koło 58 Ząb świętowało swój odpust obchodzony na Sw. Annę u księży Franciszkanów w Lemont.

Odpust rozpoczęliśmy Mszą Św. celebrowana przez naszego kapelana Ks. Pawła Komperda wraz z misjonarzem Patrykiem, który przybył z Ugandy.

Msze uświetniła nam muzyka góralską z pięknym śpiewem Joanny Kula, oraz poczty sztandarowe Kola Biały Dunajec, Dzianisz, Gronków, Bustryk jak i naszego Kola Ząb.

Po ceremonii mszalnej Prezes Kola Krzysztof Bukowski podziękował wszystkim uczestnikom, księżom, chorążym, przedstawicielom i Prezesom bratnich Kół, Wice Prezes ZPPA Zofii Bobak, która także zaszczyciła nas swoja obecnością. Muzyce góralskiej w składzie: Andrzej Szymczyk, Krzysztof Kula, Józef Kadłub, Bronisław Sołtys, Wojciech Balek, Bronisław Michalik.

Następnie Prezes zaprosił wszystkich na dalsze świętowanie przy dobrym swojskim jedzeniu i zimnym piwku z muzyka "Mańcorz i Zubek Band"

Na zakończenie mszy zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie wykonane przez fotografa Edwarda Helegda, który to już przez jakiś czas upamiętnia nasze imprezy.

Ciąg dalszy uświetniła nam bogata loteria fantowa, rzuty kula, przejażdżki dorożkami, jumper dla dzieci oraz malowanie twarzy. Jak co roku nie zabrakło nam "Bacówki" Wojciecha Jędrola

Zawitała do nas również królowa Karolinka Nowobilska to ona godnie reprezentuje Związek Podhalan, przybyli także Wiceprezes do spraw kultury Zdzisław Dorula z małżonką oraz Sekretarz Gen. ZPPA Helenka Studencka z mężem, było nam niezmiernie milo gościć ich na naszym pikniku, za co im serdecznie dziękujemy

Prezes wraz z Zarządem jeszcze raz dziękuje wszystkim uczestnikom naszej corocznej imprezy jak i naszym donatorom: Janinie i Stanisławowi Cebulskim, Zofii i Ludwikowi Mrowca.

Sponsorom: "MONTROSE DELI", "GENTLE TOUCH DENTISTRY","BURBAKL DELI"-Alicja Bronisław Lassak, "LASSAK DELICATESSEN", "JW MENS WEAR-Józef Waluś, PROFINANCIAL INSURANCE" "OLIMPIA BAKERY",WITER BAKERY", A &W USTUPSKI","DOMA SHIPING","ORION RESTAURANT", "SHOP & SAVE MARKET","BAK FASHION","TYBYCIK","HAFT FASHION"-Jadwiga Trebunia-Tutka, "ALEKSANDRA"-kosmetyczka, "GOSKAND"-Piton, "BACOWKA"-Wojciech Jędrol, Magdalena Pawlikowska, Angelika i Damian Budz, Danuta i Jan Mrowca, Joanna i Krzysztof Kula, Czesława Wojdyła, Alina Zabiegała,

Angelika i Patryk Zabiegała, Monika i Rafał Wrzaszczak, Halina i Ania Nalepa, Władzia i Henryk Gustab, Halina i Krzysztof Kubański, Anna i Henryk Pawlikowski, Anna i Krzysztof Bukowski, Wojciech Bobak, Janina i Wojciech Stasik, Grażyna i Andrzej Rafacz, Beata i Maria Strączek, Anna i Dariusz Chowaniec, Anna i Jacek Pawlikowski, Maria i Andrzej Pawlikowski, Władysław Graca-Mańcorz, Leon Król.

Bóg zapłać wszystkim i zapraszamy za rok.

 

Go Cart w Domu Podhalan

Najnowszy GO CART do rozlosowania

Ufundowany przez Zofię i Józefa Ligasów - już w Domu Podhalan!!

Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej loterii, z której całkowity dochód przeznaczony jest na spłatę pożyczki Domu Podhalan.

Cena losu - tylko 5 dolarów.

 

Kurs na Obywatelstwo w Domu Podhalan

Szkoła Letnia w Domu Podhalan ogłasza zapisy na Kurs na obywatelstwo USA, który jest w niedziele od 10 go czerwca do 12go sierpnia, 2018.  Uczy Andrzej Mikołaj Gąsienica. Materiały do nauki są darmo. Tel. (773) 636 – 6421

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Mikołaj Gąsienica, Chicago – Hyde Park, May 7, 2018  

 

 

 

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 150
 21. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Józef Sarna $ 150
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 23. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 24. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 26. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 27. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 29. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 30. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 31. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 32. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 33. Joe Ligas $ 300
 34. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 100
 35. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100
 36. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 37. Franciszek Polak $ 100
 38. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 39. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 40. Bożenka Kowalczyk $ 100

 

Donacje na Rok 2018 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 400
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Srana $ 300
 4. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 300
 5. Koło Nr 40 Biały Dunajec Prezes Jan Król $ 300
 6. Królowa ZPPA Karolinka Nowobilska $ 300
 7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 9. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
 10. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Grzegorz Sarna $ 200
 11. Koło Nr 4 Morskie Oko Prezes Tadeusz Palac $ 200
 12. Koło Nr 38 Ludźmierz Prezeska Anna Smoter $ 200
 13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
 14. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 15. Koło Nr 65 Ciche Dolne Prezes: Bolesław Tyrała $ 150
 16. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 17. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
 18. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbaś $ 150
 19. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 20. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 21. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
 23. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
 24. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
 25. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
 26. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” $ 100
 27. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 28. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
 29. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 100
 30. Koło Nr49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
 31. Koło Nr 20 Literacko – Dramatyczne Prezeska Grażyna Baran $ 50